Pierwsze objawy menopauzy

Pierwsze objawy menopauzy

Niemal każda kobieta po 45 roku życia zaczyna wypatrywać objawów menopauzy. Każda dolegliwość, która nieoczekiwanie się pojawia, rodzi pytanie „czy to właśnie to?” Miesiączki bywają frustrujące, bo rośnie oczekiwanie, że zanikną – one tymczasem pojawiają się zbyt późno lub zbyt wcześnie. Nietrudno jest pogubić się w tym wszystkim i dlatego warto wiedzieć, jak naprawdę wyglądają pierwsze objawy menopauzy.

Menopauza – definicja, czyli o co właściwie chodzi?

W potocznym rozumieniu menopauzą określa się cały okres poprzedzający ostatnią miesiączkę i występujący po niej. Jednak w rzeczywistości menopauza oznacza ostatnie krwawienie i o tym, że nastąpiła, mówimy dopiero po roku od ostatniej miesiączki.

Cały okres okołomenopauzalny fachowo nazywa się perimenopauzą. Może on obejmować aż kilka lat przed ostatnią miesiączką i kilka lat po niej. To właśnie w tym czasie kobieta doznaje szeregu przeróżnych objawów wygaszania pracy jajników.

Nie sposób jednoznacznie zdefiniować, w jakim wieku u danej kobiety rozpocznie się okres perimenopauzalny. Przyjmuje się jednak, że średnio cały ten proces rozpoczyna się między 45 a 55 rokiem życia. Niemniej, może się zdarzyć, że 60-letnia kobieta będzie jeszcze miesiączkować.

Pierwsze objawy menopauzy

Niektóre symptomy zbliżającej się menopauzy są dość jednoznaczne, inne – niekoniecznie. Niemal pewne jest jednak, że organizm wszedł w fazę zmian, jeśli kobieta zauważa u siebie następujące objawy:

  • nieregularność miesiączek

To najczęściej pierwszy objaw zbliżającej się „rewolucji”. Do tej pory regularne miesiączki zaczynają pojawiać się w różnych odstępach czasu. Najczęściej występują coraz rzadziej.

  • uderzenia gorąca

Szczególny nacisk należy położyć tu na słowo „uderzenia”. W okresie okołomenopauzalnym gorąco niemal dosłownie „uderza” i chwilami wydaje się nie do wytrzymania. W łagodniejszej formie uderzenia gorąca są po prostu bardzo niekomfortowe, ale zawsze nagłe.

  • męczliwość

Jeśli kobieta, która do tej pory bez problemu wchodziła na trzecie piętro nagle ma z tym wyraźny problem, niekoniecznie oznacza to pogorszenie się kondycji. Być może przyczyną jest właśnie zbliżająca się menopauza.

  • wahania nastroju

W jednej minucie radość, w drugiej wściekłość. Płacz na przemian z chichotem – tak wyglądają właśnie wahania nastroju związane z menopauzą. Są dokuczliwe, ale po menopauzie sytuacja wraca do normy.

  • zwolnienie przemiany materii

Skutkujące oczywiście tyciem. Większy wynik na wadze przy tym samym sposobie odżywiania to także jeden ze zwiastunów zmian.

  • rozdrażnienie
  • bezsenność

Menopauza – czy warto udać się po pomoc?

Niektóre kobiety przechodzą okres okołomenopauzalny dość łagodnie. Inne czują, że kompletnie tracą kontrolę nad swoim ciałem, a objawy menopauzy uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. W tym drugim przypadku warto udać się do lekarza po pomoc – zamiast czekać kilka lat na samoistną poprawę sytuacji, dajmy sobie pomóc odpowiednimi preparatami.