OC mieć warto. OC mieć… trzeba!

oc karaDlaczego warto mieć OC?
Jeżeli planujesz zakup nowego samochodu, równocześnie z poszukiwaniami wymarzonego modelu musisz przeprowadzić research na temat towarzystw ubezpieczeniowych. Dzień rejestracji bowiem to ostateczny termin, w którym jesteś zobowiązany do wykupienia OC – za zwłokę czeka Cię wysoka kara. Czym jest OC i dlaczego warto je mieć? Sprawdź!

Dlaczego trzeba mieć OC?

Jeśli kupujesz auto po raz pierwszy, być może nie wiesz, że OC to w Polsce jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Do wykupienia go jest zobowiązany każdy posiadacz pojazdu mechanicznego – czy to samochodu, czy ciągnika, czy motocyklu. Obejmuje ono ochroną zarówno ludzi, jak i pojazdy. Jeśli spowodujesz wypadek, z Twojego OC zostanie wypłacone odszkodowanie mające pokryć koszty leczenia, naprawy pojazdu i inne, poboczne (np. holowania, parkowania na parkingu strzeżonym czy przeglądu technicznego). Ale uwaga! Odszkodowanie wypłacone zostanie tylko poszkodowanemu. Tobie – nie.

oc czy ac

To jest właśnie powód, dla którego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jeśli na drodze dojdzie do kolizji, wypadku czy innego rodzaju szkody z Twojej winy, osoba poszkodowana nie może zostać bez wsparcia. By tak się nie wydarzyło, ważność polis OC jest ściśle sprawdzana, a kary nie ominą nawet tego, kto z wykupieniem OC spóźnił się choćby o dzień. O wysokości kar i sposobie ich naliczania dowiesz się więcej z artykułu: Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?.

Dlaczego warto mieć OC?

Ale OC to nie tylko odszkodowanie dla poszkodowanego, z którego Ty nigdy nie skorzystasz. Opłacając składki, działasz również na własną korzyść – chronisz się od odpowiedzialności cywilnej. Gdyby polisa nie była obowiązkowa i postanowiłbyś jej nie wykupywać, w razie wyrządzenia jakiejkolwiek szkody – choćby zarysowania innego auta – musiałbyś się liczyć z wysokimi wydatkami. Przy kolizji czy wypadku kwoty te byłby jeszcze wyższe. Być może zostałbyś zmuszony do zapożyczenia się. Dzięki stałemu opłacaniu OC nigdy do tego nie dojdzie.

Gdzie szukać OC i jak kupić je taniej?

Zakres OC jest zawsze ten sam – gwarantuje to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Inne natomiast są ceny. Ustala je każde towarzystwo, wyliczając składkę indywidualnie dla każdego kierowcy.

oc dlaczego warto

Na cenę OC mają wpływ Twoje dane – wiek czy miejsce zamieszkania – ale także dane dotyczące pojazdu, np. marka, wiek, wielkość silnika. Możesz zastosować kilka tricków, które pozwolą Ci obniżyć składkę. Jedne są łatwiejsze (rejestracja auta jako współwłasność, zapłacenie całego OC z góry, targowanie niższej ceny), inne wiążą się z większym przedsięwzięciem (przeprowadzka do mniejszego miasta, zmiana samochodu, ślub z osobą o długiej i bezkolizyjnej historii jazdy).

OC szukaj w internecie – to najprostsze i najszybsze rozwiązania. Zaglądaj do rankingów ubezpieczeń, które przygotowywane są co kwartał i publikowane na stronach branżowych. Jeśli jesteś świeżo upieczonym kierowcą, poszukaj rankingu dedykowanego młodym kierowcą. Skorzystaj też z porównywarki OC, w którą wystarczy wpisać dane swoje i samochodu, by uzyskać listę towarzystw ubezpieczeniowych wraz z ofertami i cenami. Jeśli chcesz zaoszczędzić, wybierz tę, która jest najatrakcyjniejsza cenowo.

Słuchmed badanie słuchu za darmo