Metoda na wnuczka

Metoda na wnuczkaMetoda na wnuczka

Wyłudzenia za pomocą tzw. metody na wnuczka występują od około 10 lat i z roku na rok ich skala rośnie. Oszuści wykorzystują tą metodę, wiedząc że osoby starsze są bardziej ufne i potrzebują kontaktu z bliskimi, a dla swoich wnuków często są skłonne zrobić naprawdę wiele.

Metoda na wnuczka: Telefon z prośbą o udzielenie pożyczki

Oszustwa metodą na wnuczka obrosły legendami, ponieważ naciągacze telefoniczni wykorzystują różne preteksty, aby wyłudzić pieniądze. Stosują dwa rozwiązania – dzwonią bezpośrednio jako wnuczek albo obca osoba telefonuje, informując że wnuk potrzebuje pomocy. Takie osoby mogą podawać się za przyjaciół lub nawet adwokata tej osoby. Jako pretekst do uzyskania korzyści majątkowych podawana jest informacja o wypadku, jakiemu uległ wnuczek, który potrzebuje pieniędzy, aby wypłacić odszkodowanie ofierze wypadku i uniknąć zgłoszenia na policję. Zdarza się również, że naciągacze przez telefon mówią, że to wnuk uległ wypadkowi i potrzebne są pieniądze na jego operację. Fałszywi członkowie rodziny powiadamiają również o porwaniu i konieczności zapłacenia okupu. Inna opcja to konieczność natychmiastowego zwrotu długu znajomemu ze względu na jego problemy – często podawane są również nieszczęśliwe okoliczności takie jak choroba dziecka. Przez telefon można usłyszeć ponadto, że wnuk ma niezwykłą okazję zakupu nieruchomości w korzystnej cenie, ale musi od razu wpłacić zaliczkę, aby sfinalizować transakcję. Oszuści wykazują się dużą pomysłowością. Zwykle obiecują, że szybko zwrócą pożyczkę, ale proszą również o dyskrecję.

W jaki sposób oszuści odbierają pieniądze?

Nawet, jeśli wnuk dzwonił osobiście, to zawsze informuje, że po pieniądze zgłosi się ktoś znajomy lub osoba godna zaufania taka jak prawnik czy notariusz. Ma to na celu skłonienie starszej osoby do przekazania oszczędności obcej osobie. Na dodatek osoba, która się zgłasza często ma przy sobie telefon i w momencie odbioru gotówki, a niekiedy także innych cennych rzeczy takich jak biżuteria, dzwoni do osoby podającej się za wnuka, aby potwierdził jeszcze raz, że wszystko jest w porządku. Oszuści mogą również wymuszać wykonanie przelewu bankowego. Chociaż osoby w podeszłym wieku korzystają z Internetu rzadziej niż młodsze pokolenie, to jednak część z nich stara się podążać za nowoczesną technologią. Niestety mają zwykle mniejszą wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci, co wykorzystują naciągacze internetowi, którzy jeszcze skuteczniej niż przez telefon potrafią podszywać się pod członków rodziny i wpływać na przelewanie pieniędzy na wskazane przez nich konta. Starsze osoby dla wnuków potrafią oddać wręcz przysłowiowy ostatni grosz i same przez to mają problemy finansowe, dlatego w takiej sytuacji mogą wziąć pod uwagę pożyczkę online oferowaną np. przez MoneyMan, aby mieć przynajmniej fundusze na bieżące wydatki.

Jak ustrzec się przed oszustwem metodą na wnuczka?

W związku z wyłudzeniami, w których wykorzystywana jest metoda na wnuczka policja uruchomiła kampanię „Bezpieczny Senior”, której celem jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa w domu i na ulicy. Aby przekonać się, czy jest się ofiarą oszustwa, należy zadzwonić bezpośrednio na numer wnuczka lub skontaktować się z kimś z rodziny. Przede wszystkim nie należy do domu wpuszczać obcych osób i nie przekazywać pieniędzy akwizytorom, prawnikom czy osobom podającym się za przyjaciół wnuka.