Plafony LED – Praktyczne i Uniwersalne rozwiązanie

plafony LED do domu. Plafony LED do łazienki. Plafony LED do pokojuPlafony LED są coraz bardziej popularne.

Oświetlenie sufitowe pełni dwie funkcje, dekoracyjną i użytkową. Wybierając lampy do poszczególnych pomieszczeń należy zwrócić uwagę na obie. Dobrze oświetlone pomieszczenie zapewnia komfort przebywania w nim, równocześnie ładna lampa uzupełni aranżację wnętrza. Coraz częściej jako oświetlenie sufitowe stosowane są plafony LED do domu, które łączą w sobie aspekty praktyczne i dekoracyjne. Popularne są plafony LED do łazienki a nawet plafony LED do pokoju dzieci. Jakie są ich zalety i jak je wybrać, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Co to są plafony sufitowe?

Plafony sufitowe popularne były w latach 50-tych ubiegłego wieku. Niestety ich siermiężny wygląd sprawiał, że były wykorzystywane głównie do oświetlania hal produkcyjnych i obiektów użytkowych.

Obecnie produkowane plafony sufitowe, to nowoczesny sposób na oświetlenie pomieszczenia, na dodatek niemal każdego. Siła plafonów polega na ich uniwersalnym charakterze. Można zastosować je w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego charakter.

Plafony to płaskie lampy montowane na suficie. Ich kształt i kolor może być bardzo różny, co ułatwia ich dopasowanie do wystroju wnętrza. Najpopularniejsze są plafony okrągłe, kwadratowe, ale ich design może być zupełnie inny, dostosowany do najnowszych trendów w aranżacji wnętrz.

Plafony sufitowe LED to idealne rozwiązanie w pomieszczeniach niskich. Nie zajmują dużo miejsca, a ich światło optycznie powiększa przestrzeń.

Jak wybrać plafon LED?

Plafony sufitowe LED to lampy uniwersalne, ale należy dobierać je do każdego pomieszczenia odrębnie, w zależności od jego wielkości, przeznaczenia oraz aranżacji.

dekoracyjny plafon we wnętrzu rustykalnym

Dekoracyjny plafon we wnętrzu rustykalnym.

Plafony sufitowe LED do salonu

W małych i średnich salonach wystarczy jeden plafon zamontowany centralnie. Ilość światła będzie w zupełności wystarczająca. W roli głównego źródła światła dobrze sprawdzą się także plafoniery.

W dużych salonach lepiej postawić na co najmniej 3 plafony, które równo doświetlą całe wnętrze. Całość można uzupełnić kinkietami i lampą stojącą.

Jeżeli chcemy osiągnąć bardziej dekoracyjny efekt, to dobrym pomysłem są plafoniery lub plafony z kryształami. Podświetlone cięte szkło daje bardzo ciekawe efekty aranżacyjne.

Do salonu należy wybierać plafony LED o ciepłej barwie, która ułatwia stworzenie odpowiedniego nastroju i sprzyja relaksowi.

Plafony LED do kuchni

W większości pomieszczeń kuchennych w zupełności wystarczy jeden duży plafon LED jako główne źródło światła, bo dodatkowo mamy oświetlenie nad blatami roboczymi. Wyjątek stanowią kuchnie połączone z jadalnią.

W takim przypadku należy rozmieścić plafony sufitowe LED oddzielnie nad częścią kuchenną i oddzielnie nad stołem jadalnym. Światło do kuchni powinno mieć barwę neutralną lub zimną, działają one mobilizująco.

plafon dekoracyjny

Plafon dekoracyjny. Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.salonled.pl/pl/140-plafony-sufitowe-led#

Plafony LED do sypialni

W sypialni główne źródło światła wykorzystywane jest rzadko i najczęściej przez bardzo krótki okres czasu. Znacznie większe znaczenie mają lampki nocne lub kinkiety umieszczone nad łóżkiem.

Plafon w sypialni powinien mieć barwę ciepłą i małą moc, dzięki temu jego światło będzie działać odprężająco i przygotuje organizm do nocnego odpoczynku.

