Opieka geriatryczna – Co warto wiedzieć?

geriatriaGeriatria w Polsce może działać lepiej.

Opieka nad osobami starszymi wymaga specjalistycznego podejścia i profesjonalnej wiedzy. Schorzenia występujące u pacjentów geriatrii różnią się od siebie i nie zawsze są typowe dla wieku. Nie tylko odpowiednia diagnostyka, ale również metody leczenia pozwolą usprawnić funkcjonowanie osób starszych oraz podniosą poziom ich samodzielności.

O geriatrii słów kilka

Geriatria nazywana jest inaczej medycyną wieku podeszłego. Pacjenci, którzy korzystają z opieki lekarza geriatry mają zazwyczaj ponad 65 lat, choć szczególna opieka otoczone są osoby powyżej 75 roku życia. W tym wieku najczęściej spotykają je dolegliwości takie jak pewien rodzaj niesprawności, otępienie, depresje związane z wiekiem podeszłym oraz wiele więcej. Osoby starsze zmuszone są najczęściej do korzystania z pomocy wielu różnych specjalistów – kardiologia, ortopedy, psychiatry, pulmonologa. Każdy z nich przepisuje leki na schorzenia, którymi się zajmuje, więc osoba starsza zazwyczaj kilka razy dziennie zażywa garść tabletek.

Zadaniem geriatry jest uproszczenie całego procesu leczenia. Osoby które mają 65 lat i więcej napotykają duże trudności w odwiedzaniu każdego specjalisty po kolei. Często choroba nie pozwala na korzystanie z transportu miejskiego, a dodatkowo terminy przyjęć są bardzo odległe. Dzięki korzystaniu z opieki geriatrii osoba starsza ma zapewnioną pomoc w zakresie wszystkich posiadanych schorzeń.

Czego można spodziewać się, przebywając na oddziale geriatrii?

Specjalista geriatrii zajmie się zapobieganiem rozwoju chorób typowych dla wieku podeszłego, a także przywróceniem możliwie dużej samodzielności i sprawności fizycznej, a także poprawę stanu psychicznego i fizycznego. Pacjenci, którzy przebywają na oddziale mogą korzystać również z różnych form integracji, które w znaczącym stopniu przekładają się na poprawę nastroju i skuteczne leczenie depresji wieku podeszłego. Jej zadaniem jest również zminimalizowanie dyskomfortu spowodowanego różnymi schorzeniami oraz ograniczeniami związanymi z zaburzeniami ruchowymi typowymi dla wieku podeszłego. W tym celu korzysta się z zabiegów rehabilitacyjnych przeznaczonych dla osób starszych, nazywanych rehabilitacją geriatryczną.

Czasem przy poważniejszych schorzeniach lekarz może zalecić też terapie jak np. Orthokine – http://www.sport-med.pl/leczenie/terapia-orthokine czy http://www.sport-med.pl/leczenie/osteopatia, które pomagają przy problemach ze stawami.

Ćwiczenia pomagające przywrócić sprawność

Większość osób powyżej 75. roku życia boryka się z problemem zastoju, zespołem słabości mięśni oraz kruchością kości. Powoduje to nie tylko duże dolegliwości i boleści, ale również duże ryzyko łatwego występowania złamań i kontuzji. Odpowiednie metody rehabilitacji w dużym stopniu wzmocnią mięśnie i poprawią jakość życia seniora poprzez ułatwienie mu samodzielnego poruszania się.

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń nie tylko w ośrodku rehabilitacyjnym, ale również we własnym zakresie przełoży się na lepszą sprawność i dłuższą żywotność. Osobom starszym zaleca się krótkie spacery, a rehabilitanci podkreślają, że w tym wieku nawet kilka okrążeń wokół stołu może mieć kolosalne znaczenie.