Oregano – właściwości popularnej przyprawy

oregano lebiodka właściwościOregano - przyprawa, którą warto używać.

Podobno pochodzi z oddechu Afrodyty, a dziś nie mogą obejść się bez niego kuchnie na całym świecie. Oregano, bo o nim mowa, to jedna z pospolitych roślin obecna w Europie i Azji, która wykazuje również właściwości prozdrowotne. Dlaczego warto spożywać oregano? Jakie właściwości ma to niezwykłe ziele?

Historia lebiodki pospolitej

Oregano (Origanum vulgare), zwane lebiodką pospolitą lub dzikim majerankiem, jest znane ludzkości już od czasów starożytności. Stosowaniu oregano do różnych celów sprzyjał fakt, iż jest to roślina niewymagająca bardzo żyznych gleb czy wyjątkowo korzystnych warunków pogodowych. Z tego powodu oregano było powszechne w użytku już w starożytnym Egipcie oraz Grecji czy Rzymie, gdzie m.in. uważano je za symbol szczęścia i zdobiono liśćmi rośliny głowy nowożeńców. Nazwa rośliny pochodzi z greki, gdzie również stosowano jej kwiaty do barwienia tkanin na pomarańczowo, a dzięki liściom na czarno. Esencję oregano stosowano do masaży, ale także nacierano nią dębowe meble i podłogi. Czasami liście oregano były używane jako substytut liści herbaty czy tytoniu, a także jako aromat dodawany do alkoholi. Na ziemiach polskich roślina ta jest obecna od średniowiecza.

Co znajdziemy w oregano?

Dlaczego dziki majeranek stał się ważnym elementem kuchni i obrzędów? Ziele zawiera kilka procent olejku eterycznego, w którym możemy znaleźć silne antyoksydanty, takie jak karwakrol, sabinen, linalol, p-cymen czy tymol. Substancje te mają szerokie działanie. Wspierają m.in. odporność organizmu czy trawienie. Pozytywne działanie oregano zawdzięcza również innym składnikom. Wśród nich warto wymienić witaminy – przede wszystkim pochodzące z grupy B, ale też witaminy K oraz C. Ponadto oregano jest bogate w minerały takie jak magnez, wapń, żelazo czy potas. Obecność tych składników wpływa również pozytywnie na układ krwionośny.

Jak spożywać oregano?

Lebiodka pospolita to jedna z podstawowych przypraw w krajach położonych nad Morzem Śródziemnym. Szczególnie upodobali ją sobie Włosi, Grecy czy Turcy. Smak oregano, nieco ostry, zależy od miejsca, w którym było uprawiane – im roślina otrzymała więcej słońca, tym jej smak był intensywniejszy. W związku z tym znajdziemy ją w składzie ziół prowansalskich, ale stosuje się ją także osobno. Co ciekawe, suszone liście oregano mają intensywniejszy smak niż świeże, dlatego rzadko stosuje się tę przyprawę w formie nieususzonej. Do czego warto dodawać oregano? Przede wszystkim do ziemniaków, ryb i mięsa. Świetnie sprawdza się w potrawach typowych dla kuchni włoskich – sosów pomidorowych (np. w spaghetti), w pizzy czy pysznych sałatkach. W przypadku mięsa szczególną wartość ma obecność wspomnianego już karwakrolu, który zapobiega tworzeniu się niekorzystnych dla naszego zdrowia amin heterocyklicznych, zwykle powstających podczas obróbki cieplnej. To jednak nie wszystko. Lebiodkę możemy spożywać bezpośrednio w formie olejku z oregano. Dostępna jest też jako zioło do zaparzania, które ma działanie łagodzące problemy żołądkowe.

Zobacz też: Dieta i Przepisy