O czym powinna pamiętać opiekunka, wyjeżdżając do pracy za granicę?

O czym powinna pamiętać opiekunka, wyjeżdżając do pracy za granicęO czym powinna pamiętać opiekunka, wyjeżdżając do pracy za granicę

Niemcy to starzejące się społeczeństwo. Prognozy demograficzne wskazują, że do 2030 roku liczba osób powyżej 65 roku życia w Niemczech wyniesie 22,3 miliona. W związku z tym coraz więcej osób starszych potrzebuje i będzie potrzebowało opieki. Tu otwiera się perspektywa pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Zanim wyjedziesz aby opiekować się seniorem sprawdź, jakie warunki oferuje Twój pracodawca.

Niemcy – wyjazd do pracy w charakterze opiekunki seniorów. O czym pamiętać przed wyjazdem

Najbezpieczniejszym sposobem jest sprawdzenie jaka oferta znajduje się na stronach sprawdzonych i legalnych firm zajmujących się opieką nad seniorami. Agencje takie zapewnią Ci kontrakt, w ramach którego będziesz pracować w oparciu o niemiecką umowę o pracę. Przy takim schemacie możesz też liczyć na wysokie zarobki nawet do 2400 euro za kontrakt i odprowadzanie składek ZUS w Niemczech. Oferta dobrych agencji obejmuje także zakwaterowanie, wyżywienie, pokrycie kosztów podróży do pracy a nawet prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Co powinnaś wiedzieć jako opiekunka?

Żeby podjąć się pracy opiekunki osób starszych nie musisz być lekarzem ani też pielęgniarką. Do Twoich obowiązków będzie należała opieka nad starszą osobą, prowadzenie gospodarstwa domowego, pomoc w codziennych czynnościach, czuwanie nad bezpieczeństwem podopiecznego. Z pewnością lepiej poradzisz sobie, przynajmniej na początku, jeśli masz ukończony podstawowy kurs opiekunów osób starszych lub też masz doświadczenie w opiece nad seniorami w szpitalu czy też w innym ośrodku lub w domu podopiecznego. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ w standardzie opieki medycznej w Niemczech zapewniona jest pomoc wykwalifikowanego personelu medycznego w przypadku gdy np. seniorowi trzeba zrobić zastrzyk, czy też wymaga on rehabilitacji.

Opiekunka osób starszych – praca w Niemczech.

Opieka osób starszych w Niemczech – aktualne oferty znajdziesz na www.ulife.pl

Język – czy powinnaś biegle mówić po niemiecku? W pracy opiekunki nie musisz płynnie mówić po niemiecku, jednak wymagana jest podstawowa znajomość tego języka. Zwiększy to Twój komfort pracy, komfort seniora, którym będziesz się opiekować a dodatkowo zwiększy szansę na wyższe wynagrodzenie. Dlatego przed wyjazdem trzeba nauczyć się podstaw języka, a najlepiej mieć chęć do dalszej nauki już będąc na miejscu.

Jakie predyspozycje powinna mieć osoba zajmująca się starszymi osobami?

Każdy senior ma inne wymagania, jednak przed wyjazdem warto zastanowić się, czy rzeczywiście chcesz opiekować się starszymi osobami. Zadaj sobie pytanie jak sprawdzisz się w pracy wymagającej cierpliwości, zrozumienia, łagodności i wyrozumiałości. Wyobraź sobie swoje codzienne obowiązki jak np. pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, czyli takie czynności jak czesanie, mycie, ubieranie przygotowywanie posiłków, podawanie leków. Jak będziesz się sprawdzać w sytuacjach gdy senior może wymagać np. karmienia. Praca z osobami starszymi przynosi jednak wiele satysfakcji. Często zdarza się, że podopieczny bardzo przywiązuje się do osoby, która pomaga mu w codziennym życiu. Zdarza się też, że osoby pracujące ze starszymi ludźmi zastępują im rodzinę, to rodzi nawet przyjaźń. Podopieczny czuje się zadbany i wdzięczny za pomoc.

Co powinnaś zabrać do pracy?

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, żeby wziąć dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z wyspecjalizowaną firmą oferującą pracę w Niemczech przy osobach starszych, firma taka z pewnością zadba aby wszelkie formalności zostały dopełnione, czyli abyś miała Umowę o pracę, ubezpieczenie i zameldowanie – potwierdzenie tych wszystkich kwestii zawsze miej przy sobie – najlepiej zrobić kopię dokumentów i mieć ją przy sobie. Do pracy w Niemczech warto też zabrać niewielką kwotę pieniędzy oraz kartę bankową, którą będziesz mogła posługiwać się w strefie euro. Warto pomyśleć także o tym, aby zaopatrzyć się w ciekawą książkę, audiobooki lub zestaw ulubionej muzyki, co umili Ci wolne chwile. Możesz też zabrać ze sobą gry, w które zagrasz z osobą pozostającą pod Twoją opieką.

Niemcy to atrakcyjny kierunek, jeśli zamierzasz podjąć pracę przy osobach starszych, a wolne chwile możesz wykorzystać do zwiedzania lub szlifowania języka. Z pewnością praca przyniesie Ci wiele satysfakcji, sprawdzisz się w obcym kraju, nawiążesz nowe znajomości i masz szansę na godziwy zarobek.

Słuchmed badanie słuchu za darmo