Metody leczenia żylaków

żylaki na nogachŻylaki to nie tylko estetyka, ale i zdrowie.

Metody leczenie żylaków są różne. Wybór odpowiedniej zależy od zaawansowania choroby, decyzji lekarza, a także stanu pacjenta i jego ostatecznej decyzji. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia żylaków jest operacja i to ona gwarantuje pozbycia się żylaków raz na zawsze.

Żylaki nóg – leczenie za pomocą leków

Zanim udamy się do lekarza, często sami próbujemy znaleźć sposoby na żylaki, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także powodują dyskomfort podczas poruszania się czy stania. Leczenie na własną rękę zaczyna się więc od leków. Ich głównym zadaniem powinno być wspomaganie pozostałych metod leczenia. Natomiast leki znacznie zmniejszają objawy i jednocześnie opóźniają rozwój choroby. Leki mają za zadanie wzmocnić żyły i uszczelnić ściany przy jednoczesnym polepszeniu krążenia w naczyniach włosowatych. Leki znaleźć można w formie tabletek, kropli doustnych, maści, a także żelów do smarowania. Wiele tego typu leków dostępnych jest bez recepty, jednak mimo wszystko powinniśmy udać się do lekarza.

Obliteracja sposobem na żylaki

Jest to metoda leczenia żylaków, która polega na wstrzykiwaniu do żylaków cienką igłą jednego ze specjalnych preparatów, którego zadaniem jest wywoływanie stanów zapalnych ścian żył. Po wstrzyknięciu żylak robi się twardy i bolesny. W ciągu kilku dni objawy ustępują. Dzięki temu zabiegowi żyła zarasta, przez co krew przestaje płynąć i żylak powoli zanika. Okoliczne żyły powierzchniowe przechwytują płynącą tą żyłą krew. Wszystko to dzieje się w ciągu kilkunastu godzin i potem można wrócić do wykonywania codziennych czynności. U niektórych pacjentów pojawić mogą się przebarwienia w miejscu wstrzyknięcia. Niestety zabieg ten nie należy do najtrwalszych. Często po pewnym czasie żylaki powracają.

Laserowe leczenie żylaków

Jednym z najnowocześniejszych sposobów na pozbycie się żylaków jest zabieg z użyciem lasera. Polega on na tym, że zamykane jest światło dużej żyły bez wykonywania nacięć na skórze. Jest to jedyna metoda, po której pacjent niemal natychmiast wraca do pełnej sprawności. Tuż po skończeniu zabiegu pacjent wstaje i zaczyna normalnie chodzić.

Operacja jako najskuteczniejszy sposób na żylaki nóg

Żylaki nóg można zwalczać różnymi sposobami, jednak żaden z nich nie jest tak skuteczny, jak operacja. Wykonywana jest wtedy, kiedy żylaki są już bardzo rozległe, powiększają się i pomimo prób zastosowania innych metod, nic nie przynosi rezultatów. Nieleczone żylaki nie tylko szpecą nogi, ale także krwawią, powodują owrzodzenia, wypełnione są zakrzepami i czasem zmianami zapalnymi. Ilość koniecznych podczas operacji cięć zależna jest od wielkości żylaków i ich umiejscowienia.

Na wszystkie zabiegi skierowanie musi wydać lekarz. Dlatego, jeśli żylaki uprzykrzają nam życie, to koniecznie trzeba wybrać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na wizytę u specjalisty (np. scanmed.pl). Tylko dzięki temu możliwe jest pozbycie się problemu, jakim są żylaki. Im wcześniej się tym zajmiemy, tym łatwiejsze będzie ich usunięcie i być może nie będzie potrzeby operowania.