Na niedobory jakich składników szczególnie narażeni są seniorzy?

Niezbędne witaminy dka senioraGotowanie na emeryturze sprawia więcej przyjemności i ile jest zdrowe.
Zagrożenie niedoborami składników odżywczych wzrasta wraz z wiekiem, co związane jest z tym, że u osób starszych maleją naturalne zdolności wykorzystywania obecnych w pożywieniu mikroelementów. Dodatkowo sytuację utrudniają niektóre stosowane w przypadku chorób przewlekłych leki, które ograniczają wchłanianie ważnych witamin i składników mineralnych. Sprawdź, na niedobory jakich składników narażeni są seniorzy i jak można je uzupełniać!

Jakich witamin potrzebują seniorzy i gdzie można je znaleźć?

Substancje odżywcze mają w organizmie do spełnienia szereg zadań, które warto poznać, aby zrozumieć, jakie witaminy dla seniora są niezbędne.

  • Witamina A i E

W pierwszej kolejności osoby starsze powinny zwrócić uwagę na witaminy A i E, które korzystnie wpływają na wzrok, a także spowalniają procesy starzenia się komórek, co  ma ogromne znaczenie w profilaktyce miażdżycy i chorób nowotworowych. Naturalną witaminę E znajdziemy przede wszystkim w nasionach i orzechach oraz w pełnoziarnistych produktach zbożowych, z kolei witamina A znajduje się w żółtych, pomarańczowych i zielonych warzywach i owocach.

  • Witaminy z grupy B

Drugą grupą witamin, których nie należy pominąć w diecie, są te z grupy B (B1, B2, B6 i B12) – wspomagające układ nerwowy i często polecane w stanach przemęczenia oraz przy niektórych stale przyjmowanych lekach. Dostarczymy ich, spożywając produkty takie jak: ryby morskie, wątróbka, drożdże, orzechy czy jaja.

  • Witamina C

Warto przyjrzeć się również witaminie C, która zwalcza wolne rodniki, a obecna jest przede wszystkim w kwaśnych owocach – pomarańczach, grejpfrutach i czarnej porzeczce, ale także w ziemniakach czy papryce.

  • Kwasy omega-3

Podobnie niezbędne są kwasy omega-3, które poleca się w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Ich naturalnym źródłem są tłuste ryby morskie (np. łosoś, śledź czy makrela), ale również orzechy włoskie i olej lniany.

  • Witamina D

Seniorzy, zwłaszcza jeśli unikają słońca, są narażeni na niedobory witaminy D. Tymczasem jej brak w organizmie może powodować zaburzenia układu nerwowego, problemy krążeniowe czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, objawiające się m.in. nudnościami i brakiem apetytu. Warto więc rozważyć jej suplementację.

Jakie minerały wybrać dla seniora?

Właściwa suplementacja opiera się również na dostarczaniu organizmowi niezbędnych minerałów. Najpopularniejsze z polecanych seniorom są magnez i cynk – wspomagają one układ nerwowy i zapobiegają dokuczliwym skurczom mięśni. Uzupełnieniem codziennej diety mogą być także preparaty zawierające kwas foliowy i żelazo, które wspiera układ krwionośny.

Seniorzy cierpiący na problemy z tkanką kostną (np. na osteoporozę) powinni także sięgnąć po suplementy z wapniem, który korzystnie działa również na zęby.