Obturacyjna choroba płuc – Czym jest POChP?

Chory na POChP Przewlekła Obturacyjna Choroba PłucPOChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc - poznaj objawy.

Nie ulega wątpliwości, że w kontekście obecnych wydarzeń choroby płuc są coraz częściej poruszanym w mediach tematem. Wszystko za sprawą „koronawirusa”, a więc wirusa SARS-Cov-2, który pojawił się w Polsce na początku bieżącego roku. Warto jednak zaznaczyć, że to nie jedyna dolegliwość płucna, z jaką Polacy muszą się mierzyć na co dzień. Dobrym przykładem może tu być POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, która zaatakowała już około 2 milionów ludzi na terenie całego kraju. Czym zatem jest owa dolegliwość i jak sobie z nią radzić? Jakie są najczęstsze symptomy choroby? Czy istnieją skuteczne leki na POChP? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Zacznijmy jednak od początku, a więc od przedstawienia definicji omawianej przez nas choroby. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak sama nazwa wskazuje, jest dolegliwością o charakterze ciągłym. W związku z tym cechuje się szeregiem specyficznych symptomów, o których informacje znajdziesz poniżej. W tym miejscu warto jednak wyjaśnić, czym właściwie jest obturacja; jest to termin medyczny określający zwężenie struktury anatomicznej posiadającej światło. W przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mówimy o zwężeniu oskrzeli, co początkowo może nie dawać żadnych widocznych objawów. Dopiero po czasie znacząco wpływa na kondycję chorego i jego poczucie komfortu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/. To portal dedykowany osobom, które cierpią na POChP lub wykazują zainteresowanie ową chorobą. Dostępne tam informacje są rzetelne i pochodzą wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

Objawy POChP – Odczuwasz przewlekłą duszność?

Jak zostało wyżej wspomniane, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się szeregiem specyficznych symptomów, które bardzo często są bagatelizowane – a przynajmniej w początkowej fazie trwania choroby. Jakie zatem są objawy POChP? Poniżej znajdziesz listę sygnałów, które powinny wzbudzić w Tobie niepokój.

  • Duszność o charakterze przewlekłym – Subiektywne odczucie braku możliwości złapania powietrza jest jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów POChP. Warto jednak zaznaczyć, że u pacjenta cierpiącego na omawianą przez nas dolegliwość duszność nie musi być powodowana przesadnym wysiłkiem fizycznym; wystarczy zaledwie zjadanie posiłku lub wejście po schodach.
  • Przewlekły kaszel – To oczywiście objaw charakteryzujący większość chorób płucnych. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na kaszel pojawiający się systematycznie o określonej porze doby (na przykład rano lub wieczorem). Codzienne napady kaszlu pojawiające się od dłuższego czasu bez wątpienia mogą być objawem POChP.
  • Wykrztuszanie wydzieliny – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się odkrztuszaniem specyficznej wydzieliny, którą fachowo nazywamy plwociną. Czym jednak jest plwocina? Potocznie możemy nazwać ją „flegmą”, która zawiera w sobie ślinę, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego naskórka. Plwocina często posiada także takie elementy, jak krew, ropa oraz drobnoustroje chorobotwórcze.
  • Gwałtowny spadek kondycji – Oczywistym jest, że niemal każda choroba płuc cechuje się obniżoną tolerancją wysiłku. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Objaw ten jest szczególnie widoczny u osób, które prowadziły sportowy tryb życia, jednak z czasem ich kondycja znacząco się pogorszyła.

Odczuwasz którykolwiek z powyższych objawów? Koniecznie zweryfikuj swoją wiedzę na stronie https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. Znajdziesz tam szereg przydatnych informacji, które wskażą Ci dalszą drogę.

Mam POChP! – Co robić?

Do diagnozy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc najczęściej wykorzystuje się spirometrię. To badanie czynnościowe układu oddechowego, którego zadaniem jest wykazanie aktualnego stanu płuc. Zdarza się, że spirometria potwierdza nasze obawy, czyli chorobę POChP. Nie warto jednak wpadać w panikę! Należy natomiast zapoznać się z listą porad, która pomoże Ci zażegnać przynajmniej część symptomów.

  • Rzuć palenie – Badania wskazują, że ż 90% spośród wszystkich osób cierpiących na POChP to palacze. I trudno się temu dziwić – papierosy zawierają w sobie ponad 4200 szkodliwych substancji, które osadzają się bezpośrednio na płucach chorego. Pozbycie się nałogu jest pierwszym krokiem, który umożliwi Ci podjęcie walki o komfortowe życie.
  • Zmień tryb życia – Osoby cierpiące na POChP, zważywszy na atakujące ich duszności, bardzo często całkowicie rezygnują z aktywnego trybu życia. To ogromny błąd! Jeśli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc zaatakowała właśnie Ciebie, koniecznie włącz do swojej codzienności spacery.
  • Bierz leki – Choć POChP jest dolegliwością nieuleczalną, istnieją leki, które mogą pomóc choremu w poprawie jego komfortu. Inhalatory niewątpliwie wspomogą Twoją walkę o wykluczenie objawów, jednak same w sobie nie zdziałają cudów. To właśnie dlatego tak ważna jest Twoja motywacja do walki z uciążliwymi symptomami.