Obóz ASG – Wspaniała przygoda dla młodzieży

Poszukujesz pomysłu gdzie wysłać swojego wnuka lub wnuczkę na wakacje? Pomożemy Ci zapoznać się z jednym najbardziej popularnych wyborów wśród młodzieży aktywnej zainteresowanej tematyka militarną, obronną i survivalową. Mowa oczywiście o ASG, które od wielu lat zrzesza coraz większą rzeszę fanów.

Czym są kolonie ASG?

Skrót ASG pochodzi od angielskich słów Air Soft Gun, chodzi tutaj przede wszystkim o zabawę przy wykorzystaniu repliki broni strzelające plastikowymi kulkami. Broń może być pneumatyczna, elektryczna gazowa oraz sprężynowa. Mimo że może brzmi to groźnie, to jednak jest to jedna z najbardziej bezpiecznych sportów drużynowych, dzięki dużemu naciskowi na bezpieczeństwo w postaci okularów ochronnych czy specjalnej odzieży. Częstym przekonaniem jest, że w obozach ASG uczestniczą wyłącznie chłopcy, które jest błędne. Wakacyjne kolonie survivalowe dla chłopców i dziewcząt cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców.

Najczęściej pojedynki między drużynami trwają od kilkudziesięciu minut do paru godzin, choć zdarzają się spotkania dla zaawansowanych graczy trwające czasem nawet dobę. W trakcie takich pojedynków rozgrywane są najczęściej scenariusze dopasowane do stopnia zaawansowania użytkownika. Polegają najczęściej na przejęciu kontroli nad budynkiem przez jedną z drużyn lub przejęcie określonego terenu. Rodzaj zadania dla drużyn zależy tylko i wyłącznie od kreatywności organizatorów. Warto jednak zauważyć, że część z nich wzorowana jest na prawdziwych wydarzeniach.

Kto prowadzi obozy militarne?

Kadra prowadząca takie obozy to często osoby z doświadczeniem wojskowym oraz militarnym, jak również pasjonaci tematów survivalowych. Wszystkie osoby posiadają odpowiednie przeszkolenie do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz posiadają wieloletnie doświadczenie jako opiekunowie podczas obozów sportowych i survivalowych.

Są to przede wszystkim osoby, które bardzo chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie survivalu, strzelectwa dynamicznego czy komunikacji na polu walki. Młodzież nauczy się technik nawigacji zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, dzięki czemu poruszanie się po nieznanym terenie będzie dużo łatwiejsze. Nauczyciele i instruktorzy ogromną rolę poświęcają na zachowaniu bezpieczeństwa oraz dbają by każde dziecko, czerpało z obozu jak największą radość.

ćwiczenia z orientacji w terenie to część kolonii wojskowej

Dla kogo są przeznaczone kolonie survivalowe?

Obozy są zdecydowanie dla osób aktywnych, dla których najlepszym odpoczynkiem jest ruch. Zarówno młodzież, która dopiero zaczyna przygodę z survivalem, jak i rówieśnicy, którzy kolejny raz odwiedzają obozy wojskowe, znajdą program dopasowany do swojego zaawansowania, jak również umiejętności. Młodzież, która jest zainteresowana tematyka militarną, jak i pasjonująca się sztuką przetrwania, docenia różnorodność programów i ich rozbudowanie. Dzieci mogą nauczyć się na tych obozach nie tylko technik i tajników wojskowych, ale przede wszystkim umiejętności pracy w grupie.

Dodatkowym atutem, o którym nie możemy zapominać, jest samodzielność, którą wypracowują dzieci podczas dwóch tygodni poza domem. Dzieci nauczą się również podstawowych umiejętności, takich jak cerowanie i zszywanie. Które przydają się w najmniej oczekiwanym momencie. Dzieci mogą poznać innych zainteresowanych tematem i nawiązywać znajomości, które zostaną z nimi na wiele lat.

Gdzie organizowane są obozy ASG?

Organizatorzy obozów posiadają dostęp do ogromnego terenu, na którym najczęściej znajduje się mnóstwo lasów, przygotowanych pod scenariusze opuszczonych budynków. Kursy i obozy ASG organizowane są zarówno na terenach górskich, nizinnych, w otoczeniu mazurskich jezior, jak i nad morzem. Jest to tak popularny sport, że powstaje coraz więcej ośrodków zajmujących się nie tylko obozami dla dzieci, ale również pojedynczymi scenariuszami dla osób, które chcą poznać dopiero świat ASG. Najczęściej w lasach wytyczane są specjalne ścieżki i drogi, aby jak najbardziej urealnić odczucia uczestników.

Polecamy szczególnie w okresie wakacyjnym kierować się w stronę nadmorskich ośrodków, w związku z czystszym i zdrowszym powietrzem, oraz dodatkowymi atrakcjami, które organizatorzy zapewniają dzieciom podczas pobytu. Kąpiele w morzu, plażowanie czy ogniska całymi grupami pod okiem opiekunów jeszcze bardziej zbliżą uczestników.

uczestnik kursu ubrany w strój ochronny

Czy warto wysłać wnuka na taką kolonię ?

Zdecydowanie wybór kolonii ASG nie jest pierwszym i oczywistym wyborem, ale jeśli nasz wnuk jest żywiołowy lub interesuje się survivalem to z całą pewnością będzie to doskonały prezent dla dziecka na okres wakacji. Dzięki takim kursom dzieci stają się dużo bardziej samodzielne i odpowiedzialne.

Najczęstszymi objawami są przed wysłaniem dziecka ja tego typu kolonie, jest obawa o ich bezpieczeństwo. Jednak profesjonalna kadra instruktorska przed każdymi zajęciami zarówno w terenie jak i na poligonie uczula młodzież na kwestię bezpieczeństwa, sprawdza czy dzieci stosują się do panującego regulaminu, dlatego takie obozy są bardzo bezpieczne.

Dla dzieci które jeszcze nigdy nie były na tego typu koloniach i nie posiadają własnej repliki broni istnieje możliwość korzystania z popularnych modeli broni dostępnych w ośrodkach.

Słuchmed opinia