Na co uważać, zawierając znajomości online w Internecie

Znajomości w Internecie zawierają również seniorzyZnajomości w Internecie zawierają również seniorzy

Internet często postrzegany jest jako sposób na szybkie i łatwe zawieranie znajomości. Celują w tym nie tylko osoby młode, ale także samotni seniorzy oraz osoby, które mają problemy w bezpośrednich kontaktach z ludźmi, które czują się samotne, a nie mają czasu lub sposobności poznać kogoś osobiście.

W internecie sprawa jest prosta. Wystarczy znaleźć forum tematyczne, które odpowiada naszym zainteresowaniom, zapisać się do kilku grup na portalu społecznościowym, wykazać się aktywnością i już można mówić o nowych znajomych z sieci. Jednak trzeba pamiętać, że po drugiej stronie może tkwić ktoś, kto wcale nie ma dobrych zamiarów. Dlatego informacji o sobie należy udzielać ostrożnie.

Czego nie robić przy zawieraniu znajomości w Internecie?

W szczególności:

  • Nie podawać od razu swojego miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkamy w małej miejscowości i łatwo byłoby nas zidentyfikować, lepiej mówić: „Mieszkam pod Warszawą” albo „Mieszkam na Pomorzu”.
  • Nie podawać nowo poznanym osobom prywatnego numeru telefonu. Nie mamy żadnej gwarancji, że nie skończy się to stalkingiem.
  • Z podobnych powodów nie podawać nowo poznanym osobom adresu e-mail. Skrzynka może zostać tak zaspamowana, że trzeba będzie usunąć konto.
  • Nie podawać namiarów na prywatne komunikatory.
  • Zachować szczególną ostrożność, gdy kilka dni po rozpoczęciu znajomości padnie propozycja spotkania oko w oko.
  • Ostrożnie udzielać informacji o sobie. Mówienie nowym znajomym gdzie pracujemy, ile zarabiamy, jak duży jest nasz dom, to nie jest dobry pomysł.

Prośba o wsparcie finansowe to najczęstszy haczyk, na który łapią się osoby samotne. Powód? Takie osoby, spragnione kontaktu z drugim człowiekiem, potrafią łatwo i szybko obdarzyć zaufaniem kogoś, kto wcale na nie nie zasługuje.

Czy to znaczy, że dla własnego bezpieczeństwa lepiej w ogóle nie zawierać znajomości w sieci? Oczywiście nie. Internet to dobry sposób na komunikowanie się, jednak zawarcie wartościowych znajomości wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli nowy znajomy przestaje mieć dla nas czas, gdy odmawiamy podania nr telefonu, adresu e-mail czy komunikatora, to powinien nam zabrzęczeć w głowie dzwonek alarmowy. Oznacza to, że znajomość nie była dla niego tak wartościowa, by kontynuować ją np. poprzez prywatne wiadomości na forum. A skoro nie była wartościowa, to po co sobie kimś takim zawracać głowę?

Jeśli już zdecydujemy się na kontakt osobisty, na pierwsze spotkanie, a nawet na kilka pierwszych spotkań, dobrze jest wybrać miejsce publiczne. Gdy druga strona nalega na spotkanie w domu, dla własnego bezpieczeństwa lepiej stanowczo odmówić.

Internet to kopalnia nowych możliwości i… znajomości. Jeśli tylko nauczymy się oddzielać ziarna od plew, z pewnością nawiążemy wartościowe przyjaźnie.

 Artykuł został przygotowany przy współpracy z redaktorami portalu samotnosc.org.pl