Międzynarodowy Dzień Kobiet – święto pełne idei

dzień kobiet w polsceDzień Kobiet w Polsce współcześnie.

Każdego roku 8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Tego dnia w szczególności pamiętamy o wszystkich Paniach i obdarowujemy je kwiatami. W niektórych krajach, np. na Ukrainie, w Rosji i Bułgarii to dzień wolny od pracy.

Każdego roku 8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Tego dnia w szczególności pamiętamy o wszystkich Paniach i obdarowujemy je kwiatami. W niektórych krajach, np. na Ukrainie, w Rosji i Bułgarii to dzień wolny od pracy. Święto to jest bezpośrednio związane z emancypacją kobiet i ruchem feministycznym. Obecnie nawet bukmacherzy wprowadzają do swoich usług tematy związane z showbiznesem. Zakłady o tej tematyce mają przyciągnąć klientów płci pięknej.

101 lat tradycji – historia Dnia Kobiet

Mało kto wie, że po raz pierwszy Dzień Kobiet świętowano w 1909 roku. Była to pierwsza rocznica wielkiego strajku pracownic w Nowym Jorku, który odbył się właśnie 8 marca, w 1908 roku – kobiety wyszły wtedy na ulice, domagając się równouprawnienia w kwestii brania udziału w wyborach i lepszych warunków pracy. Wiążą się z tym wydarzeniem dramatyczne okoliczności – wybuchł pożar, w którym życie straciło 126 kobiet. Od 1911 roku do obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet i uczczenia pamięci tragicznie zmarłych Pań dołączyły inne kraje: Niemcy, Dania, Austria i Szwajcaria.

Dzień Kobiet w Polsce – komunistyczna tradycja, czy nie?

W naszym kraju tradycja świętowania Dnia Kobiet pojawiła się po II wojnie światowej. Z tego powodu wiele osób mówi w naszym kraju, że jest to komunistyczne święto. Dla socjalistów rządzących naszym krajem była to okazja do zachęcenia kobiet do pracy w fabrykach i innych zakładach pracy. Tego dnia panie otrzymywały kwiaty oraz drobne upominki. Jak zapytacie swoich mam i babć pamiętających epokę PRL-u, z pewnością powiedzą Wam, że najpopularniejszym prezentem w tych czasach były czerwone goździki i rajstopy. Pewnie będą z rozrzewnieniem wspominać tamten czas.

Dzień Kobiet współcześnie

Międzynarodowy Dzień Kobiet został oficjalnie ustanowiony w 1910 roku w czasie Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze. Świętowany jest w ok. 30 państwach na całym świecie. Obecnie kojarzy się nam z upominkami, które mężczyźni wręczają swoim ukochanym, a także drobiazgami, które swoim współpracownicom wręczają koledzy z pracy. Romantyczne gesty partnerów to również wyjścia na kolację, do kina albo teatru.

Coraz więcej firm zakłada równouprawnienie i emancypację kobiet. Ciekawostką jest fakt że nawet firmy bukmacherskie wprowadzają u siebie obstawianie zakładów związanych z tematyką, która interesuje Panie, m.in. showbiznes. Zakłady związane z taką problematyką można znaleźć m.in. u polskiego legalnego bukmachera Betfan. Tak, tak zakłady dla kobiet stają się faktem.