Na czym polega detoks alkoholowy?

detoks alkoholowyDetoks alkoholowy można przeprowadzić w każdym wieku.

Detoks – co to jest?

Alkohol obejmuje szereg trucizn. Osoby uzależnione, wpadające w ciągi, mogą wypijać parę dni bądź tygodni. To doprowadza do schorzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej, deficytów witamin oraz minerałów. Związki zamknięte w alkoholu biorą udział w metabolizmie, więc gwałtowane odstawienie substancji narkotycznych wywołuje przykre symptomy syndromu abstynencyjnego będącego reakcją organizmu na głód biochemiczny. Ratunkiem w takiej sytuacji jest detoks pełnego organizmu.

Na czym polega detoksykacja alkoholowa?

Detoks alkoholowy trwa od 7 do 10 dni (wedle założenia uznanego poprzez NFZ). Jego zamiarem jest zakończenie ciągu alkoholowego i zmniejszenie fizycznych oraz emocjonalnych efektów wstrzemięźliwości. Detoksykacja alkoholowa polega na eliminowaniu trucizn z organizmu i uzupełnianiu płynów. W tenże sposób poprawia się stan chorego oraz przygotowuje się go do dalszej kuracji. Sam detoks alkoholowy nie ma albowiem nic wspólnego z odwykiem, jaki winien odbywać się pod okiem eksperta. Detoks można tylko stosować jako krok przygotowawczy, jaki ułatwia rozpoczęcie terapii. Teraz jest dużo ośrodków, które przeprowadzają detoks, a jednym spośród najdoskonalszych jest Medjol, o którym możemy przeczytać na stronie http://medjol.pl/detoks/alkoholowy.

Cykle detoksykacji

Pierwszym krokiem detoksu alkoholowego jest ocena stanu zdrowia oraz działania emocjonalnego chorego. We współzależności od stanu zaawansowania uzależnienia, długości picia, wyników badań, wieku oraz płci chorego wykorzystywane są właściwe środki oraz zabiegi lecznicze. Istotnym krokiem odtrucia jest odnowienie gospodarki wodno-elektrolitowej oraz przekazanie do organizmu niezbędnych do właściwego działania elementów mineralnych oraz witamin. W wypadku zaostrzonych symptomów alkoholowego zespołu abstynencyjnego wykorzystywane są środki uspakajające oraz wspierające ustąpienie symptomów.

Okres trwania detoksu alkoholowego

Ile trwa detoks? O ile niewielkie zatrucia alkoholowe można leczyć z przeznaczeniem osobiście w domu, to trudniejsze przypadki potrzebują leczenia szpitalnego. Przy jednoczesnym zatruciu alkoholem w większości wypadków pojawiają się wymioty oraz nudności, całościowe zmęczenie organizmu, wywołujące zakłócenia uwagi, bóle głowy oraz mięśni. Symptomy owe dokuczają zwykle jedynie chwilowo, natomiast odtruwanie alkoholowe trwa jeden bądź dwa dni. Znacznie bardziej groźne jest trwałe zatrucie alkoholem wywołane długim stosowaniem alkoholu, potrzebuje ono natychmiastowej terapii. O sposobie leczenia takiego zatrucia winien zdecydować specjalista po wykonaniu paru badań.

Detoks alkoholowy w domu

Detoksem alkoholowym niejednokrotnie określa się działania mające na celu przezwyciężenie kaca. Najdoskonalszym sposobem, aby się przed nim zabezpieczyć, jest niespożywanie przesadnych ilości alkoholu. Jeśli jednakże do niego dojdzie, trzeba dopełnić wypłukane z systemu elektrolity (wapń, magnez, potas, sód), witaminy oraz glukozę. Można to zrobić, stosując zawierające je specjalistyczne środki bądź sięgając po ich prawdziwe pochodzenia. Witaminy można odnaleźć w sokach owocowych, z kolei potasu oraz magnezu dostarczają banany. Potrzebne jest nawodnienie organizmu. Dołączając do wody sól, dostarcza się do systemu sodu, dołączając cukier – uzupełnia się glukozę.