Mokry uporczywy kaszel – Charakterystyka, powstawanie i proste sposoby leczenia

Mokry kaszel leczenieMokry uporczywy kaszel potrafi bardzo męczyć.

Kaszel jest jednym z podstawowych odruchów obronnych organizmu. Jego zadaniem jest pozbycie się szkodliwych drobnoustrojów poza układ oddechowy, dzięki czemu nie mogą one rozprzestrzeniać się wewnątrz ciała i powodować chorób. Wydawać by się mogło, że jest to dobry odruch, jednak kiedy wyjątkowo męczy nasz organizm, dlatego należy podjąć z nim walkę.

Mokry kaszel – czym jest i jak powstaje?

Mokry kaszel jest wynikiem nagromadzenia wydzieliny w górnych drogach oddechowych. Nasz organizm chce się jej pozbyć za wszelką cenę, co objawia się to mocno uporczywym kasłaniem. Przyczyną takiego stanu rzeczy zazwyczaj jest infekcja. Nie musi być to groźna choroba, jak grypa, czy zapalenie płuc i oskrzeli, a jedynie przeziębienie, z którym walka polega na stosowaniu domowych sposobów lub leków dostępnych w aptece bez recepty.

Charakterystycznym symptomem towarzyszącym kaszlowi tego typu jest uczucie odrywania się wydzieliny ze ścianek układu oddechowego. Warto pamiętać, że im gęstsza jest owa wydzielina, tym trudniej jest ją odkrztusić, dlatego wiele preparatów na kaszel mokry wykazuje działanie rozrzedzające. Dzięki temu śluz znajdujący się w drogach oddechowych jest bardziej płynny, co ułatwia pozbycie się go.

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z mokrym kaszlem. Najważniejsze jest jednak sukcesywne odkrztuszanie wydzieliny, ponieważ to jej ilość determinuje gwałtowność objawu.

Domowe sposoby na mokry, uporczywy kaszel

Sposoby walki z uporczywym, mokrym kaszlem bardzo często zależą od jego bezpośredniej przyczyny. W znacznej większości są to niegroźne infekcje, dlatego podczas leczenia w domu warto stosować znane od lat praktyki. Wśród nich wyróżniamy syrop z cebuli, spożywanie dużych ilości czosnku, gorącą herbatę z przeróżnymi sokami, a nawet mleko z miodem.

Ponadto bardzo dobrze sprawdzają się inhalacje, regularne wietrzenie pokoju, czy nasmarowanie klatki piersiowej maścią rozgrzewającą. Szczególne kontrowersje wzbudza ostatni sposób, jednak w rzeczywistości ogrzanie klatki piersiowej powoduje rozrzedzenie wydzieliny, którą później zdecydowanie łatwiej odkrztusić. Szczególnie w przypadku dzieci popularne jest oklepywanie pleców. Sposób ten wykorzystywany jeszcze przez nasze babcie ma za zadanie oderwać zalegający śluz. Dzieje się tak za sprawą drgań, które przenoszone są z powierzchni ciała do jego wnętrza.

Kiedy kaszel może być groźny?

Jak już wspomnieliśmy, kaszel jest objawem choroby. Nie zawsze jednak należy prosić o poradę lekarza. W momencie, kiedy nie jest uporczywy i trwa krótko, możesz poprzestać na leczeniu domowymi sposobami, a także preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Problem pojawia się, gdy dolegliwość ta towarzyszy nam dłużej, niż 2 tygodnie. Wtedy możesz mieć pewność, że masz do czynienia ze znacznie poważniejszym schorzeniem i konieczne jest udanie się do lekarza.

Ponadto Twoją swoją uwagę zwróć również na obecność krwi w odkrztuszanej wydzielinie, czy ból w klatce piersiowej, gdyż te symptomy także mogą się pojawić i nie zwiastują niczego dobrego.

Leczenie mokrego, uporczywego kaszlu

Leczenie mokrego kaszlu odbywa się nie tylko domowymi sposobami, ale również specjalistycznymi preparatami. Jednymi z najczęściej polecanych przez specjalistów są leki wykrztuśne ułatwiające odkrztuszanie. Zaliczyć do nich możemy m.in. Ambrosol TEVA. Zawiera on substancję czynną ambroksol, której działanie powoduje zarówno rozrzedzenie wydzieliny, jak i jej odkrztuszenie. Co ważne, kaszel po zażyciu odpowiedniego leku nie jest tak męczący, dlatego chory może poczuć wyraźną ulgę. Szczegóły na temat leku poznasz na http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/produkty/ambrosol-teva/.

Mokry kaszel może naprawdę dać się nam we znaki. Jednak podczas walki z nim nie można zapominać o przyczynie problemu, czyli występującej w organizmie infekcji. To na niej powinniśmy skupić nasze siły, dzięki czemu szybciej pozbędziemy się zarówno przyczyny, jak i bezpośredniego, uporczywego objawu.