Opieka nad seniorem: Zachowuj równowagę

Opieka nad seniorem: Zachowaj równowagęOpieka nad seniorem: Zachowaj równowagę

W pracy opiekuna nad osobą starszą harmonogram dnia systematyzuje codzienne obowiązki, a jednocześnie daje podopiecznemu poczucie stałości i bezpieczeństwa. Trzeba być dobrze zorganizowanym, a w realizacji celów systematycznym i wytrwałym. Liczy się także empatia oraz świadomość wagi swojego zadania. Początkowo liczne obowiązki mogą wydawać się nieco przytłaczające, jednak w uporządkowaniu sytuacji pomoże jasny plan działania.

Harmonogram dnia opiekunki osób starszych – równowaga przede wszystkim

Tworząc harmonogram dnia, pamiętaj, żeby zaplanować zarówno swoje obowiązki, jak aktywności fizyczne i umysłowe dla podopiecznego. Musisz przy tym zachować równowagę pomiędzy tymi elementami, nie zapominając o potrzebach seniora.

Bardzo ważne jest to, żeby nie starać się zmienić przyzwyczajeń osoby starszej, ponieważ może to doprowadzić do spięć i nieprzyjemnych sytuacji. Nie wprowadzaj więc swoich własnych zasad, ale postaw na współpracę i stopniowo zmieniaj nawyki podopiecznego – tylko jeśli mają one zły wpływ na jego zdrowie (z czego może on sam nie zdawać sobie sprawy).

Codzienna aktywność a wiek i sprawność seniora

Pamiętaj, że poranny jogging lub kilkugodzinna rozgrywka w strategiczną grę planszową, mogą okazać się zbyt męczące nawet w przypadku w pełni sprawnej osoby starszej. Jeśli mowa o aktywności fizycznej, to bardziej odpowiednie mogą okazać się: spacer, wspólne wyjście na zakupy czy wykonanie drobnej pracy domowej, takiej jak poukładanie w szafie czy wytarcie kurzów. Jeśli mowa o sprawności umysłowej – dobrze sprawdzają się: wspólne rozwiązywanie krzyżówek, partia szachów, czytanie książek czy zwyczajna rozmowa. Zawsze staraj się dostosować rodzaj aktywności do potrzeb podopiecznego, a także do jego zainteresowań. Na przykład opiekując się starszym mężczyzną, zamiast wspólnego sprzątania, możesz mu zaproponować spacer, natomiast jeśli nie lubi czytać książek, zdecydowanie lepsze efekty przyniesie to, co sprawia mu przyjemność, np. rozwiązywanie łamigłówek.

Opiekunka osób starszych powinna pamiętać o odpoczynku

Pamiętaj, że po każdym wysiłku – niezależnie czy fizycznym, czy umysłowym – przychodzi czas na odpoczynek i nabranie sił na kolejne działanie. Jeśli w ciągu dnia zaplanujesz zbyt wiele aktywności, może to doprowadzić do pogorszenia stanu podopiecznego. Pamiętaj, że najważniejsze jest zachowanie równowagi. Osoby starsze szybciej się męczą i potrzebują dłuższego odpoczynku po działaniu. Powinnaś być więc cierpliwa i wyrozumiała. W czasie, kiedy twój podopieczny będzie nabierał sił, możesz zająć się swoimi obowiązkami, w których on nie jest w stanie ci pomóc. Pamiętaj, że jeśli jest taka możliwość, postaraj się włączyć podopiecznego we własną pracę, dzięki temu będzie czuć się potrzebny. Jeśli gotujesz poproś np. o nakrycie do stołu; jeśli prasujesz, poproś o poskładanie wyprasowanych ubrań; jeśli idziesz na zakupy, poproś o zapamiętanie listy zakupów itp.

Opieka nad osobą starszą to zadanie, które wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ musisz pamiętać nie tylko o wykonywaniu własnych obowiązków, ale również o takim zaplanowaniu działań na kolejne dni dla podopiecznego i zrobić to w taki sposób, aby stymulować jego umysł i sprawność fizyczną, a przy tym nie zapominać o jego odpoczynku.

Zobacz więcej na carework.pl