Niedosłuch: Jakie rodzaje niedosłuchu wyróżniamy? Po czym je rozpoznać?

Rodzaje niedosłuchuNiedosłuch występuje w kilku rodzajach. Warto poznać rodzaje niedosłuchu.

Coraz więcej osób na całym świecie zmaga się z niedosłuchem. Nie jest to schorzenie, które dotyka jedynie ludzi starszych. Staje się ono powszechne wśród nastolatków i dwudziestolatków. Jest to martwiąca tendencja, która zdaje się nie zmieniać. Co więcej, wiele z nas łączy problemy ze słuchem jedynie z całkowitą głuchotą. Jest to jednak najbardziej zaawansowany ubytek słuchu, który poprzedzony jest wcześniejszym, stopniowo pogarszającym się słyszeniem. Należy reagować, jak tylko zauważymy pierwsze objawy. Tylko dzięki takiemu podejściu zatrzymamy rozwój niedosłuchu na jego wczesnym etapie. Wiążą się one przede wszystkim z koniecznością ciągłego pogłaśniania telewizora, wielokrotnymi prośbami o powtórzenie, a także problemami ze zrozumieniem wypowiedzi innych w hałasie. Wszystko to powinno być znakiem ostrzegawczym i pretekstem do wykonania badań słuchu, które mogą zakończyć się dobraniem najlepszych aparatów słuchowych. Pojawiające się symptomy mogą różnić się w zależności od posiadanego rodzaju niedosłuchu, dlatego warto zapoznać się z ich charakterystyką.

Rodzaje niedosłuchu:

Niedosłuch odbiorczy

Najczęstszym rodzajem niedosłuchu jest ten określany jako odbiorczy. Jest on spowodowany uszkodzeniem komórek słuchowych, które mieszczą się w uchu wewnętrznym lub nerwu słuchowego. Są to struktury wyjątkowo delikatne i czułe, przez co niezwykle łatwo jest je uszkodzić. Bardzo często następuje to w wyniku częstego i długiego przebywania w hałasie, dlatego może dotyczyć przede wszystkim muzyków, pracowników fabryk czy nawet nauczycieli. Najbardziej charakterystycznym objawem niedosłuchu odbiorczego jest złe i niewyraźne odbieranie dźwięków, w tym mowy. Nasila się on w miejsca głośnych oraz w większej grupie ludzi, przykładowo na przyjęciach. Niestety uszkodzenie komórek oraz nerwów słuchowych jest niemożliwe do cofnięcia, można je jedynie zatrzymać. Do tak zwanej rehabilitacji słuchu wykorzystuje się najlepsze aparaty słuchowe, które można dobrać z pomocą audiologa i protetyka słuchu.

Niedosłuch przewodzeniowy

Rodzaje niedosłuchu

Niedosłuch występuje w kilku rodzajach. Warto poznać rodzaje niedosłuchu.

Kolejnym wyróżnianym rodzajem ubytku słuchu jest niedosłuch przewodzeniowy. Bardzo często następuje on w wyniku uszkodzenia mechanicznego występującego w środkowej lub zewnętrznej części ucha. Zdarza się także, że powodem jest infekcja ucha, urazy lub wszelkiego rodzaju choroby ogólnoustrojowe. Powszechną przyczyną jest chociażby niedrożność w kanale na skutek zalegającej w nim woskowiny, przez którą dźwięk nie jest w stanie się przedostać. W takich sytuacjach niedosłuch przewodzeniowy jest wyłącznie tymczasowy i ustaje po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia. Należy jednak bezzwłocznie udać się do specjalisty, który znajdzie źródło choroby. Często konieczne jest wykonanie takich badań jak audiometria impedancyjna oraz test drożności trąbki słuchowej. Zdarza się, że sposobem na wspomaganie ucha przy przewodzeniowym ubytku słuchu jest aparat słuchowy.

Niedosłuch mieszany

Z niedosłuchem mieszanym mamy do czynienia, jak sugeruje już sama nazwa, wtedy, kiedy jednocześnie dotykają nas wcześniej przedstawione ubytki słuchu – przewodzeniowy i odbiorczy. Wówczas możemy mieć problemy zarówno z rozumieniem wypowiedzi innych, jak i z poczuciem, że odbierane dźwięki są wyraźnie cichsze. Są to symptomy szczególnie uciążliwe i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Właśnie z tego powodu należy udać się na badanie słuchu, które potwierdzi lub całkowicie odrzuci nasze podejrzenia o posiadaniu niedosłuchu mieszanego.

Rodzaje niedosłuchu – czy reagować na pierwsze objawy?

Zobacz: Słuch nieIDEALNY