Obóz jeździecki dla dzieci – Wakacje z wnukami na świeżym powietrzu

Poszukujesz miejsca, gdzie twój wnuk lub wnuczka może odpocząć, ale również nabyć dodatkowe umiejętności? Idealnym wyjściem będzie kolonia konna. Taki rodzaj wakacji jest wielkim przeżyciem dla dziecka w każdym wieku. Jeśli wnuk nie miał wcześniej styczności z końmi, to wczasy w siodle nauczą go nie tylko empatii w stosunku do zwierząt, ale również odpowiedzialności oraz codziennej opieki nad zwierzęciem.

Zalety wysłania wnuków na obóz konny

W ofercie sprawdzonych letnich kolonii jeździeckich znajdują się zajęcia zarówno dla dzieci początkujących, jak i zaawansowanych jeźdźców. Na takich koloniach konnych dziecko nabiera cech, które nie zawsze wynosi z domu, jedną z nich jest przede wszystkim samodzielność. Mimo tego, że ciągle są pod opieką wykwalifikowanych instruktorów to jednak wiele zadań związanych z pielęgnacją koni czy sprzątaniem pokoi będzie należało do ich obowiązków.

Dzieci uczą się również współpracy z kolegami i koleżankami, zajęcia wymagające pracy w grupie będą idealne dla dzieci, które mają problem ze współpracą. Nie tylko zajęcia, które dzieci wykonują razem, ale również zabawy sprawiają, że część znajomości, które powstają na obozach, są utrzymywane przez wiele lat po jego zakończeniu. Dzieci dużo bardziej otwierają się, będąc poza znajomym środowiskiem, i chcą poznawać otaczający ich świat oraz kolegów i koleżanki.

W domach dzieci w większości rzeczy, które mogłyby wykonać same, wyręczają rodzice i dziadkowie, dlatego warto, żeby podczas wakacji dziecko nauczyło się samodzielności i radzenia sobie z codzienną organizacją.

alt= konie karmione i pielęgnowane są przy pomocy uczestników obozu

Co oferują obozy konne?

Na obozach konnych dzieci podzielone są na grupy, ze względu na umiejętności jeździeckie, które prezentują. Dla dzieci mniej zaawansowanych obóz zaczyna się od oswojenia z końmi, często dzieci nie widziały wcześniej konia na żywo, co jest ogromnym przeżyciem. Późniejszym elementem jest nauka wsiadania i jazda konna na lonży pod opieką doświadczonego jeźdźca. Dzieci uczą się, jak powinno pielęgnować się te wspaniałe zwierzęta.

W grupach bardziej zaawansowanych doskonali się techniki jazdy, które dzieci poznały wcześniej podczas jazd konnych w rodzinnych miastach czy w czasie poprzednich kolonii. Dzieci mają możliwość poprawienie elementów pod okiem doświadczonych trenerów, którzy pomogą zniwelować błędy w postawie podczas różnych technik jazdy. Bardziej zaawansowane techniki jazdy, które można wykorzystać również podczas jazdy terenowej. Dzieci uczą się jak w odpowiedni sposób pielęgnować konie.

Warto sprawdzić obóz konny, na który zamierzamy wysłać wnuka, pod względem wielkości grup. W niewielkich grupach dzieci są traktowane niemal jak na indywidualnych lekcjach. Na takich obozach dziecko doskonali umiejętności konne dużo szybciej, niż na koloniach gdzie grupy liczą nieraz kilkadziesiąt osób.

Dodatkowe atrakcje na koloniach

W zależności od tego, w jaki region Polski wyślemy dziecko, atrakcje mogą się sporo różnić. W przypadku kolonii nad morzem, na których się dziś skupimy, dzieci w czasie kiedy zwierzęta odpoczywają, mogą spędzać czas na plaży, lub pływając pod opieką instruktorów w morzu. Dodatkowo nad naszym wybrzeżem istnieje ogromna ilość ciekawych miejsc do zwiedzania. Latarnie morskie, trójmiasto, żegluga statkiem to tylko część atrakcji, które dzieci znajdą nad Polskim morzem.

Oczywiście na każdym obozie z końmi dostępne jest część tych samym atrakcji jak wieczorne ogniska, dyskoteki, czy sporty drużynowe jak siatkówka, koszykówka itp.

Poza doskonałymi okolicznościami przyrody warto pamiętać, że nad morzem dzieci mogą skorzystać z dobroczynnego wpływu jodu.

Jak wybrać bezpieczny obóz konny?

