Paszporty Dla Zwierząt – Kto wydaje i czy są potrzebne

Paszporty dla zwierząt kto wydajePaszporty dla zwierząt - mogą być niekiedy potrzebne.

Jak zorganizować podróż z pupilem?

Podróż z domowym zwierzęciem – psem lub kotem to prawdziwe wyzwanie. Wymaga o wiele lepszego przygotowania niż wycieczka czy wakacje dla ludzi. Trzeba przygotować odpowiednie warunki transportu, w razie podróży lotniczej specjalne bilety, upewnić się czy we wszystkich miejscach, które mamy zamiar odwiedzić można zameldować się z pupilem i ile to kosztuje. Oczywiście trzeba też pamiętać o kontroli w poradni weterynaryjnej i aktualnych szczepieniach. A najważniejsze jest to, że od 2013 roku obowiązują paszporty dla zwierząt. Przy przekraczaniu granic Unii Europejskiej paszporty dla zwierząt muszą posiadać psy, koty oraz fretki. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii. Niezależnie od potrzebnej dokumentacji przed wyjazdem należy upewnić się, czy w danym kraju nie ma dodatkowych przepisów regulujących wjazd zwierząt domowych.

Kto wydaje paszporty dla zwierząt?

Paszporty dla zwierząt wydają uprawnieni lekarze weterynarii. Lecznica weterynariaradosc.com.pl nie tylko wydaje takie dokumenty ale dokonuje wszystkich niezbędnych czynności do uzyskania paszportu. Zwierzę oprócz drukowanego na specjalnym formularzu paszportu musi być oznakowane – najczęściej jest to chip elektroniczny wszczepiany pod skórę. Weterynariaradosc.com pl dokonuje chipowania zwierząt, a także szczepi zwierzę. Przed wyjazdem zwierzę musi zostać również odrobaczone w przedziale 48-72 godziny od daty wyjazdu. Kompleksowe usługi świadczone przez weterynariaradosc.com pl to wielka oszczędność cennego czasu. W razie przewożenia większej ilości zwierząt niż 5 sztuk potrzebne są nie tylko paszporty dla zwierząt ale również świadectwa zdrowia.

Jakie dane zawierają paszporty dla zwierząt?

Paszporty dla zwierząt są standardowym dokumentem obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Są ewidencjonowane przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną. Nie mogą zawierać żadnych poprawek ani literówek. Każdy paszport zawiera: imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela, podpis właściciela, umiejscowienie chipa i jego kod cyfrowy, imię, gatunek, rasę, płeć i opis zwierzęcia, dane lekarza weterynarii wystawiającego dokument, datę szczepienia przeciw wściekliźnie oraz informacje o przebytych chorobach i zakażeniach oraz ewentualnie dodatkowe informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia. Najważniejszą rzeczą jest pamiętanie o dacie szczepienia przeciw wściekliźnie, ponieważ paszporty dla zwierzą z nieaktualnymi szczepieniami nie uprawniają do przekraczania granicy.