Po czym poznać dobre konto firmowe?

firmowe konto dla senioraKonto firmowe - na co zwrócić uwagę?
Zakładasz własny biznes? Jednym z elementów formalności do dopełnienia jest konto firmowe. Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego rachunku bankowego, poznaj jego główne cechy. Im więcej warunków będzie spełniać wybrane przez Ciebie konto, tym więcej możesz zyskać.

W świetle aktualnych przepisów, każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do posiadania konta bankowego. Ustawodawca nie narzuca jednak, że musi to być rachunek firmowy. Wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wykorzystuje ten fakt, korzystając z konta osobistego. Warto jednak zdecydować się na założenie rachunku dedykowanego przedsiębiorcom – szczególnie, że mogą wiele zaoferować.

Atrakcyjne konto firmowe, czyli jakie?

Konta firmowe dostępne są w ofercie każdego banku. Chociaż istota ich funkcjonowania jest identyczna, różnią się one wieloma parametrami. Dlatego analiza poszczególnych rozwiązań – ze szczególnym uwzględnieniem poniższych kwestii – pomoże podjąć słuszną decyzję.

  • Bezpłatne prowadzenie rachunku

To podstawowy warunek, który powinno spełniać konto firmowe. Brak opłat za prowadzenie rachunku stanowi sporą oszczędność – szczególnie, jeśli w niektórych bankach wysokość opłat wynosi nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Często konto jest darmowe dopiero po spełnieniu przez przedsiębiorcę pewnych kryteriów, np. wysokości miesięcznego salda na rachunku opiewającego na konkretną kwotę.

  • Darmowe przelewy

Przedsiębiorca, który każdego miesiąca wykonuje nawet kilkadziesiąt przelewów zewnętrznych, musi liczyć się z dodatkowym kosztem. Większość banków pobiera opłaty – najczęściej w wysokości 1-2 zł. Tak kwota jest sporym wydatkiem – nawet rzędu kilkudziesięciu złotych.

Rachunek Firmowy dostępny w ofercie Toyota Banku to dowód na to, że przelewy mogą być bezpłatne. Bank proponuje aż 1000 przelewów internetowych miesięcznie (w tym do ZUS i urzędu skarbowego) – nie pobiera przy tym żadnych opłat.

  • Dostęp do atrakcyjnych produktów bankowych

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z kredytów czy nawet lokat. Dobre konto firmowe powinno dawać dostęp do takich produktów – jednak na preferencyjnych warunkach. Niższe oprocentowanie kredytu, wyższe oprocentowanie lokat bankowych – to tylko kilka przykładów.

  • Dostęp do systemu bankowości elektronicznej

Możliwość wykonywania przelewów w dowolnym momencie, stałe monitorowanie salda na rachunku – to zalety konta z dostępem do bankowości elektronicznej.

Wybierając rachunek, warto zwrócić uwagę na ten aspekt – dla przedsiębiorców to spore ułatwienie.

Konto firmowe – to się opłaca

Nowoczesne konto firmowe to produkt przynoszący przedsiębiorcy wiele korzyści – nie tylko z finansowego punktu widzenia. Odpowiednio wybrany rachunek pozwala:

  • zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie
  • oddzielić transakcje prywatne od firmowych
  • wliczyć w koszty uzyskania przychodu opłaty związane z kontem
  • skorzystać z dedykowanych produktów finansowych – w oparciu o uproszczone procedury.

Poświęć czas na analizę dostępnych ofert – im więcej parametrów porównasz, tym bardziej dopasowany będzie rachunek firmowy.