Myślisz o pracy jako opiekunka? Niemcy i praca z seniorami

Opiekunka NiemcyOpiekunka Niemcy

Oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech nierzadko kuszą atrakcyjnymi zarobkami i korzystnymi warunkami zatrudnienia. Ten zawód wymaga jednak pewnych umiejętności, które należy posiąść, by móc z powodzeniem wykonywać swoje obowiązki. Jeśli zastanawiasz się, czy to zajęcie dla Ciebie, sprawdź, czy jakie warunki powinnaś spełniać.

Opieka – Niemcy

Nigdy wcześniej nie miałaś okazji pracować z osobami starszymi albo niepełnosprawnymi? Zanim zdecydujesz się na wyjazd, przekonaj się, czy rzeczywiście taki zawód Ci odpowiada. Nie ma sensu od razu rzucać się na głęboką wodę i zaczynać od opieki za granicą. Najpierw nabierz doświadczenia na miejscu i zobacz, czy masz dość cierpliwości oraz czy lubisz spędzać czas z seniorami. To kluczowe cechy, które powinny zadecydować o tym, czy sprawdzisz się jako opiekunka. Niemcy to kraj, gdzie obowiązki zazwyczaj nie są ciężkie, ale wiele zależy od Twojego nastawienia i chęci do ich wykonywania. Upewnij się też, że wypełnianie takich zadań jak, np. przygotowywanie posiłków, sprzątanie, pranie czy podawanie leków, Ci nie przeszkadza. To ważne, jeśli zastanawiasz się nad podjęciem zatrudnienia.

Doświadczenie pomoże Ci też w lepszym zrozumieniu osób schorowanych i ich potrzeb, szczególnie tych, związanych z konkretnymi chorobami, takimi jak Alzheimer czy nadciśnienie. Pamiętaj, że nie wszyscy podopieczni cierpią na schorzenia – czasami po prostu potrzebują kogoś, kto z nimi porozmawia albo dotrzyma towarzystwa. Wtedy ważne jest, by okazać im zrozumienie dla sytuacji, w której się znaleźli i potrzebne wsparcie.

Język niemiecki, czyli co powinna znać opiekunka (Niemcy)

Dłuższy pobyt za granicą na pewno ułatwi znajomość języka obcego, choć zdarzają się oferty pracy bez języka. Ta umiejętność jest też wymagana przez niektóre agencje zajmujące się świadczeniem usług opiekunek. Niemiecki będzie niezbędny, by móc swobodnie komunikować się ze swoim podopiecznym oraz członkami jego rodziny. Znajomość języka okaże się też potrzebna podczas robienia zakupów, wizyt u lekarza czy w aptece. Dzięki temu opiekunce łatwiej się będzie odnaleźć w nowym środowisku, a wykonywanie obowiązków nie będzie stresujące, przy okazji szanse na ewentualne nieporozumienia znacznie zmaleją.

Warto też nadmienić, że im lepiej znasz niemiecki, tym większe masz szanse zdobyć dobrze płatną pracę jako opiekunka. Niemcy to kraj, gdzie znajomość języka bardzo się przydaje. Jeżeli jednak nie czujesz się pewnie, posługując się tym językiem, zapytaj czy agencja, z jaką chcesz współpracować, oferuje kursy językowe albo udostępnia materiały, które pomogą Ci podszkolić swoje umiejętności.

Praca zagranicą z dala od domu

Kilkumiesięczny pobyt w Niemczech to propozycja dla tych, którzy nie mają problemów z tym, by przez dłuższy czas mieszkać w innym kraju i łatwo przystosowują się do nowych warunków. Nie każdy dobrze znosi oddalenie od miejsca zamieszkania i na to też trzeba zwracać uwagę, decydując się na wyjazd. Z drugiej strony, agencja która wysyła Cię do pracy, powinna zadbać o to, by Twoja wizyta w sąsiednim kraju przebiegała możliwie bezproblemowo.

Zwracaj uwagę na to, czy firma zobowiązuje się do pomocy w organizacji transportu do Niemiec i do zwrotu kosztów podróży. Powinna też zapewnić Ci zakwaterowanie i wyżywienie, najlepiej w miejscu zamieszkania podopiecznego. Nie mniej ważna jest możliwość kontaktu z koordynatorem agencji, mieszkającym w Niemczech, do którego będzie się można zwrócić z prośbą o pomoc lub poradę w każdej sytuacji. Powinien on znać zarówno język polski, jak i niemiecki. W ten sposób, łatwiej Ci będzie spędzić kilka miesięcy z dala od kraju, a pobyt za granicą oraz samą pracę będziesz później dobrze wspominać.