Miażdżyca u mężczyzn – Przyczyny, przebieg i profilaktyka

miażdzyca chorobaMiażdżyca - Choroba, która rozwija się latami.
Miażdżyca to poważna i podstępna choroba, która stanowi główną przyczynę nadumieralności mężczyzn w Polsce. Może skutkować wieloma chorobami i doprowadzić do zawału serca, udaru czy konieczności amputacji kończyny. Jakie są jej przyczyny oraz jak powinna wyglądać profilaktyka?

Miażdżyca – czym jest i jak powstaje

Miażdżyca, inaczej arterioskleroza to choroba, która rozwija się latami nie dając wielu czytelnych znaków rozpoznawczych. Nasze organizmy oplecione są siecią naczyń krwionośnych, które dostarczają tlen do wszystkich komórek i narządów, w tym tych najważniejszych – serca i mózgu. Z upływem lat na ścianach tych naczyń zaczynają odkładać się cząsteczki tłuszczów, a dokładniej cholesterolu (szczególnie tego “złego”, o niskiej gęstości – LDL), kolagenu i złogów wapnia, które utrudniają przepływ życiodajnej krwi. W końcu dojść może do ograniczenia przepływu naczyniowego i doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, zależnych od lokalizacji zmian, w tym:

  • choroby niedokrwiennej serca, która skutkować może zawałem serca;
  • udaru mózgu;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • niewydolność nerek;
  • przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych i powstawanie zakrzepów;
  • przewlekłe niedokrwienie jelit.

Objawy miażdżycy

Zwężanie się blaszki miażdżycy powoduje coraz mniejszy przepływ krwi, a co za tym idzie dochodzi do stopniowego niedokrwienia odpowiednich narządów. Niestety, przez długi czas nie dostrzegamy żadnych objawów. Kiedy się jednak pojawiają mogą nie być charakterystyczne, dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Ogólne objawy rozwoju miażdżycy to szybkie męczenie się czy problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Jednak również się one w zależności od miejsca tworzącej się blaszki miażdżycowej:

  • niedotlenienie mózgu – występowanie niedowładów, zaburzeń równowagi, widzenia lub czucia;
  • niedotlenienie serca – duszność, drętwienie kończyn górnych, promieniujący ku barkom ból w okolicy mostka;
  • kończyn dolnych – ból ud, łydek lub stóp pojawiający się po wysiłku i przechodzący po chwili odpoczynku, zimna, blada skóra kończyn;
  • jelit – rzadko występujące, charakteryzuje się bólami brzucha, które nasilają się po posiłkach.

Przyczyny miażdżycy

Na rozwój miażdżycy wpływa przede wszystkim zła dieta, bogata w tłuszcze nasycone znajdujące się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, palenie tytoniu, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, otyłość czy długotrwały stres. Jak widać są to czynniki wynikające ze stylu życia i ważnym jest, by świadomość możliwości łatwego zapobiegania rozwojowi tej podstępnej i niebezpiecznej choroby sięgała coraz większej liczby osób .

Zapobieganie miażdżycy

Chociaż miażdżyca może pojawić się u każdego warto dostosować wybory dietetyczne i te dotyczące stylu życia, ponieważ mogą one stanowić skuteczną profilaktykę lub spowolnienie rozwoju choroby. Do zaleceń należy odstawienie tytoniu oraz alkoholu, a także wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennych praktyk. Bardzo ważna w profilaktyce miażdżycy jest również odpowiednia dieta. Powinna ona zawierać mniej tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, a więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się przede wszystkim w tłuszczach roślinnych.

Więcej na temat prewencji przeczytasz w artykule pod adresem

https://optymalnewybory.pl/miazdzyca-zaczyna-sie-niewinnie-jak-sie-przed-nia-uchronic/.