Pielęgnacja trawnika jesienią – na co zwrócić uwagę?

zielony trawnikSoczysta zieleń trawnika zależna jest od odmiany jak i pielęgnacji.
Jesień w ogrodzie jest nie tylko porą zbiorów warzyw i owoców, które z takim trudem uprawialiśmy od wiosny. To także czas przygotowania roślin i trawnika do najtrudniejszego dla nich okresu- zimy. Poniższe kroki grają niezwykle ważną rolę w pięknym i zdrowym wyglądzie murawy.

Zacznij od początku

Niezwykle istotna jest najbardziej oczywista czynność – grabienie! Chociaż kolorowe liście pięknie wyglądają na soczyście zielonej trawie, stanowią dla niej zagrożenie. Opadłe listowie szybko zaczynie gnić, blokując promienie słoneczne i dostęp do tlenu, a pozostawione na dłużej może sprowadzić zgniliznę również na darń. W najgorszym przypadku nasza trawa zachoruje na pleśń śniegową, czyli chorobę grzybową, która wiosną może przynieść większe szkody, niż może nam się wydawać. Regularne grabienie skutecznie zapobiegnie tym problemom.

Wertykulacja

Zabieg, który za pomocą nacięć darni usuwa mech, zmarniałe części roślin i filc. Do jego wykonania przysłużą się specjalistyczne narzędzia: mechaniczne, ręczne, spalinowe lub elektryczne… każdy znajdzie coś dla siebie. Wertykulacja jest niezbędna do “wysprzątania” trawnika przed zimą, by miał lepszy dostęp do wody i słońca, a także pomoże w walce z mchem i chwastami.

Aeracja

Tak zwane “napowietrzaniemurawy, które osiąga się dzięki nakłuwaniu ziemi na głębokość ok. 10 cm, z zachowaniem równych odległości między dziurkami. Następnie wypełnia się otwory piaskiem, by ziemia nie zamknęła się za szybko z powrotem. Tak wykonany drenaż dostarczy tlenu trawie oraz ułatwi wchłanianie nawozów, przez co wzmocni się i będzie szybciej regenerować. Również tutaj można przebierać w dostępnych narzędziach, od spalinowych maszyn, po naszpikowane kolcami nakładki na buty.

aeracja trawnika

Aeracja. Nie można o niej zapomnieć!

Nawożenie

Witalnym elementem jesiennej pielęgnacji murawy jest prawidłowe odżywienie go na czas spoczynku. Do tego celu należy użyć odpowiedniego nawozu, który bogaty będzie w potas i fosfor, które wspomogą system korzeniowy trawy oraz uodpornią je na stres związany z zimowym obniżeniem temperatury. Jesienne nawozy wyróżnia brak azotu, albo zmniejszenie jego zawartości do minimum, by nie pobudził niepotrzebnie zieleni do wzrostu. Młode pędy, które zbyt późno wykiełkują, nie przetrzymają zimowej pory. Przed nawożeniem należy skosić trawę, a po – dokładnie podlać.

Wapnowanie

Dodatkowa czynność, która nie jest niezbędna, ale warto się z nią zapoznać i zastosować w razie potrzeby. Trawy najlepiej rosną w ziemi, której odczyn wynosi między 5,5 a 7,0 pH. Dostępne w profesjonalnych sklepach zestawy do badania odczynu gleby wystarczą, by określić, czy potrzebujemy ją odkwasić, czy nie. Sam proces wapnowania nie jest wymagający, wystarczy zastosować odpowiednie nawozy wapniowe. Uwaga! Przeprowadzenie tej procedury pomimo obojętnego odczynu prędzej zaszkodzi, niż pomoże, dlatego konieczne jest upewnienie się, że nasz trawnik rzeczywiście tego potrzebuje.

Dosiewki

Jesień jest doskonałą porą roku na wykonanie dosiewek w miejscach, gdzie trawa jest wyraźnie rzadsza, lub wręcz całkowicie zniknęła. Przyczyną jest ciepło magazynowane w ziemi przez całe lato, które teraz będzie oddawane, oraz poranne rosy, które zapewnią dodatkowe, codzienne nawilżenie. Zwłaszcza skuteczne będą mieszanki regeneracyjne lub renowacyjne.

To nie wszystko!

O ogród dbamy cały rok, z małą przerwą na okres zimowy, kiedy pozwalamy sobie na chwilę odpoczynku razem z naszymi roślinami. Warto dowiedzieć się co przygotować do wykonywania wszystkich czynności, jakie wiążą się z własnym skrawkiem zieleni na poradnikogrodniczy.pl

Poradnik Ogrodniczy