Odczuwasz ból podczas oddawania moczu? To mogą być problemy z prostatą

Rak prostaty może być bagatelizowany przez seniora.

Zapalenie prostaty to nieprzyjemne schorzenie, które – jak przewidują specjaliści – będzie dotykać coraz więcej mężczyzn. Szczególnie narażoną grupą na zachorowania są panowie po 60. roku życia. Jakie są jego pierwsze objawy? W jaki sposób można radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami?

Obrzęk, stan zapalny, częstomocz – Najpopularniejsze objawy przerostu prostaty

Wśród pierwszych niepokojących symptomów świadczących o kłopotach z gruczołem krokowym znajduje się ból podczas oddawania moczu, częstomocz i uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza pomimo częstych wizyt w toalecie. Pacjent oddaje mocz w małych ilościach i znacznie częściej niż dotychczas. Nieleczone zapalenie prostaty może mieć zgubne skutki w postaci problemów z nerkami i zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego. Urolog Warszawa zleci wszystkie niezbędne badania i postawi diagnozę, która będzie wstępem do leczenia tej przypadłości.

Nowotwór prostaty – U kogo najczęściej występuje?

Rak prostaty najczęściej dotyczy mężczyzn po 60. roku życia. Nowotwór tego typu daje znacznie większe nadzieje na wyleczenie aniżeli na przykład rak płuc. Wśród najczęściej pojawiających się objawów znajduje się częste oddawanie moczu i poziomu antygenu PSA.

Urolog Warszawa prywatnie zleca odpowiednie badania i na ich podstawie wie, czy ma do czynienia jedynie z zapaleniem, czy już z rakiem. Nowotwór, na wczesnym etapie, dotyczy jedynie samego gruczołu krokowego – kiedy hormony blokują wydzielanie testosteronu przez jądra. W przypadku początkowych stadiów raka prostaty wykonuje się albo zabieg operacyjny, albo radioterapię. Warto pamiętać, że każda z tych metod leczenia niesie ze sobą pewne skutki uboczne, z czego pacjent powinien zdawać sobie sprawę. Decyzja jest zazwyczaj podejmowana wspólnie z pacjentem i zespołem lekarzy, złożonym z radiologa, urologa i chirurga. Radioterapia jest procesem długotrwałym, choć niezbyt uciążliwym. Skutki uboczne, jakie pojawiają się najczęściej u pacjentów leczonych tą metodą, nie są bardzo dotkliwe. Rokowania w przypadku leczenia tą metodą są bardzo dobre.

Nowotwór prostaty – Profilaktyka

Lekarze wskazują, że częste spożywanie pomidorów może mieć dobry wpływ w zapobieganiu chorób gruczołu krokowego. Także korzystny wpływ na męskie zdrowie w tym zakresie ma duża liczba ejakulacji. Wczesne wykrycie problemów z prostatą jest możliwe dzięki regularnym badaniom i wizytom u urologa. Także przeprowadzenie testów na antygen PSA może ujawnić chorobę na wczesnym etapie, w którym wyleczalność jest największa.

Słuchmed badanie słuchu za darmo