Nebulizator – Niezastąpione urządzenie w walce ze schorzeniami układu oddechowego

inhalator czy nebulizatorInhalacje nebulizatorem pomagają w wielu chorobach.
Inhalator pełni dzisiaj nieodzowną rolę w leczeniu dolnych i górnych dróg oddechowych. Nebulizacje sprawdzają się szczególnie w okresie jesienno–zimowym, kiedy łatwiej o kaszel i katar, a zapalenie krtani, oskrzeli i płuc to choroby, których warto uniknąć. W domu, zwłaszcza tym, w którym są dzieci, osoby starsze i palacze, inhalator to sprzęt obowiązkowy.

Groźne infekcje. Zapalenie krtani. Zapalenie oskrzeli. Zapalenie płuc

Jesień i zima, a także wczesna wiosna to czas, w którym szczególnie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje. Podatność na działanie wirusów i bakterii, dodatkowo wzmaga wszechobecny smog oraz suche powietrze w pomieszczeniach. Schorzenia w obrębie dróg oddechowych najczęściej zaczynają się od wysuszonego, podrażnionego gardła, kaszlu i kataru. Dlatego ważne jest, aby już przy pierwszych objawach rozwijającej się infekcji podjąć właściwe działania. W przeciwnym razie infekcja szybko może spowodować zapalenie krtani, oskrzeli a nawet płuc. Uważać powinny szczególnie osoby starsze oraz dzieci, gdyż to oni najczęściej narażeni są na tak częste o tej porze roku choroby układu oddechowego.

Inhalacje nebulizatorem

inhalacje

Dzisiaj nieodzowną rolę w leczeniu, a także nawilżaniu i detoksykacji dolnych i górnych dróg oddechowych pełni nebulizator. Skuteczność inhalatora potwierdzają nie tylko lekarze, ale również użytkownicy tych urządzeń. Inhalacje z użyciem specjalistycznego sprzętu do nebulizacji, nie tak dawno dostępnego tylko w placówkach medycznych, polegają na rozproszeniu leku lub soli fizjologicznej na mikroskopijne cząsteczki, tworząc mgiełkę. Następnie chory podczas zabiegu wchłania tę mgiełkę wraz z niewidocznymi cząsteczkami lekarstwa, które docierają głęboko do zainfekowanego lub podrażnionego miejsca układu oddechowego. Nebulizator ma jeszcze jeden plus. Podczas inhalacji z użyciem aparatu, powietrze z lekarstwem jest wtłaczane do dróg oddechowych pod niewielkim ciśnieniem. To ważne gdy choruje osoba starsza, ponieważ seniorzy mają mniej wydolną funkcję oddechową, zaczerpują mniej powietrza przy każdym oddechu. Lek wtłoczony pod niewielkim ciśnieniem głębiej dociera i skuteczniej działa.

Na jakie choroby nebulizacja inhalatorem?

inhalator zestaw

Zestaw do inhalacji.

Nebulizacja może służyć do podawania leków w przebiegu m. in. takich chorób jak: astma, rozedma płuc, mukowiscydoza, POCHP, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie krtani, czy zakażenie układu oddechowego. Jednocześnie jednymi z najczęściej przeprowadzanych inhalacji poza chorobowo, są te z soli fizjologicznej. Sól fizjologiczna doskonale nawilża drogi oddechowe oraz ułatwia ich oczyszczanie, usuwając zaległą wydzielinę. Jest wskazana dla osób przebywających w suchych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, palaczy oraz mieszkańców miast borykających się z problemem smogu.

Ile kosztuje nebulizator?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nebulizatorów. Ich cena kształtuje się w przedziale od 100 do 300 zł. Niestety, nie każde urządzenie może w pełni zaspokoić nasze oczekiwania, dlatego przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją oraz opiniami dotyczącymi wybranego sprzętu. Jednym z najważniejszych wyznaczników, czy dany sprzęt jest wart zakupu, to informacja do jakiego rozmiaru urządzenie rozbija cząsteczki leku podczas nebulizacji. Rozbita cząsteczka powinna być mniejsza od 5 μm. Dzięki tej danej (MMD) mamy pewność, że lek zostanie właściwie zaaplikowany w najdalsze miejsce układu oddechowego i nie zatrzyma się w górnych drogach oddechowych.

Mały, lekki i cichy nebulizator

Warto również wziąć pod uwagę ergonomię i komfort użytkowania urządzenia. Im mniejszy inhalator, tym łatwiej go spakować np. na wyjazd lub do pracy. Ponadto większość nebulizatorów podczas pracy wytwarza hałas, który może przeszkadzać w zabiegu szczególnie dzieciom.

Biorąc pod uwagę powyższe spostrzeżenia, wartą rozważenia wydaje się propozycja rodzimego producenta Intec Medical nowoczesnego inhalatora membranowo–siateczkowego Intec Twister Mesh. To jeden z najmniejszych i najlżejszych (150g) inhalatorów dostępnych na rynku. Jest też bezszelestny. Cena nebulizatora Intec Twister Mesh dostępnego w sklepie internetowym Zdrowiewmodzie.pl to koszt 280 zł.

Słuchmed badanie słuchu za darmo