Najczęstsze choroby nerek

Najczęstsze choroby nerek jakie sąNajczęstsze choroby nerek mogą wydawać się znajome.

Zdrowe nerki pełnią bardzo ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz funkcji filtracyjnej odpowiadają także za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia tętniczego krwi oraz prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej. Stosowanie używek, słabo zbilansowana dieta, niezdrowy tryb życia mają znamienny wpływ na ich funkcjonowanie. Dopóki są zdrowe, zwykle nie dają o sobie znać. Warto jednak regularnie wykonywać podstawowe badania, gdyż wcześnie wykryte dolegliwości, zwykle można stosunkowo szybko wyleczyć. Jakie są najczęstsze choroby nerek i czym z reguły się objawiają? Sprawdzamy!

Kiedy objawiają się najczęstsze choroby nerek?

Choroby nerek dla współczesnej medycyny wciąż są sporym wyzwaniem. I choć schorzenia układu moczowo-płciowego są doskonale znane, objawy chorób nerek zwykle dają o sobie znać, gdy jest już za późno na zastosowanie tradycyjnych metod leczenia. Warto mieć jednak świadomość, jak niebezpieczne dla naszego zdrowia, jest późne rozpoznanie pewnych schorzeń. Przewlekłe choroby mogą doprowadzić do poważnego zagrożenia życia. Nerki są bowiem narządem narażonym na działanie wielu czynników. Należy o nie dbać bez względu na porę roku. Obciążenie ich nie prowadzi do niczego dobrego… Jakie istnieją najczęstsze choroby nerek? Dowiesz się poniżej!

Najczęstsze choroby nerek jakie są

Najczęstsze choroby nerek mogą wydawać się znajome.

Ostra niewydolność nerek

Ostra niewydolność nerek ma bardzo gwałtowny przebieg. Zespół ten objawia się nagłym pogorszeniem funkcji nerek, które prowadzi do nagromadzenia się w organizmie produktów przemiany materii. Ostra niewydolność nerek jest częstym powikłaniem sepsy, urazów wielonarządowych czy znacznego odwodnienia. Co ważne, w przypadku ONN śmiertelność wśród chorych jest bardzo wysoka. U większości pacjentów może prowadzić również do trwałego upośledzenia czynności nerek. Wówczas należy włączyć leczenie nerkozastępcze. Czym się objawia? Pacjenci zwykle skarżą się na zmniejszenie objętości wydalanego moczu, często jego brak oraz wymioty, biegunkę i zmęczenie.

Z roku na rok rośnie liczba pacjentów cierpiących na niewydolność nerek. Jeśli zauważyłeś pierwsze objawy, koniecznie zgłoś się na konsultację lekarską. Stacja dializ Davita – https://davita.pl/ – zajmuje się diagnostyką i leczeniem najczęstszych chorób nerek. Zadbaj o siebie i o swoich bliskich!

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to jedno z najczęściej występujących dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego. Pierwsze objawy dają o sobie znać zwykle między 40. a 60. rokiem życia. Na czym polega kamica? Kamica nerkowa jest schorzeniem polegającym na powstawaniu i zaleganiu w przewodach moczowych złogów, które są zaś zbudowane z substancji występujących w moczu. Zbyt wysokie stężenie tych substancji prowadzi do ich odkładania. Początkowo przybierają one postać małych kryształów, by z czasem przerodzić się w tzw. kamienie nerkowe. Co ciekawe, zbyt niskie stężenie może również prowadzić do wystąpienia tego schorzenia. W początkowej fazie choroby pacjenci zwykle skarżą się na typową dla ów dolegliwości kolkę nerkową. Ból w okolicy nerek jest bowiem związany z przemieszczaniem się kamieni w przewodzie moczowym. Co możemy zrobić? Lekarze zalecają samoistne wydalenie kamieni nerkowych oraz picie dużej ilości płynów, aby skutecznie wypłukać złogi.

Zapalenie nerek

I tutaj zatrzymajmy się na moment… Istnieje wiele odmian zapalenia nerek. Obecnie wyróżniamy odmiedniczkowe zapalenie nerek, ostre lub przewlekłe zapalenie nerek oraz ogniskowe zapalenie nerek. I choć przyczyną stanów zapalnych są zupełnie inne czynniki, wszystkie typy objawiają się bólem w okolicy lędźwiowej oraz zmienionym składem moczu. Chorzy często skarżą się na zmiany w częstotliwości oddawania moczu, gorączkę, wymioty oraz problemy układu pokarmowego.

Skrobiawica nerek

Skrobiawica nerek jest chorobą ogólnoustrojową, określaną również mianem amyloidozy. Potoczna nazwa pochodzi od tzw. amyloidu, który jest niczym innym, jak nieprawidłowym białkiem produkowanym przez organizm osoby chorej. Przyczyną występowania skrobiawicy jest gromadzenie się w narządach amyloidu, co w ostateczności prowadzi do ich uszkodzenia. Całkowite wyleczenie choroby nie jest bowiem możliwe. Ze względu na ogólny stan zdrowia pacjenta wykonanie transplantacji nerki również nie wchodzi w grę. Można jedynie zahamować postęp choroby.

Najczęstsze choroby nerek: Leczenie chorób nerek

Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia schorzeń jest oczywiście możliwe… Niemniej jednak należy regularnie o siebie dbać! Co możesz zrobić? Profilaktyka jest niezbędna w zapobieganiu chorób nerek. Warto robić badania przynajmniej co 2-3 lata. Lekarze specjaliście kładą również duży nacisk na zdrowy styl życia. Wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe, ogranicz używki, regularnie kontroluj ciśnienie i nawadniaj organizm. Twoje nerki ci za to podziękują!