Naturalne sposoby oczyszczania powietrza

czyste powietrzeCzyste powietrze w domu to gwarancja dobrego samopoczucia.

Najprostszym sposobem na zmianę stanu powietrza w mieszkaniu jest zakup oczyszczacza powietrza. Może to być przykładowo nawet jeden z tańszych modeli Sharp FP-F30EUH. Jednak nawet jeśli, korzystamy ze specjalistycznego sprzętu, warto jednak pamiętać również o tradycyjnych metodach zadbania o powietrze. Zawsze efekt może być wzmocniony, a przecież chodzi tutaj przede wszystkim o nasze zdrowie, dlatego powinniśmy myśleć o wszystkich aspektach, bo stawka jest nader wysoka.

Roślinność

Jeden z najprostszych sposobów na poprawę powietrza w domu to inwestycja w roślinność. Zielone liście mają to do siebie, że świetnie łapią zanieczyszczenia i kurz, natomiast powietrze w domu jest wzbogacone o tlen. Najlepsze są te rośliny, które lubią przebywać w cieniu. Z reguły mają duże i cienkie liście. Należy mieć na uwadze również możliwość posiadania toksyn w zielonych roślinkach. Te z kolei mogą być szkodliwe zwłaszcza dla zwierząt domowych, a nawet małych dzieci. W pełni bezpieczne dla naszego domu są:

• chamedora,

• anturium,

• paproć,

• rapis wyniosły,

• zielistek Sternberga,

• daktylowiec,

• gerbera Jamesona.

Odpowiednie wietrzenie

Zaleca się częste wietrzenie domu,  jednak w tej kwestii również trzeba uważać. Dobrze jest wietrzyć, kiedy jakość powietrza jest dobra. Jeżeli nie jest za ciekawa, wtedy oczywiście należy sobie odpuścić otwieranie okien. Jednak należy pamiętać, aby wietrząc (zwłaszcza zimą) zaleca się skupiać się na wietrzeniu bardzo krótkim. W ten sposób zapobiegniemy niepotrzebnemu wyziębianiu ścian. Jakość powietrza na pewno zupełnie się zmieni, a nowa dawka chłodu zapewne świetnie nas orzeźwi.

Pielęgnacja systemu wentylacyjnego

System wentylacyjny jest bardzo ważny. Bardzo często jego zaniedbanie może prowadzić do  nieciekawych sytuacji, kiedy w mieszkaniu pojawia się gaz. Z reguły prowadzi to do śmierci. Wentylacja ma również znaczenie podczas troski o alergie oraz choroby dróg oddechowych. Szczególnie na uwadze należy mieć pomieszczenia takie, jak kuchnia oraz łazienka. Zazwyczaj jest tam ciepło i wilgotno, a to z kolei sprzyja rozwijaniu się grzybów, które na pewno nie służą naszemu zdrowiu, a wręcz zagrażają, wyjaśnia ekspert z https://goodair.pl/. Wyciąg kuchenny powinien być czysty do takiego stopnia, aby pani domu mogła się  w nim przejrzeć. Dzięki temu szafki nie będą zachodziły tłustym osadem tak szybko. W ten sposób także pozbędziemy się szybko zapachów po jedzeniu z kuchni. Czasami potrzebujemy tego, kiedy przykładowo przychodzi do nas gość dosłownie za 5 minut, a tymczasem całą kuchnia pachnie rybą.

Czas odkurzać

W trosce o stan powietrza w naszym domu należy dbać o czystość. Dobrze jest wycierać kurze w miarę regularnie – najlepiej zwilżoną ściereczką. Wtedy cały kurz zostanie na pewno zebrany i nigdzie indziej nie zawędruje. Większe zabrudzenia nie powinny być straszne, kiedy zastosuje się w ich przypadku wodę z octem oraz sodą. Odkurzając podłogi i dywany najlepiej decydować się na odkurzacze z odpowiednio szczelnymi filtrami tak, aby żadne zanieczyszczenia nie przedostały się do pomieszczenia z powrotem. Nie zaleca się dekorowania domu ciężkimi zasłonami, które pochłaniają dużo powietrza i często są przyczyną roztoczy,a te z kolei prowadzą do nieciekawych alergii.

Dom ze świeżym i czystym powietrzem jest podstawą dobrego mieszkania. Na pewno będziemy się lepiej czuć po tym, jak w górze nie będą się unosiły żadne niemile widziane paskudztwa. W dodatku, aby wspomóc proces oczyszczania powietrza poza naturalnymi metodami dbania o czystość można pomyśleć również o inwestycjach w sprzęt. Oczyszczacze powietrza z reguły nie są przesadnie drogie a w znaczny sposób potrafią wpłynąć na jakość i stan powietrza, którym oddychamy my oraz nasze pociechy w domu.

Wentylacja mechaniczna, alternatywne źródło czystego powietrza w domu

Ziemia oddycha dzięki drzewom. A dzięki czemu Ty mógłbyś głębiej oddychać we własnym domu? Wyobraź sobie, że możesz mieć las w domu… jego czyste, świeże powietrze, głębię świeżości. A to, co przybliża klimat natury i czystego, świeżego powietrza to to odpowiednia wentylacja, czyli rekuperacja. To ona może być płucami domu. Płucami, działającymi na najwyższych obrotach. Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia stały dostęp do świeżego i filtrowanego z zanieczyszczeń powietrza.

Najważniejsze zalety rekuperacji

1. Świeże powietrze w domu
2. Filtrowane powietrze w domu
3. Niska zawartość dwutlenku węgla w powietrzu
4. Zaawansowana ochrona przed smogiem w powietrzu za pomocą rekuperatora
5. Odzyskiwanie ciepła z powietrza
6. Odzyskiwanie chłodu z powietrza
7. Kontrolowanie ilości powietrza w domu
8. Brak przeciągów
9. Brak much, komarów i innych owadów
10. Możliwość precyzyjnego sterowania poziomem wilgotności w powietrzu za pomocą nawilżacza kanałowego
11. Współpraca z gruntowym wymiennikiem ciepła
12. Niższe zapotrzebowanie domu na energię

Rekuperacja jest alternatywnym źródłem czystego powietrza w domu. Może pomóc poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach i przynieść ulgę osobom z problemami z oddychaniem. Decydując się na system wentylacji mechanicznej, należy wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni, rodzaj systemu, efektywność energetyczną i koszty. Przy prawidłowej instalacji i konserwacji systemy wentylacji mechanicznej mogą zapewnić bezpieczne i zdrowe środowisko dla całej rodziny.