Mocne kości i stawy – Powinien zadbać o nie każdy senior

Senior i chore kościChoroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy wielu seniorów.

Jedną z najczęstszych dolegliwości dotykających osób w podeszłym wieku są zmiany zwyrodnieniowe stawów oraz osłabienie kości, bardzo często przyjmujące postać osteoporozy. Tego typu dolegliwości mogą niekorzystne rzutować na jakość życia, mogą nawet narzucać konieczność stałej opieki nad seniorem. Czy osoby w starszym wieku są skazane na ograniczenie mobilności kości i stawów? Czy można przeciwdziałać osłabieniu kości i stawów?

Profilaktyka skuteczniejsza niż leczenie

Jak w przypadku większości chorób rozwijających się wraz z upływem lat, kluczowe znaczenie w przypadku osteoporozy czy choroby zwyrodnieniowej stawów ma ich profilaktyka. Oczywiście nie zawsze możemy całkowicie zapobiec rozwojowi niepożądanych zmian w organizmie, możemy jednak zrobić sporo, aby ograniczyć ich zasięg. Nie inaczej jest ze schorzeniami kości i stawów.

Czynniki ryzyka rozwoju zmian zwyrodnieniowych kości i stawów

Aby móc skutecznie powstrzymać ich rozwój, warto przede wszystkim poznać czynniki ryzyka rozwoju zmian zwyrodnieniowych kości i stawów. Oto one:

  • nadwaga lub otyłość
  • siedzący tryb życia
  • czynniki genetyczne
  • niewłaściwie zbilansowana dieta
  • stosowanie używek

Oczywiście czynnikami predysponującymi jest wiek, menopauza u kobiet czy predyspozycje genetyczne. Nie wszystkich czynników ryzyka możemy uniknąć, ale warto uświadomić sobie, że zmiana trybu życia na zdrowy może znacząco wpłynąć na poprawę kondycji kości i stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – problem polskich seniorów

Na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi aż 2 miliony Polaków – głównie osób po 60 roku życia; z kolei osteoporoza dotyka co trzeciej kobiety po menopauzie. Problem osteoporozy dotyczyć może nawet 3 milionów Polaków! Te dane są przerażające – a przecież osteoporoza i choroba zwyrodnieniowa stawów to nie jedyne choroby układu ruchu. Warto zatem zrobić wszystko, aby przeciwdziałać ich rozwojowi.

Aktywność fizyczna – doskonały sposób na zdrowe kości i stawy

Najlepszym remedium na schorzenia układu ruchu jest…ruch. Kości i stawy, które są stale aktywowane umiarkowanym i regularnym ruchem rzadziej dotknięte są zmianami zwyrodnieniowymi. Ponadto ruch sprzyja usprawnieniu krążenia krwi, a zatem odżywienia i dotlenienia całego organizmu – w tym stawów i kości. Ruch zwiększa gęstość kości, sprzyja utrzymaniu chrząstki stawowej w nienagannej kondycji.

Osoby starsze powinny wybrać lekką lub umiarkowanie intensywną formę aktywności – spacery, aqua aerobic, joga, pilates to idealne propozycje. Nie należy decydować się na zbyt intensywny wysiłek, gdyż może on okazać się kontuzjogenny. Minimum to pół godziny ćwiczeń przez 3 – 4 dni w tygodniu, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć codziennie.

Wzmacniaj kości i stawy dietą oraz suplementacją

Dla zdrowia kości i stawów ważny jest ruch – ale równie ważna jest odpowiednia dieta. Ma ona na celu dostarczenie niezbędnych związków odżywczych, a także złagodzenie stanów zapalnych. Dieta dla mocnych kości i stawów powinna dostarczać:

  • pełnowartościowego białka, stanowiącego źródło najważniejszych aminokwasów; białko znajdziemy w mięsie, rybach, nabiale, komosie ryżowej
  • kwasów omega 3, które ograniczają rozwój stanów zapalnych i wzmacniają kości i stawy – najlepsze źródło omega 3 w diecie to ryby, a także oleje roślinne tłoczone na zimno, awokado czy orzechy
  • wapnia, który stanowi podstawowy budulec mineralny kości; wapń w diecie znajdziemy m. in. w nabiale, ziarnach maku i sezamu, rybach czy nasionach słonecznika
  • magnez sprzyjający wzmocnieniu kości i zwiększający wydolność fizyczną mięśni, który znaleźć można w kakao, orzechach, rybach, bananach, owocach morza czy pełnych ziarnach zbóż
  • witaminy D3 i K2, które umożliwiają wykorzystanie dostarczonego z dietą wapnia w procesach mineralizacji kości; witaminę D3 znajdziemy z rybach, zaś K2 – w fermentowanej soi (natto), ich najlepszymi źródłami są jednak suplementy diety

Zatrzymajmy się na moment przy suplementach diety. Seniorzy wykazują zwiększone zapotrzebowanie na wiele związków mineralnych i witamin, jednocześnie nierzadko cierpią na zaburzenia wchłaniania. Dlatego nie należą do rzadkości niedobory pokarmowe – a suplementy diety stanowią wtedy doskonałe uzupełnienie codziennego jadłospisu. Niech będą to jednak suplementy diety najwyższej jakości, zawierające witaminy i składniki mineralne naturalnego pochodzenia, o doskonałej bioprzyswajalności. Takie preparaty oferuje polska marka Cheers. Z jakich propozycji marki mogą skorzystać seniorzy? Kości i stawy wzmocni witamina D3+K2, Preparat Day & Night zawierający zestaw witaminowo – mineralny oraz adaptogeny, witamina B complex, witamina C wzbogacona o bioflawonoidy cytrusowe czy kwasy omega 3.