Pierwsze dni z protezą zębową

zdjecie protezyProteza zębowa: Najtrudniejsze są pierwsze dni. Zobacz jak się przyzwyczaić.

Dobrze dobrana proteza zębowa znacznie polepsza komfort życia i dodaje pewności siebie. Na początku jednak przysparza pewnych problemów. W poniższym artykule znajdziesz kilka porad które pomogą Ci przyzwyczaić się do protezy zębowej.

Przygotuj się na rany na błonie śluzowej

Proteza nigdy nie jest od początku idealnie dopasowana. Trzeba być tego świadomym i nie przerażać się gdy odstające elementy drażnią i ranią śluzówkę jamy ustnej. Warto zaopatrzyć się w produkty linii Anaftin ® (płyn do płukania jamy ustnej lub żel), które aplikowane na śluzówkę jamy ustnej szybko chronią przed bólem i wspomagają gojenie owrzodzenia.

Sięgnij po landrynkę

W pierwszych dniach noszenia protezy można zauważyć wzmożone wydzielanie śliny. Kiedy staje się to uciążliwe warto sięgnąć po landrynkę (najlepiej taką, która jest pozbawiona cukru i syropu glukozowo-fruktozowego, gdyż te sprzyjają rozwojowi próchnicy na naturalnych zębach). Ssanie landrynki ułatwia przełykanie śliny. Z czasem praca gruczołów ślinowych wraca do normy, a problem nadmiernego ślinienia można uznać za rozwiązany.

Czytaj na głos

Częstą skargą pacjentów rozpoczynających noszenie protezy jest problem z artykulacją wyrazów. Niewyraźne mówienie jest dla nich krępujące i zniechęca do noszenia protezy. Jest na to rada. Należy w domowym zaciszu ćwiczyć mówienie czytając na głos książkę czy gazetę. Z każdym rozdziałem czy artykułem mowa staje się bardziej poprawna.

Zaplanuj jadłospis

Na początku warto sięgać po posiłki, które nie wymagają od nas intensywnego gryzienia i przeżuwania. W pierwszych dniach noszenia protezy zaleca się spożywanie miękkich warzyw i owoców, mielonego mięsa, zmiksowanych zup, serków homogenizowanych, jogurtów czy sałatek z gotowanych jarzyn. Kęsy pokarmów należy oddzielać bocznymi zębami. Przy przeżuwaniu pokarmów dobrze jest, jeżeli obydwie strony jamy ustnej pracują jednocześnie. Posiłki, nie tylko w pierwszych dniach, należy celebrować i spożywać bez pośpiechu.

Dbaj o protezę

Proteza zębowa to cenna rzecz, dlatego należy o nią dbać. Przede wszystkim należy nauczyć się zasad higieny. Protezę zdejmujemy wieczorem, myjemy miękką szczoteczką i mydłem bądź delikatną pastą, a następnie pozostawiamy w czystym i suchym miejscu na noc. Nie należy umieszczać protezy we wrzątku aby się nie odkształciła, pozostawiać na noc w jamie ustnej ani kłaść byle gdzie wystawiając na działanie wilgoci i przypadkowych bakterii.

Dbaj o jamę ustną

Po usunięciu protezy z jamy ustnej należy umyć swoje naturalne zęby oraz błonę śluzową dziąseł. Jak już wcześniej wspomniano, nie należy spać w protezie zębowej.

Nie bój się protetyka

Jeżeli proteza Cię uwiera, powoduje powstawanie stanu zapalnego i ran, nie wahaj się i skorzystaj z wizyty u protetyka. Idealne dopasowanie protezy do jamy ustnej wymaga często kilku poprawek i nie ma w tym nic niepokojącego. W przypadku niepokojących objawów świadczących o infekcji tkanek jamy ustnej czy naturalnych zębów warto udać się do stomatologa.