Odblaski są tylko dla dzieci? Nie popełniaj tego błędu!

Gadżety odblaskowe pomagają zwiększyć widoczność o zmierzchuGadżety odblaskowe pomagają zwiększyć widoczność o zmierzchu

Dorosłość to samodzielność – także pod względem dbania o bezpieczeństwo. Dlatego też nikt kobiecie czy mężczyźnie w dojrzałym wieku nie zwróci uwagi, że chodzi bez odblasków. Czy takie podejście jest słuszne i czy faktycznie gadżety odblaskowe to domena dzieci i młodzieży? Czy kamizelka odblaskowa dla seniora ma sens? A może lepszym rozwiązaniem są odblaski dla seniora?

Gadżety odblaskowe – nie tylko dla dzieci

Choć od sierpnia 2014 noszenie odblasków jest obowiązkowe po zmroku w terenie niezabudowanym dla wszystkich pieszych, to wielu dorosłych wciąż nie stosuje się do tych przepisów. Co roku skutkuje to tragicznym bilansem dziesiątek wypadków z udziałem pieszych, którzy nie zostali zauważeni lub zostali zauważeni zbyt późno przez kierowców różnego typu pojazdów. Szczególnie często zdarza się tak, że rodzic lub dziadek namawia dzieci czy wnuki do noszenia odblasków, a sam nigdy ich nie zakłada. Niestety, wśród mieszkańców Polski wciąż panuje przekonanie, że gadżety odblaskowe są przeznaczone dla dzieci.

– Gdy tylko się ściemni lub zaczyna się sezon jesienno-zimowy, w którym pojawia się mgła czy niepogoda, a my dalej mamy ochotę wybrać się na nordic walking czy wieczorny spacer z psem, to z całą pewnością powinniśmy wyposażyć się w poprawiające widoczność odblaski. Warto bowiem dbać o swoje bezpieczeństwo i jednocześnie dawać przykład młodszym! – mówi specjalista z firmy Refloactive.

Kiedy przydadzą się odblaski?

W ostatnich latach wśród osób starszych coraz popularniejszy staje się nordic walking. Na pewno ten rodzaj rekreacji, zwłaszcza uprawianej wieczorami, wiąże się z potrzebą użycia odblasków, czy to w postaci całych kamizelek, czy też drobnych gadżetów – opasek na łydki, czapek czy też saszetek. Jednak nie tylko wtedy warto poprawiać swoją widoczność. W zasadzie w każdej sytuacji, gdy wychodzimy z domu po zmierzchu, niezależnie czy w mieście, czy na wsi, warto założyć jakiekolwiek elementy odblaskowe. Często bowiem nawet w największych miejscowościach latarnie oświetlają ulice dość słabo. W mieście więc odblaski nosić warto, poza terenem zabudowanym to z kolei nasz obowiązek – niezastosowanie się do niego grozi nam mandatem!

Odblaskowa odzież czy gadżety – co lepsze?

Gadżety odblaskowe spotykają się z niechęcią, bo wielu osobom nadal kojarzą się z jaskrawą, workowatą kamizelką, jaką noszą robotnicy drogowi. Czy słusznie?

Rynek odblasków w ostatnich latach zdecydowanie się rozrósł i oferuje tanie i dobrze wyglądające gadżety czy odzież. Warto zacząć od tych pierwszych, kosztujących na ogół po dosłownie kilka-kilkanaście złotych. Odblaskowe opaski, naklejki czy też saszetki z pewnością nie zwrócą uwagi przechodniów, ale na pewno pomogą kierowcom nas zauważyć. Alternatywą dla tych gadżetów jest wyposażona w odblaskowe elementy odzież – koszulki, kurtki czy peleryny przeciwdeszczowe. Wszystkie one wyróżniają się tym, że w dzień nie rzucają się one w oczy jaskrawym kolorem, swoje walory pokazują dopiero, gdy oświetli je nadjeżdżający samochód! – dodaje specjalista z firmy Refloactive.

Na pewno więc odblaskowe elementy powinny zostać przyjacielem każdego dorosłego. Poprawiają one bezpieczeństwo i dają przykład – naszym dzieciom i wnukom! Tego typu odblaskowe akcesoria można kupić chociażby w sklepach z gadżetami – np. opengift.pl.

Słuchmed badanie słuchu za darmo