Odzyskiwanie zdjęć i danych z uszkodzonych dysków i kart pamięci

Odzyskiwanie zdjęćUtrata zdjęć najbliższych może zmartwić nie tylko seniora.

Wielu seniorów używa komputerów do komunikacji z rodziną, wymiany informacji, przechowywania zdjęć oraz filmów rodzinnych. Są to cenne pamiątki uwieczniające wspólnie spędzone chwile, a ich utrata powoduje smutek. Eksperci z Centrum Odzyskiwania Danych postarają się w tym artykule przybliżyć trochę informacji na temat zabezpieczenia danych oraz ich odzyskiwania w przypadku uszkodzenia dysku bądź karty.

Po pierwsze kopia zapasowa

Zapobiegać jest zawsze taniej niż naprawiać już powstałą szkodę. Wiele osób niestety o tym zapomina, a wiele wręcz jest przeświadczonych o tym, że dane na dyskach w ich laptopach są niezniszczalne i nic nigdy nie stracą. Wszystko do czasu, ponieważ dysk jest jedną z bardziej awaryjnych części laptopa. Z tego względu należy systematycznie robić kopie zapasowe najważniejszych danych, takich jak zdjęcia, dokumenty czy rodzinne filmy. Kopia zapasowa to tak naprawdę zgranie danych na dodatkowy nośnik, aby były one w dwóch miejscach minimum. Do trzymania kopii można wykorzystać płyty DVD, dyski zewnętrzne, dyski USB, a dla bardziej zaawansowanych i zasobniejszych użytkowników serwery NAS.

Uszkodzenie dysku – Jak odzyskać dane?

Na szczęście dla wielu gapowiczów, którzy nie wykonują kopii zapasowych na rynku można znaleźć wiele firm, które oferują odzyskiwanie danych – należy do nich Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy. Firma oferuje odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków twardych oraz innych nośników, jak karty pamięci, pendrive czy dyski zewnętrzne.

Proces odzyskiwania danych z uszkodzonych nośników musi być dobrany do danego modelu urządzenia oraz do rodzaju uszkodzenia. Usługi odzyskiwania danych nie należą do najtańszych, dla tego jeszcze raz przypominamy o systematycznych kopiach bezpieczeństwa.

Naprawa dysku do odzyskiwania danych wiąże się z wieloma czynnościami i wymaga dużego doświadczenia. Oczywiście w Internecie można znaleźć kilka informacji na temat naprawy popularnych usterek jak np. w serii dysków Seagate 7200.11, ale implementacja tych rozwiązań do nowszych konstrukcji nie ma szans powodzenia. Niemal każda konstrukcja dysku rządzi się swoimi prawami a więcej o naprawach dysków można poczytać tu.

Proces odzyskiwania danych jest mocno zależny od rodzaju uszkodzenia, a te możemy podzielić na kilka grup:

Uszkodzenia elektroniczne – wszystkie usterki związane z elektroniką dysków. Aby odzyskać dane najlepiej jest naprawić uszkodzoną elektronikę, ponieważ w praktycznie wszystkich nowych konstrukcjach zawarte są na niej indywidualne informacje potrzebne do uruchomienia dysku.

Uszkodzenia mechaniczne – Cała grupa awarii powstałych głównie ze zużycia dysku, bądź z winy użytkownika np. w wyniku upadku, uderzania podczas pracy, czy przenoszenia laptopa w czasie gdy jest uruchomiony. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak delikatny jest dysk twardy, i że nawet małe uderzenie może spowodować jego awarię. W przypadku uszkodzeń mechanicznych naprawa dysku będzie się wiązała z jego odbudową. Uszkodzenia powstałe w wyniku zużycia często poprzedzone są dziwnym zachowaniem komputera, a więcej na temat objawów uszkodzonego dysku można przeczytać tu.

Odzyskiwanie zdjęć z telefonu lub aparatu

Ważne dla nas zdjęcia często przechowywane są na kartach pamięci telefonów lub aparatów. To również, mimo braku mechanicznych elementów nie są nie zniszczalne nośniki. Często można utracić z nich dane przez omyłkowe skasowanie lub sformatowanie karty. Odzyskanie zdjęć w wielu przypadkach jest możliwe, ale nie jest to reguła. Z tego względów również z kart pamięci zalecamy wykonywać systematyczne kopie zapasowe.

Mamy nadzieję, że tym artykułem przybliżyliśmy Państwu jak wygląda proces odzyskiwania danych oraz jak zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia dysku.

Słuchmed badanie słuchu za darmo