Płaszcz zimowy dla seniorki – na co zwrócić uwagę, wybierając płaszcz?

Polski producent płaszczów płaszczy i kurtekPłaszcze i kurtki zimowe? Polski producent powinien wiedzieć najlepiej.

Dobrej jakości płaszcz to zakup na kilka sezonów. Dlatego też wybierając ten rodzaj odzieży, warto postawić na klasyczną elegancję. Odpowiednio dobrany płaszcz będzie wyglądał świetnie z różnymi strojami, zarówno codziennymi, jak i przeznaczonymi na bardziej formalne okazje.

Na co zwrócić uwagę, wybierając płaszcz na zimę? Które cechy i właściwości są najistotniejsze? Na te i podobne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule: Jak wybrać płaszcz?

Płaszcze damskie dopasowane do sylwetki

Wybierając zimowy płaszczyk, przede wszystkim należy go dopasować do swojej figury. Jeśli chodzi o płaszcze i kurtki damskie, producenci oferują szeroki wybór fasonów, które można z łatwością dobrać do różnych typów sylwetek.

Na przykład, panie o figurze typu klepsydra, czyli o dobrych proporcjach bioder i ramion oraz wcięciu w talii, świetnie wyglądają w płaszczach z zaakcentowaną linią talii. Mogą to być fasony szlafrokowe albo o kroju trencza. Polecanym wyborem są też modele z lekko rozkloszowanym dołem.

Kobiety o figurze jabłka, czyli z tzw. oponką w pasie i zgrabnymi, szczupłymi nogami, powinny decydować się na krótsze fasony, kroje pudełkowe, trapezowe, bez naszyć na górze. Lepiej postawić na jednorzędowe, proste modele niż typu oversize czy rozkloszowane.

Płaszcz zimowy

Panie o sylwetce gruszki cechują się rozszerzonymi biodrami i wąskimi ramionami. Płaszcz zimowy dla kobiet o tej figurze powinien mieć różne naszycia na wysokości biustu oraz szeroki kołnierz. Jeśli chodzi o dół, to polecanym wyborem jest płaszcz rozkloszowany. Lepiej unikać natomiast pasków podkreślających linię talii.

Kolorystyka płaszcza

W płaszczach dla dojrzałych kobiet dominują stonowane kolory: czerń, beż, szarość czy brąz. To ponadczasowe, uniwersalne barwy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zdecydować się na inne kolory. Intensywna czerwień, granat, zieleń, musztardowy żółty to barwy, które nieco ożywią i odmłodzą stylizację.

Materiał płaszcza

Ważnym aspektem jest materiał, z którego płaszcz jest produkowany. Najlepiej wybierać odzież wykonaną z naturalnych surowców. Szczególnie wartościowym materiałem jest wełna, która sprawia, że płaszcz odpowiednio chroni przed niskimi temperaturami i śniegiem, pozwala skórze oddychać, a także wpływa na estetykę odzieży. Płaszcze wełniane są ponadto odporne na uszkodzenia, zagniecenia, są też sprężyste. Wolno się moczą oraz brudzą. Płaszcze wykonane w 100% z wełny nie są tanie, jednakże kupując taki model, inwestujesz w jakość na lata. Możesz także zdecydować się na modele wełniane z dodatkiem innych surowców, dzięki czemu ich cena jest niższa.

Wybierając płaszcz z wełny, należy zwrócić uwagę również na jakość tego surowca. Czysta wełna owcza ma świetne właściwości, ale niestety nieco „gryzie”. Dlatego polecanym wyborem są modele z domieszką innych surowców lub też zakup wysokiej jakości odzieży z wełny lepszego gatunku. Polecanym wyborem jest wełna z merynosów, która jest bardzo ciepła, solidna, a przy tym miękka i delikatna  w dotyku.

Dobrą propozycją jest też kaszmir, czyli wełna pochodząca od kóz kaszmirskich, wyróżniająca się niezwykłą miękkością, pięknym połyskiem oraz świetną wytrzymałością. Do innych polecanych rodzajów wełny należą: moher (wełna pozyskiwana z kóz), alpaka, angora oraz wełna wielbłądzia. Płaszcze wykonane z wełny tych gatunków są niestety znacznie droższe niż wełna owcza, jednakże ich jakość jest znakomita.