Opieka nad starszą osobą – wyzwanie dla rodziny i opiekunki

praca w opiece niemcyPraca w opiece nad seniorem. Mężczyźni też poszukiwani.

Cierpliwy, empatyczny i pomocny – te cechy powinien posiadać dobry opiekun osób starszych. Aby jednak współpraca między seniorem a opiekunką (czy opiekunem) układała się pomyślnie, również senior powinien wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze osoby, która o niego zadba. Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym pokazujemy, jak dla dobra seniorów powinny współpracować ze sobą ich rodziny i opiekunki.

Opieka nad starszymi osobami – oczekiwania opiekunki i rodziny

Opieka na starszymi osobami nie jest pracą łatwą – niektórzy seniorzy ze względu na zdiagnozowane choroby wymagają specjalistycznej pomocy. Z tego względu zarówno rodzina seniora, jak i opiekun czy opiekunka osób starszych powinni dokładnie określić swoje możliwości oraz sprecyzować oczekiwania. To podstawowa, ale często lekceważona kwestia, o której wiele osób zapomina. Tymczasem od niej zależy, jak będzie wyglądać współpraca między seniorem a opiekunem.

Jak załatwić opiekę nad osobą starszą? W sprecyzowaniu wymagań rodziny pomagają specjaliści z agencji opiekunek. Również opiekunki do starszych osób, które szukają zatrudnienia na stronie internetowej agencji opiekunek https://avoria.com.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek/, otrzymują kompleksowe informacje o podopiecznym, w tym przede wszystkim jego stanie fizycznym, potrzebach i zwyczajach. To bardzo pomaga przy wyborze podopiecznego. Informacje te są o tyle ważne, że seniorzy mają stałe miejsce zamieszkania w Niemczech.

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech? W dużej mierze zależy to od stanu zdrowia seniora. Część starszych osób nadal pracuje lub wychodzi do klubów seniora. Wówczas praca opiekunki polega przede wszystkim na zawiezieniu i odebraniu podopiecznego, przygotowaniu dla niego posiłków i zapewnieniu mu towarzystwa. Niekiedy jednak opiekunki muszą opiekować się schorowanymi seniorami. Wówczas ich obowiązki polegają również na pomocy w utrzymaniu higieny osobistej i poprowadzeniu domu.

Ile zarabia opiekun seniorów w Niemczech – czy zatrudnienie opiekunki jest kosztowne?

Jednym z czynników wpływających na atrakcyjność oferty pracy jest wynagrodzenie. Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech? W zależności od zakresu obowiązków od 1300 do 1500 euro, jeżeli jest zatrudniona przez agencję opiekunek. Dodatkowo opiekun może liczyć na premie –  np. świąteczne, jeżeli w tym czasie również sprawuje opiekę nad seniorem. Zatrudnienie przez agencję jest w pełni legalne – opiekunki podpisują umowę. W razie jakichkolwiek problemów mogą one zwrócić się o pomoc do koordynatorów, którzy przebywają w Niemczech.

Jak kwestia zatrudnienia opiekunki wygląda dla rodziny seniora? W Niemczech większość rodzin zatrudnia opiekunki do starszych osób przez agencje opiekunek. Częstą praktyką jest podpisywanie umów z agencjami działającymi na terenie Polski – niemieckie rodziny cenią sobie profesjonalizm opiekunek z Polski. Rodzina pokrywa zarówno wynagrodzenie opiekunki, jak i koszty poniesione przez agencję w celu jej zatrudnienia.

Ile kosztuje wynajęcie opiekunki do osoby starszej? Ile trzeba płacić za godzinę opieki nad starszą osobą? Stawki są ustalane indywidualnie z każdą rodziną. Profesjonalne, legalnie działające agencje opiekunek dbają o stosowanie uczciwych stawek. Wiele rodzin doskonale zdaje sobie sprawę z sytuacji zdrowotnej nestora lub nestorki rodu i w związku z tym samodzielnie wychodzą z inicjatywą, proponując adekwatne wynagrodzenie. Dzięki temu wiedzą, że ich najbliższym zajmie się doświadczona opiekunka, która wie, jak postępować z osobami w podeszłym wieku.