Odzyskiwanie zdjęć i danych z uszkodzonych dysków i kart pamięci

Odzyskiwanie zdjęćUtrata zdjęć najbliższych może zmartwić nie tylko seniora.

Wielu seniorów używa komputerów do komunikacji z rodziną, wymiany informacji, przechowywania zdjęć oraz filmów rodzinnych. Są to cenne pamiątki uwieczniające wspólnie spędzone chwile, a ich utrata powoduje smutek. Eksperci z Centrum Odzyskiwania Danych postarają się w tym artykule przybliżyć trochę informacji na temat zabezpieczenia danych oraz ich odzyskiwania w przypadku uszkodzenia dysku bądź karty.

Po pierwsze kopia zapasowa

Zapobiegać jest zawsze taniej niż naprawiać już powstałą szkodę. Wiele osób niestety o tym zapomina, a wiele wręcz jest przeświadczonych o tym, że dane na dyskach w ich laptopach są niezniszczalne i nic nigdy nie stracą. Wszystko do czasu, ponieważ dysk jest jedną z bardziej awaryjnych części laptopa. Z tego względu należy systematycznie robić kopie zapasowe najważniejszych danych, takich jak zdjęcia, dokumenty czy rodzinne filmy. Kopia zapasowa to tak naprawdę zgranie danych na dodatkowy nośnik, aby były one w dwóch miejscach minimum. Do trzymania kopii można wykorzystać płyty DVD, dyski zewnętrzne, dyski USB, a dla bardziej zaawansowanych i zasobniejszych użytkowników serwery NAS.

Uszkodzenie dysku – Jak odzyskać dane?

Na szczęście dla wielu gapowiczów, którzy nie wykonują kopii zapasowych na rynku można znaleźć wiele firm, które oferują odzyskiwanie danych – należy do nich Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy. Firma oferuje odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków twardych oraz innych nośników, jak karty pamięci, pendrive czy dyski zewnętrzne.

Proces odzyskiwania danych z uszkodzonych nośników musi być dobrany do danego modelu urządzenia oraz do rodzaju uszkodzenia. Usługi odzyskiwania danych nie należą do najtańszych, dla tego jeszcze raz przypominamy o systematycznych kopiach bezpieczeństwa.

Naprawa dysku do odzyskiwania danych wiąże się z wieloma czynnościami i wymaga dużego doświadczenia. Oczywiście w Internecie można znaleźć kilka informacji na temat naprawy popularnych usterek jak np. w serii dysków Seagate 7200.11, ale implementacja tych rozwiązań do nowszych konstrukcji nie ma szans powodzenia. Niemal każda konstrukcja dysku rządzi się swoimi prawami a więcej o naprawach dysków można poczytać tu.

Proces odzyskiwania danych jest mocno zależny od rodzaju uszkodzenia, a te możemy podzielić na kilka grup:

Uszkodzenia elektroniczne – wszystkie usterki związane z elektroniką dysków. Aby odzyskać dane najlepiej jest naprawić uszkodzoną elektronikę, ponieważ w praktycznie wszystkich nowych konstrukcjach zawarte są na niej indywidualne informacje potrzebne do uruchomienia dysku.

Uszkodzenia mechaniczne – Cała grupa awarii powstałych głównie ze zużycia dysku, bądź z winy użytkownika np. w wyniku upadku, uderzania podczas pracy, czy przenoszenia laptopa w czasie gdy jest uruchomiony. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak delikatny jest dysk twardy, i że nawet małe uderzenie może spowodować jego awarię. W przypadku uszkodzeń mechanicznych naprawa dysku będzie się wiązała z jego odbudową. Uszkodzenia powstałe w wyniku zużycia często poprzedzone są dziwnym zachowaniem komputera, a więcej na temat objawów uszkodzonego dysku można przeczytać tu.

Odzyskiwanie zdjęć z telefonu lub aparatu

Ważne dla nas zdjęcia często przechowywane są na kartach pamięci telefonów lub aparatów. To również, mimo braku mechanicznych elementów nie są nie zniszczalne nośniki. Często można utracić z nich dane przez omyłkowe skasowanie lub sformatowanie karty. Odzyskanie zdjęć w wielu przypadkach jest możliwe, ale nie jest to reguła. Z tego względów również z kart pamięci zalecamy wykonywać systematyczne kopie zapasowe.

Mamy nadzieję, że tym artykułem przybliżyliśmy Państwu jak wygląda proces odzyskiwania danych oraz jak zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia dysku.