Nieoceniona rola magnezu w organizmie każdego człowieka

Nieoceniona rola magnezu w organizmie każdego człowiekaNieoceniona rola magnezu w organizmie każdego człowieka

By organizm ludzki mógł dążyć do prawidłowego rozwoju, potrzebne są mu odpowiednie składniki mineralne, odpowiedzialne za poszczególne procesy, które zachodzą w jego wnętrzu. Jednym z nich jest magnez. Często, ze względu na ogromną rolę, jaką odgrywa w wielu sytuacjach, nazywany jest pierwiastkiem życia. Wykorzystuje się go też w profilaktyce oraz lecznictwie, ponieważ wykazuje różnorodne zastosowanie.

Funkcje magnezu

Magnez odpowiada między innymi za syntezę oraz rozpad związków wysokoenergetycznych. Co ważne, jest silnie związany z przemianą białek (bez niego byłaby ona niemożliwa), lipidów oraz węglowodanów.

Pierwiastek ten okazuje się też niezbędny podczas transportowania elektrolitów poprzez błony komórkowe. Wspomaga regenerację żywych komórek i ułatwia proces krzepnięcia krwi.

To właśnie on jest odpowiedzialny za prowokowanie wielu reakcji obronnych ludzkiego organizmu i wykazuje się doskonałym działaniem profilaktycznym w przypadku zapaleń żylnych. Osoby, mające dobry poziom tego pierwiastka, nie muszą się też martwić o wysoki cholesterol.

Jeśli człowiek cierpi natomiast na brak magnezu objawy okazują się bardzo poważne. Właśnie dlatego jego pokłady trzeba systematycznie uzupełniać.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym pierwiastku?

W organizmie przeciętnego człowieka znajduje się od dwudziestu do dwudziestu ośmiu gram magnezu. Część zlokalizowana jest wewnątrz komórek, część – w rozmaitych płynach, będących poza komórkami, a pozostałe pokłady w kościach (tam przyjmują postać nierozpuszczalną). Trzeba wiedzieć, że za normalne stężenie magnezu w surowicy uznaje się wartość, znajdującą się w przedziale od 0,75 do 1,25 mmol/l.

Nie wszyscy wiedzą, ale organizm wchłania ten pierwiastek, wykorzystując w tym celu jelito cienkie. Poziom magnezu, jaki utrzymuje się u danego człowieka zależy od tego, jak sprawnie funkcjonują poszczególne układy, w tym układ pokarmowy i nerki.

Norma dziennego spożycia opisywanego pierwiastka to przedział od 280 do 350 mg. W przypadku wielu suplementów, mających pomagać w jej utrzymaniu, magnez zostaje zwykle połączony z witaminą B6, ponieważ ta nie pozwala na jego wydalanie z organizmu.

Jakie są skutki niedoborów magnezu?

Każdy nieco inaczej odczuje brak magnezu objawy jednak nie powinny zostać nigdy zlekceważone. Jako że pierwiastek silnie działa na układ nerwowy, jego niedobór prawdopodobnie spowoduje problemy ze snem, silne, utrzymujące się przez długi czas zmęczenie oraz ogólną nadpobudliwość.

Bez tego pierwiastka spada też kontrola nad mięśniami – osoby, którym brakuje magnezu, mają problem ze skurczami łydek, a także często niekontrolowanie drgają im powieki.

Jeśli natomiast chciałbyś wiedzieć jeszcze więcej o tym, co dzieje się, gdy magnezu jest za mało, zajrzyj na: http://tiny.pl/gpb2g .