Plafony LED do pokoju dzieci

Plafon sufitowy to bardzo dobry i bezpieczny rodzaj oświetlenia w pokoju dziecięcym, zwłaszcza w przypadku niskiego pomieszczenia lub wyposażenia w łóżko piętrowe. Mamy wtedy pewność, że rzut piłką lub inną zabawką nie zakończy się rozbiciem lampy.

Wybierając plafon do pokoju dziecięcego możemy wybrać plafon kolorowy lub zdobiony elementami kwiatowymi, zwierzęcymi bądź motywami z ulubionych bajek, dzięki temu zostanie podkreslony charakter pokoju.

Plafony LED do łazienki

Plafony sufitowe LED bardzo dobrze sprawdzają się w łazience. Ich równo rozproszone światło nie tylko dobrze oświetli całe pomieszczenie, ale nie powstaną żadne cienie. To bardzo ważne przy wykonywaniu codziennych zabiegów higienicznych.

Lampa do łazienki musi spełniać specjalne wymagania dotyczące szczelności. Mówi nam o tym symbol IP oraz dwie cyfry. Pierwsza informuje o zabezpieczeniu przed zanieczyszczeniami stałymi (pył, kurz), najwyższa klasa oznaczona jest cyfrą 6. Druga cyfra od 0 do 9 to informacja o szczelności na działanie wody. Plafon do łazienki powinien mieć IP 65.

Inne zastosowanie plafonów LED

Plafony LED to rodzaj lamp uniwersalnych, które mają szerokie zastosowanie zarówno w domu, jak i w jego otoczeniu. To tanie i proste oświetlenie do wszelkiego rodzaju wnętrz gospodarczych, takich jak piwnice, garaże, warsztaty.

Plafony bardzo dobrze sprawdzają się jako oświetlenie zewnętrzne wejścia do domu lub wjazdu do garażu. W takim przypadku nie są montowane na suficie, ale na ścianie. Lampa musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia przed kurzem i deszczem, wystarczające jest IP na poziomie 65. Producent gwarantuje, że plafon będzie odporny nie tylko na działanie wilgoci, ale także na ulewne deszcze padające z różnych kierunków.

Rodzaje plafonów LED

W sklepie można znaleźć bardzo bogaty wybór plafonów sufitowych, różnią się kolorem, wielkością, materiałem wykończeniowym. Zasadniczą różnicą jest jednak sposób montowania diod LED, do wyboru mamy:

  • plafony zintegrowane,
  • plafony z wymienną żarówką LED.

W plafonach zintegrowanych diody są wbudowane na stałe, są praktycznie bezobsługowe. Producent gwarantuje 30 000 godzin świecenia (tradycyjna żarówka 5 000 godzin) oraz 500 000 cykli włączenia. To idealne rozwiązanie w wysokich pomieszczeniach lub na klatkach schodowych, gdzie wymiana żarówek jest utrudniona.

Ci, którzy obawiają się tak nowoczesnych rozwiązań, mogą wybrać plafony z klasycznymi żarówkami LED, są równie energooszczędne i trwałe.

Oświetlenie LED – praktyczne i wielozadaniowe ? Idealne do każdego pomieszczenia ? Sufitowe plafony Różnorodne modele Atrakcyjne ceny Wejdź i sprawdź! https://www.salonled.pl

Wybierając plafony LED do oświetlenia poszczególnych pomieszczeń, warto wybierać nie tylko oprawy o różnych kształtach i kolorach, ale także o różnej mocy. Każde pomieszczenie potrzebuje nieco innej mocy oświetlenia. Najczęściej podczas zakupów dokonujemy przeliczenia watów z tradycyjnych żarówek na ich LED-owy odpowiednik. Bardziej miarodajna jest wielkość lumenów, która określa siłę strumienia świetlnego. Tradycyjna żarówka o mocy 100 W emitowała światło o wartości 1200 lm, odpowiadający jej LED o mocy 16 W daje światło o wartości 1440 lm, to kolejny sposób na zmniejszenie rachunków za prąd.

Plafony sufitowe to nowoczesne rozwiązanie dla niebanalnego oświetlenia wnętrz w domu. Modele o różnorodnym wzornictwie pozwalają dobrać lampę do każdego pomieszczenia, zarówno tego bardzo eleganckiego, jak i tego gospodarczego.