Opieka nad osobami starszymi – zawód przyszłości?

opiekunka konik w niemczechOpieka nad seniorami - zawód z przyszłością.

Ciągle zmieniający się rynek pracy skłania do refleksji nad tym, jakie zawody będą potrzebne w przyszłości. Jak będzie wyglądała praca w opiece? Czy opiekunka osób starszych będzie miała szeroki wybór w ofertach pracy?

Opiekunka osób starszych – obowiązki

Ogólnie ujmując, głównym zadaniem opiekunki osób starszych jest oczywiście sprawowanie opieki nad osobami w podeszłym wieku. Dokładny zakres obowiązków zależy przede wszystkim od stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb podopiecznego. Zazwyczaj jest to pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, podawanie przepisanych przez lekarza leków, zmiana opatrunków, a czasem karmienie i pomoc w przemieszczaniu się. Bywa, że opiekun osoby starszej pomaga jej w utrzymaniu porządku w domu, a do jego codziennych zadań należy sprzątanie, ścielenie łóżka, wstawianie prania, robienie zakupów, gotowanie.

Wymagane kwalifikacje i cechy u opiekunki osób starszych

W przypadku chęci podjęcia pracy w opiece kandydatka na stanowisko opiekunki do osób starszych musi spełniać kilka podstawowych wymagań. Ważne jest zdrowie i sprawność fizyczna, często opiekun osób starszych musi bowiem sprostać zabiegom pielęgnacyjno-higienicznym. Opiekun powinien umieć zarządzać swoim czasem, umieć utrzymać porządek w domu. Dobrze, kiedy opiekun posiada podstawową wiedzę na temat najczęstszych chorób i schorzeń, występujących u seniorów. Podstawą jednak jest empatia i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, dzięki czemu codzienna współpraca z seniorem opierać się będzie na wzajemnym szacunku i sympatii.

Zawód opiekunki osób starszych – ma przyszłość?

Zauważamy postępujący proces starzenia się społeczeństwa. Ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim postęp medycyny oraz popularność zdrowego stylu życia sprawia, że średnia długość życia znacznie się wydłużyła. To z kolei skutkuje tym, że pojawia się coraz więcej osób starszych, niepełnosprawnych, schorowanych, które wymagają opieki w codziennym życiu. Wraz ze zjawiskiem starzejącego się społeczeństwa rośnie potrzeba zatrudniania odpowiednio przygotowanego personelu opiekuńczego, a w tym opiekunek osób starszych.

Rynek usług związanych z opieką w Polsce – wynagrodzenie opiekunek osób starszych

Należy nadmienić, że warunki pracy w opiece w Polsce stale się polepszają. Wynagrodzenie opiekunki do osób starszych oscylują w granicach od 600 do 1600 EURO. Wynagrodzenie zależy, czy opiekunki sprawują opiekę godzinną, całodzienną, czy mieszkają wraz z seniorem. Płaca jest oczywiście lepsza w Niemczech. Opiekunkom do osób starszych, które szukają zatrudnienia w Niemczech, przychodzi z pomocą firma świadcząca usługi opiekuńcze i pielęgniarskie – Centrum Językowe Konik.