Opieka nad osobami starszymi za granicą – praca, w której rodzą się przyjaźnie

Opieka nad osobami starszymi za granicą – praca, w której rodzą się przyjaźnieOpieka nad osobami starszymi za granicą – praca, w której rodzą się przyjaźnie

Wyjazd zarobkowy za granicę to alternatywa, na którą decyduje się wiele osamotnionych seniorów, bez większych zobowiązań w kraju. Jest to okazja na uczciwy i solidny zarobek, a przy okazji także odskocznia od codzienności, szansa na nowy start lub ucieczkę od problemów. Często okazuje się, że opieka nad osobami starszymi oprócz źródła utrzymania staje się źródłem przyjemności oraz wstępem do nowej, ciekawej znajomości.

Dobry początek

To, w jaki sposób przebiega pobyt z podopiecznym zależy od kilku czynników. Bardzo istotną rolę odgrywa płeć, charakter oraz stan zdrowia chorego. Agencje pracy tymczasowej za granicą umożliwiają opiekunkom częściowe określenie swoich preferencji. Każda z nich powinna móc zadecydować o tym, czy jej podopieczny będzie mężczyzną czy kobietą, w jakim stanie fizycznym i umysłowym będzie się znajdować oraz czy jest w stanie zatroszczyć się o osobę niepełnosprawną lub leżącą. Wszystkie te kwestie są bardzo ważne, ponieważ decydują o tym, czy kandydatka podoła swojej roli, zapewni seniorowi bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Oddelegowanie zainteresowanej do odpowiedniego domu jest więc kluczowe dla poprawności wzajemnej relacji i obopólnego zadowolenia. Opiekunka, która nie będzie w stanie poradzić sobie z tuszą, kalectwem lub chorobą podopiecznego nie tylko nie zbuduje więzi z seniorem, ale także nie zapewni mu opieki na odpowiednim poziomie.

Część ofert pracy proponowanych przez agencji dotyczy osób w podeszłym wieku, które są jeszcze całkiem światłe i sprawne fizycznie jak na swoje lata. Głównym powodem anonsu jest brak towarzystwa i kogoś, kto czuwałby przy seniorze, zabawiał go rozmową, angażował w rozwijające zajęcia i towarzyszył podczas wizyt u lekarza. Wyjazd do takiej osoby to najlepsza opcja dla początkujących i towarzyskich opiekunek, które mają w sobie dużo empatii, a o wykonywanym zajęciu myślą w kategoriach misji, a nie wyłącznie zarobku.

Wspólny język

Biegłość w porozumiewania się ze swoim zagranicznym podopiecznym to jedna z kwestii, które może już na wstępie ocieplić kontakt. Ludzie starej daty bardzo doceniają trud włożony w naukę obcego języka oraz zyskanie partnera do dyskusji. Większy zasób słownictwa umożliwia też lepsze poznanie się, sprostanie potrzebom seniora czy szybkie zareagowanie na złe samopoczucie. Rzadko kiedy zdarza się jednak, by zwłaszcza początkująca opiekunka władała doskonale obcą mową, a wówczas wspólnego języka warto szukać w inny sposób.

Ludzie w podeszłym wieku dysponują solidnym zasobem wolnego czasu. Kluczem do porozumienia się bywa więc najczęściej odpowiednie zorganizowanie licznych luk pomiędzy wizytami u lekarza, oglądaniem telewizji i wspólnymi posiłkami. Tutaj opiekunka musi wykazać się dużą kreatywnością, proponując seniorowi coś co jest w stanie wykonywać i jednocześnie go zainteresuje. Może to być szydełkowanie, robienie na drutach, malowanie, gra w karty, kości, układanie pasjansa, nauka gry na instrumencie, wspólne czytanie lub rozwiązywanie krzyżówek. Dojrzałym opiekunkom znacznie łatwiej jest zaprzyjaźnić się z seniorem ponieważ nieduża różnica wieku i podobne doświadczenia bardzo zbliżają i generują wspólne tematy do rozmów.

Wyższe wartości

Pojawienie się sympatii i nici porozumienia między opiekunką a jej podopiecznym powoduje, że praca w znacznym stopniu staje się przyjemnością i ciekawym przeżyciem. Nie każda dojrzała osoba ma jednak tyle siły, cierpliwości, spokoju i empatii, by poświęcić się drugiej osobie. Wiele zależy też od uosobienia seniora, tego czy nie jest cierpiący, nie ma uprzedzeń i trudnych do sprostania wymagań. Biorąc  pod uwagę perspektywę spędzenia kilku miesięcy pod wspólnym dachem warto bardziej zaangażować się w znajomość i okazać trochę serca ludziom starszym, którzy potrafią to docenić i odwzajemnić ze zdwojoną mocą.

Opiekunka osób starszych to zajęcie wyjątkowe, jakiemu podołają wyłącznie osoby o silnym, przyjacielskim charakterze, mające niesienie pomocy we krwi. Każdy kto nie potrafi przejść obojętnie obok potrzeb drugiego człowieka ma naturalne predyspozycje, by z sukcesem i satysfakcją wykonywać to zadanie. Jeśli czujesz, że należysz do tego grona zajrzyj na stronę www.pracaeu.pl i już dziś znajdź seniora, któremu umilisz jesień życia.