Monakolina K – Lowastatyna, która walczy z cholesterolem

Monakolina K - walka z cholesterolemMonakolina K - walka z cholesterolem

Wysoki poziom cholesterolu to jedna z bolączek wielu osób. Na szczęście są sposoby, żeby z nim walczyć. Sprawdź, co zrobić, aby obniżyć poziom cholesterolu i poczuć się lepiej.

Kiedy poziom cholesterolu powinien wywołać niepokój?

Za każdym razem, kiedy robimy morfologię, powinniśmy sprawdzać również poziom cholesterolu we krwi. Takie badanie jest obowiązkowe dla osób, u których występują czynniki powodujące jego podwyższanie – stres, mało ruchu, dieta oparta na potrawach smażonych. W wynikach będziemy mieli dokładnie oznaczoną normę, co pozwoli nam stwierdzić czy powinniśmy zgłosić się do lekarza i rozpocząć odpowiednią terapię.

Zawsze warto sprawdzić od razu poziom „złego” i „dobrego” cholesterolu, czyli LDL i HDL. Jeśli HDL jest powyżej normy – ogólny wysoki wynik nie powinien nas przerażać. Tym bardziej, jeżeli enzymy wątrobowe i trójglicerydy również są w normie. Gdy poziom „złego” cholesterolu przekracza normy, wtedy warto zacząć stosować produkty z monakoliną K.

Monakolina K

Monakolina K jest organicznym związkiem chemicznym z grupy fitostatyn. Jej pozytywne działanie odkryli japońscy uczeni z uniwersytetu w Tokio. Monakolina K powstaje w wyniku fermentacji czerwonego ryżu z użyciem szczególnego szczepu drożdży Monascus purpureus. To właśnie ona odpowiada za utrzymanie w normie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Nie od dziś mówi się o znaczącej roli tego związku w prewencji chorób, jakie dotykają układ krążenia. Głównym zadaniem monakoliny K jest utrzymanie lipidów w organizmie na zrównoważonym poziomie, wychwytywanie cząsteczek złego cholesterolu i obniżanie trójglicerydów. W efekcie prowadzi to do zmniejszenia ryzyka występowania miażdżycy.

Monakolinę K możemy znaleźć w różnego rodzaju suplementach diety. Jest ona dobrą alternatywą dla statyn, które niestety mogą obciążać na przykład nerki. Monakolina K hamuje czynność reduktazy HMG-CoA, enzymu wątrobowego, który reguluje poziom cholesterolu. Redukując syntezę cholesterolu, zmniejsza jego poziom w osoczu krwi.

Jak obniżyć cholesterol

Żeby skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, samo włączenie do diety specjalnych preparatów może być niewystarczające. Wymagana jest też zmiana pewnych nawyków. Dla walki z cholesterolem istotna jest dieta – mniej smażonych potraw, słodyczy, więcej owoców, białego mięsa i ryb. Ponadto ważny jest także ruch – uprawianie sportów pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład gimnastyka, nordic walking czy regularne uczęszczanie na basen. Te sporty nie tylko zredukują poziom cholesterolu, ale także zwiększą ogólną sprawność fizyczną organizmu, nie obciążając przy tym stawów i kręgosłupa.

Porady medyczne związane ze zwalczaniem cholesterolu możemy znaleźć na stronie www.sanitera.pl. To portal medyczny, zrzeszający osoby, które mają podobne problemy do naszych. Na forum medycznym możemy zadawać pytania i otrzymywać satysfakcjonujące odpowiedzi.