Materace przeciwodleżynowe: Rodzaje, czym się różnią?

materac przeciwodlezynowy dla senioraW wieku senioralnym materac przeciwodleżynowy jest potrzebny bardziej niż za młodych lat.

Materac przeciwodleżynowy to podstawowe akcesorium niezbędne do właściwej pielęgnacji osób starszych oraz ludzi niepełnosprawnych. Osoby, które większość dnia spędzają w pozycji leżącej są bowiem szczególnie narażone na powstawanie niebezpiecznych odleżyn.

Materac przeciwodleżynowy to podstawowe akcesorium niezbędne do właściwej pielęgnacji osób starszych oraz ludzi niepełnosprawnych. Osoby, które większość dnia spędzają w pozycji leżącej są bowiem szczególnie narażone na powstawanie odleżyn. Ich pojawieniu się z kolei zapobiega dobrej jakości materac przeciwodleżynowy.

Jakie rodzaje materaców przeciwodleżynowych wyróżniamy i jak wybrać właściwy produkt, który zapewni naszym bliskim komfortowy wypoczynek oraz zapobiegnie pojawieniu się odleżyn?

Materace przeciwodleżynowe pneumatyczne – Bąbelkowe i rurowe

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów materaców przeciwodleżynowych. Materac przeciwodleżynowy pneumatyczny to jeden z najczęściej wybieranych jego rodzajów. Jego specjalna konstrukcja pozwala bowiem na regulowanie stopnia twardości materaca do potrzeb oraz wymagań osoby, która na nim spoczywa.

Materace pneumatyczne dzielą się na bąbelkowe oraz rurowe. Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy świetnie sprawdza się zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu już istniejących odleżyn. Wykonany jest z grubej, zgrzewanej folii PCV, która przybiera postać charakterystycznych, położonych obok siebie bąbelków. Jego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Do materaca podłączana jest bowiem specjalna pompa, która za pomocą rurek wtłacza powietrze do jego komór. Na pilocie pompy ustawiamy pożądane ciśnienie, a urządzenie będzie je co kilka minut zmieniać, co zapobiegnie przywieraniu materaca do ciała pacjenta i dzięki temu uchroni go przed odleżynami.

Materac przeciwodleżynowy rurowy zbudowany jest natomiast z podłużnych komór oraz także świetnie sprawdza się do zapobiegania oraz leczenia odleżyn. Zasada jego działania jest bardzo podobna do funkcjonowania materaca bąbelkowego, gdyż opiera się na wtłaczaniu powietrza przez pompę zmiennociśnieniową do jego komór w określonych cyklach trwających 5-10 min. Materac przeciwodleżynowy rurowy dodatkowo pobudza także krążenie oraz poprawia dotlenienie tkanek. Wyposażony jest bowiem w mikrowentylację, za którą odpowiadają niewielkie, laserowo wykonane na jego powierzchni otworki.

Materace przeciwodleżynowe piankowe

Oprócz materaców przeciwodleżynowych pneumatycznych w sprzedaży dostępne są także materace piankowe. Ich zadaniem jest odpowiednie rozłożenie nacisku ciała pacjenta na większą powierzchnię po to, aby poszczególne jego fragmenty były jak najmniej uciskane w jednym miejscu, co zapobiega występowaniu odleżyn.

Materace piankowe są wykonane w taki sposób, aby precyzyjnie dopasowywały się do kształtu ciała osoby, która będzie z nich korzystała. Najczęściej występują w formie tzw. jeżyka lub gofra. Produkuje się je z wielu warstw pianki o zróżnicowanym stopniu twardości po to, aby miejsca styczności ciała były rozłożone na jak największą powierzchnię.

W przeciwieństwie jednak do funkcjonalności, jaką oferuje pneumatyczny materac przeciwodleżynowy(który można kupić np. na SklepMedicus.pl) piankowy materac przeciwodleżynowy nie pozwala na regulację stopnia jego twardości. Jego zakup jest więc polecany głównie dla osób leżących, które wcześniej nie miały problemów z odleżynami. Dla bardziej wymagających pacjentów, którzy większość czasu spędzają w łóżku, zdecydowanie lepszym wyborem są bowiem materace pneumatyczne bąbelkowe lub rurowe.

 

Zobacz też: Czym jest ornat?