Warto skorzystać z oferty stadniny koni, która ma już doświadczenie w prowadzeniu obozów dla dzieci, dzięki temu potrafią poradzić sobie w każdej sytuacji związanej z pobytem dzieci poza domem. Warto wybierać ośrodki, które posiadają instruktorów, którzy są zarejestrowani w Polski Związku Jeździeckim. Jest to gwarancja wysokiej jakości szkolenia oraz nauczania nowoczesnymi technikami wypracowanymi przez najlepszych specjalistów.

Warto sprawdzić również, czy ośrodek prezentuje zakres programu, jeśli brakuje takiej informacji na stronie, warto zapytać o to telefonicznie. Dzięki temu możemy porównać, jakie atrakcje przygotowane zostały dla naszych wnuków. Dodatkowo nie wszystkie obozy oferują tę samą ilość godzin spędzonych na koniach, a wiadome jest, że wysyłając dziecko na tego typu obóz, liczymy, że będzie miało jak największy dostęp do jazdy konnej. Kolejnym elementem, na jaki musimy zwrócić uwagę, jest lokalizacja.

Nawet najbardziej zapaleni wielbiciele koni 2 tygodni obozu nie mogą spędzić wyłącznie w siodle. Mając to na uwadze, wybierając lokalizację, zdecydujmy się na taką, która w pobliżu posiada typowe atrakcje dla dzieci i młodzieży. Zbiorniki wodne, atrakcje turystyczne czy nawet sklepy z pamiątkami powinny być nieodzownym elementem każdej kolonii wakacyjnej.

bezpieczne kolonie konne zaczynają się od oswojenia dziecka z koniem

Koszty wakacji w siodle

Jak każda przyjemność w życiu, również obozy kosztują. Trzeba z całą zaznaczyć, że przy wyborze najtańszych obozów powinna zapalić się nam czerwona lampka kontrolna. Jeśli cena jest zdecydowanie niższa niż pozostałych obozów, to może oznaczać, że warunki w obozie nie stoją na najwyższym poziomie lub organizatorzy korzystają z niewykwalifikowane kadry. Cena obozu będzie uzależniona od lokalizacji obozu, w miejscach w pobliżu turystycznych atrakcji i wakacyjnych kierunków wypraw ceny mogą być nieco wyższe niż w mniej popularnych wakacyjnych wyborach.

Dodatkowo niemal każdy organizator, organizuje zarówno kolonie jedno, jak i dwutygodniowe. Cena za tydzień pobytu oscyluje w przybliżeniu od 1000 złotych do 1300 złotych w zależności od programu nauczania. Za dwutygodniowe wyjazdy musimy liczyć się z kosztem około 2200 złotych. Tak jak w poprzednim przypadku cena będzie również uzależniona od innych czynników.

Wielkość grup, w których dzieci uczą się obchodzenia z końmi, również będzie czynnikiem wpływającym na końcową cenę obozu. Czy jakość szkolenia w grupach kilkuosobowych na tym samym poziomie będzie porównywalna do kursów w grupach 20-osobowych o różnym poziomie zaawansowania i umiejętności? Na to pytanie nie musimy odpowiadać.

Podsumowanie

na obozach konie mogą odpoczywać na ogromnych wybiegach

Planując wakacje dla swoich wnuków, warto zainteresować się ofertą kolonii konnych. Jest to ciekawa alternatywa dla klasycznych wyjazdów, dzięki możliwości obcowania z końmi niemal przez cały czas trwania kolonii. Dzieci dzięki temu uczą się odpowiedzialności, samodzielności oraz empatii w stosunku do zwierząt i innych osób. Na takich obozach, realizowane są również inne atrakcje, które dostępne są na typowych koloniach, między innymi wyjścia nad wodę, wspólne zabawy i gry sportowe uczestników, jak również letnie wieczorne ogniska.

Cena takich wyjazdów jest porównywalna z normalnymi koloniami, jednak wnoszą o wiele więcej w rozwój dziecka. Wybierając obóz, skontaktujmy się z organizatorami i zapytajmy o plan kolonii oraz o to, jakie atrakcje przewidziane są dla naszych wnuków. Wybierajmy tylko obozy, które posiadają przeszkoloną kadrę, warto zapytać o to, czy instruktorzy mają uprawnienia wydane przez Polski Związek Jeździecki. Jeśli planowaliście wysłać wnuka na wakacje, uważamy, że przynajmniej raz w życiu powinien spróbować spędzić je w siodle. Wiele osób właśnie na takich obozach zaraża się pasją do koni.

Słuchmed badanie słuchu za darmo