Na czym polega kapsułkowanie i jak to się robi?

Z Krzyżeykiem Tabletka Pan KapsułkaKapsułki powstają w kapsułkarce.

Kapsułkowanie jest techniką bardzo często wykorzystywaną, zarówno w przemyśle kosmetycznym jak i przemyśle farmaceutycznym. Wykorzystane substancje (lub miks substancji) powleka się wewnątrz innego materiału, najczęściej żelatyny wieprzowej. Dzięki metodzie kapsułkowania, rozwiązywane są problemy związane z niestabilnością substancji. Dowiedz się więcej z artykułu poświęconego metodzie kapsułkowania za pomocą kapsułkarki. Zobacz jak kapsułkować.

Kapsułkowanie – co należy wiedzieć?

Kapsułki zazwyczaj składają się dwóch elementów: materiału, który jest powlekany oraz materiału powlekającego. Materiałem, który jest zwykle wykorzystywany do powlekania kapsułek miękkich jest żelatyna wołowa, choć równie popularna jest żelatyna wieprzowa oraz rybia. Na popularności zyskują również kapsułki przeznaczone do ssania oraz do żucia, wykonywane ze specjalnego miksu żelatynowego. Na rynku dostępne są różne formy, kształty oraz kolory kapsułek miękkich. Do najpopularniejszych kształtów można zaliczyć kształt owalny, podłużny oraz okrągły. Wykonywane są również kapsułki o różnych, niestandardowych kształtach na specjalne zamówienie. Jeżeli chodzi o kolory kapsułek, wyróżniamy kapsułki transparentne (przezroczyste), kapsułki kryte (jedno lub dwukolorowe), kapsułki z połyskiem a także kapsułki metaliczne. Na rynku dostępne są także specjalne kapsułki przeznaczone do żucia, do ssania, a także kapsułki odkręcane typu twist-off.

Kapsułkowanie – przebieg

Kapsułkowanie polega na powlekaniu substancji z wykorzystaniem powłoki żelatynowej. W procesie kapsułkowania zastosowanie ma nowoczesny sprzęt oraz wiedza ekspertów w zakresie profesjonalnego kapsułkowania. Bardzo ważnym elementem kapsułkowania jest wybór odpowiedniego rozmiaru dla planowanej przez nas kapsułki. Przygotowana substancja musi zostać dokładnie odmierzona i zmieszana z substancją czynną. Ważne jest to, aby rozmiar dopasować do objętości proszku, a niekoniecznie do jego wagi.

Kapsułkarka

Niezbędnym elementem kapsułkowania, na który przychodzi pora, kiedy mamy już wybrany odpowiedni rozmiar kapsułki jest wypozycjonowanie bazy. Jest to niezbędne do tego, aby kapsułki mogły zostać równo zasypane. Aby tego dokonać, należy dopilnować, aby kapsułka została umieszczona w kapsułkarce a jej brzeg zrównał się dokładnie z powierzchnią płytki. Następnie całość należy w delikatny sposób ubić. Ta ostatnia czynność wymaga od osoby kapsułkującej precyzji oraz doświadczenia. W końcowym etapie kapsułka jest szczelnie zamykana w otoczce.

Kapsułkowanie jest to czynność, która wymaga doświadczenia i precyzji. Niezwykle istotnym elementem w procesie kapsułkowania jest wybór właściwego rozmiaru kapsułki, substancji pomocniczych oraz sposobu konfekcjonowania.