Obrzęki – jak dbać o nogi w warunkach domowych?

lioton 1000 obrzek nogDomowe sposoby na obrzęk nóg są również skuteczne.
Obrzęki kończyn dolnych to efekt zaburzonego przepływu krwi w układzie żylnym kończyn dolnych. Problem powstaje na skutek całodziennego spędzania czasu na nogach w pozycji stojącej lub siedzącej. W takich warunkach żyłom kończyn dolnych ciężko przeciwstawić się siłom grawitacji i przepompować krew do góry.

Z czym wiąże się wystąpienie obrzęków nóg?

Krew, która zalega w żyłach przez długi czas, powoduje zaburzenie przepływu i zastój, na skutek czego tworzą się obrzęki. Odczuwamy to jako powiększenie obwodu łydek i stóp, uczucie ciężkości, ból, a nawet świąd skóry czy nocne przykurcze. Takie objawy są wstępem do rozwoju przewlekłej niewydolności żył powierzchownych. Choroba często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia operacji usunięcia żylaków. Wiele osób zmagających się z tą dolegliwością nie ma świadomości dotyczącej konieczności codziennego dbania o to, aby zapewnić im odpowiedni odpoczynek oraz wzmocnić przepływ żylny [1].

Lioton 1000

Naturalną substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych jest heparyna. Wykazuje ona właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Lekiem o wysokim stężeniu heparyny jest żel Lioton 1000, który dzięki głównemu składnikowi oddziałuje na mediatory stanu zapalnego i może łagodzić objawy chorób żył powierzchniowych, takie jak uczucie ciężkości czy obrzęki nóg. Dodatkowo optymalna formuła żelowa Lioton 1000 zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia bezpośrednio po aplikacji żelu Lioton 1000.

Co sprzyja wystąpieniu obrzęków nóg?

Czynnikami ryzyka wystąpienia obrzęków i żylaków są:

  • starszy wiek,
  • siedzący tryb życia,
  • nadwaga i otyłość,
  • niedobór aktywności fizycznej,
  • dieta uboga w witaminy C i E oraz błonnik,
  • ciąża,
  • leczenie hormonalne,
  • notoryczne noszenie butów na wysokim obcasie [1,2].

W jaki sposób dodatkowo dbać o zdrowie nóg?

Zmiana domowych rytuałów i przyzwyczajeń jest kluczowa w celu zapewnienia lepszej kondycji żył kończyn dolnych. Ważne, aby wyrobić w sobie nawyk codziennych spacerów, jazdy na rowerze lub chodzenia na basen. Zły wpływ na nasze nogi i obrzęki mają natomiast ćwiczenia siłowe.

Dodatkowo unikajmy przegrzewania nóg – wysoka temperatura zwiększa przepuszczalność naczyń i nasila powstawanie obrzęków. Lepszy wpływ ma zimna kąpiel, dlatego ograniczmy użycie gorącej wody, częste wizyty w saunie oraz opalanie.

Odpoczywaj i śpij z nogami uniesionymi około 15 cm wyżej niż reszta ciała. Taka pozycja sprzyja przepływowi krwi z nóg do serca. W domu noś luźne ubrania, zrezygnuj z uciskających podkolanówek. Zainwestuj w medyczne rajstopy lub skarpetki (kompresjoterapia), które uciskają nogi na całej powierzchni, w związku z czym zmniejszają powstawanie obrzęków i usprawniają przepływ krwi [3].

Zmień swoją dietę i wzbogać ją o niskoprzetworzone produkty, świeże warzywa, chude mięsa. Dieta powinna być obfita w błonnik. Postaraj się zrezygnować z używek takich jak papierosy i alkohol, które działają niszcząco na nasze żyły [1,3].

 

Źródła:

[1] – https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki.html

[2] – https://podyplomie.pl/chirurgia/26450,zylaki

[3] – https://radioklinika.pl/zylaki-jak-z-nimi-walczyc/