Najlepsze formy aktywności fizycznej dla seniora

SeniorkaSeniorka

Osoby starsze w szczególności powinny dbać o codzienną dawkę ruchu. Jest to istotne nie tylko ze względu na zachowanie siły mięśni i sprężystości ścięgien, ale także z uwagi na kondycję psychiczną. Starsi ludzie jak nikt inny narażeni są na samotność i depresję z niej wynikającą. A sport pomaga nawiązywać nowe znajomości i czuć się częścią społeczności. Jakie są najlepsze formy aktywności fizycznej dla seniora? Poniżej prezentujemy kilka wariantów.

Sporty wodne

Aktywność w wodzie ma zbawienny wpływ nie tylko na dzieci i osoby dorosłe, to także jedna z najlepszych form aktywności dla seniora. Aktywizuje wszystkie grupy mięśni, jednocześnie nie powodując przeciążenia stawów. Poprawia wydolność oddechową, dotleniając organizm i przyspieszając metabolizm. Odpręża, niweluje napięcia i zapobiega bolesnym przykurczom mięśni. Do sportów wodnych najlepszych dla seniorów można zaliczyć pływanie lub aqua – aerobic. Ten drugi powinien być prowadzony pod okiem doświadczonego trenera, który zaproponuje ćwiczenia najlepiej dostosowane do potrzeb osób starszych – rozciągające i wzmacniające, lecz nie forsujące. Oprócz dobroczynnego działania na mięśnie i kości wytwarzają endorfiny, czyli hormony szczęścia, które nie zawsze towarzyszą osobom starszym. Wspaniała zabawa wśród nowo poznanych osób oraz efektywne ćwiczenia zapewnią ogromną dawkę energii, co z kolei przełoży się na lepsze samopoczucie i funkcjonowanie organizmu.

Joga

Joga usprawnia funkcjonowanie stawów, rozciąga mięśnie i ścięgna, pozwala się zrelaksować. Doskonale zaspokaja więc potrzeby osób starszych. To bezpieczna forma aktywności, która nie wymaga dużej kondycji fizycznej “na start” – dobra forma jest wypracowywana powoli, a ćwiczenia nie są forsujące. Joga pozwala także wyciszyć się, odstresować, poprawić krążenie krwi i wydolność układu oddechowego. Atutem tej aktywności fizycznej jest możliwość samodzielnego wykonywania ćwiczeń w domu. Niemniej jednak osobom, które chcą nawiązać nowe znajomości i ćwiczyć w towarzystwie zalecamy zapisanie się na lekcje Jogi do studia ćwiczeń, gdzie mamy pewność, co do jakości i efektywności prowadzonych zajęć.

Narciarstwo

Choć może brzmieć to jak szaleństwo, jazda na nartach może być doskonałą formą aktywności fizycznej dla osób starszych. Zajęcia powinny być jednak prowadzone przez trenera doświadczonego w pracy z seniorami. Taki będzie potrafił pomóc kursantowi w wypracowaniu kondycji fizycznej w sposób bezpieczny. Zaproponuje ćwiczenia, które wzmocnią siłę mięśni, jednocześnie nie obciążając stawów i nie narażając na niebezpieczne upadki. Narciarstwo to sport angażujący wszystkie grupy mięśni, poprawia wydolność krążeniowo – oddechową, a ponieważ odbywa się na świeżym powietrzu – wzmacnia także odporność i hartuje organizm. Ponadto dostarcza ogromnej dawki adrenaliny oraz niezapomnianych wrażeń. Seniorom rzadziej jest się przełamać do tego typu dyscyplin. Tutaj zalecamy najpierw spróbować swoich możliwości i ocenić, czy jest to sport dla Ciebie. Dlatego, zanim pokusimy się na kupno nowego sprzętu, warto na początek wypróbować narty z wypożyczalni. Narciarstwo to sport dla każdego i bez względu na wiek dostarcza ogromną przyjemność, wzmacnia ciało i poprawia motorykę. Aby czerpać jeszcze więcej radości z jazdy, trzeba pamiętać o odpowiednim sprzęcie. Właściwie dobrane obuwie i narty do umiejętności ich użytkownika dają gwarancję bezpieczeństwa na stoku. Wypożyczony sprzęt niestety nie jest w stanie idealnie dopasować się np. do kształtu stopy. Dlatego, jeżeli po próbnych jazdach na wypożyczonym sprzęcie stwierdzicie, że narciarstwo to sport dla Was, koniecznie zaopatrzcie się we własny sprzęt. Wbrew pozorom kupno nart i butów nie musi wiązać się ogromnym wydatkiem. Wiele sklepów oferuje wysokiej jakości sprzęt narciarski z poprzednich sezonów w bardzo atrakcyjnych cenach.

blank

Nordic – walking

Czyli intensywne spacery z kijkami. Ma te same zalety co narciarstwo, lecz jest bezpieczniejszy – tu nie ma ryzyka upadku. Doskonale rozciąga, poprawiając elastyczność mięśni i ścięgien, uczy głębokiego oddychania i reguluje przepływ krwi w organizmie. Spacery stają się coraz dłuższe i przyjemniejsze w miarę jak poprawia się stan mięśni, dają także możliwość nawiązania nowych znajomości – w każdym większym mieście istnieją już zorganizowane społeczności seniorów uprawiających nordic – walking. Obecność tego sportu jest coraz bardziej zauważalna zwłaszcza u seniorów. To elastyczne rozwiązanie pozwalające na dopasowanie ćwiczeń do czasu i pory dnia indywidualnie dla każdego.

Jazda na rowerze

Ulubiony sport dzieciaków na całym świecie jest także doskonałym pomysłem na spędzanie czasu wolnego przez osobę starszą. Poprawia siłę i elastyczność mięśni i ścięgien, wydolność krążeniowo – oddechową i nie trzeba się tego uczyć ani inwestować w kosztowny sprzęt czy zajęcia z trenerem. Na rowerze można jeździć w pobliskim parku, po zakupy, a także zwiedzić podmiejskie okolice. To połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Osoba starsza nie musi spędzać jesieni swego życia zamknięta w czterech ścianach mieszkania. Aktywność fizyczna to dla seniora remedium na bóle, niesprawność i samotność, warto więc zadbać o swoich bliskich i zaproponować im wspólne zajęcia.