Materac przeciwodleżynowy – Jak działa i dlaczego warto go mieć?

Materace przeciwodleżynoweMaterac przeciwodleżynowy warto mieć w domu chorego

Osoby poważnie chore często zmuszone są do tego, by większą część swojego dnia spędzać w łóżku. Choremu powinno zapewnić się odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo. By to zrobić należy łoże wyposażyć w materac przeciwodleżynowy.

Materac przeciwodleżynowy – co to jest?

Materac ten jest niezbędnym elementem każdego łóżka, na którym spoczywać ma osoba chora. Taka osoba najczęściej nie jest w stanie poruszać się oraz poprawnie funkcjonować, skutkiem czego przez prawie całą dobę zmuszona jest do leżenia w łóżku. Materac został stworzony tak, by zabezpieczył chorego przed wystąpieniem niepożądanych skutków zbyt długiego czasu spędzonego w pozycji leżącej.

Czym są odleżyny?

Odleżyny tworzą się w miejscach narażonych na długotrwały ucisk. To chorzenie najczęściej dotyczy osób chorych, które zmuszone są do leżenia w łóżku przez całą dobę. Jeżeli pacjent przez dłuższy czas leży na plecach, to odleżyny pojawią się w miejscu, w którym materac stale naciska na plecy, czyli na całej długości kręgosłupa.

W skutek stałego ucisku do tkanek oraz mięśni coraz słabiej dopływa krew. Z początku skutkowało to będzie mały obrzęk uciskanego miejsca oraz ból. Następnie dochodzi do zaczerwienienia się skóry, zasinienia oraz łuszczenia. W tym momencie skóra staje się bardzo wrażliwa, a gdy dojdzie nawet do jej lekkiego starcia to zacznie z niej sączyć się płyn surowiczy. Jeżeli dane miejsce nadal podlega nacisku to powoli tkanki skóry zaczną obumierać. Te zaś oddzielają się od zdrowych tkanek, w skutek czego dochodzi do ubytku owrzodzeniowego. W ten sposób powstają odleżyny, które nieleczone mogą przynieść jeszcze bardziej okrutne konsekwencje, ponieważ proces ten bardzo szybko postępuje. Dochodzi wtedy do obumarcia mięśni, ścięgien oraz kości. Konsekwencje tego mogą być bardzo złe, ponieważ zaniedbane odleżyny mogą być nawet przyczyną zgonu pacjenta. Dlatego też już na początku zadbać należy o to, by osoba chora miała zapewniona jak największe bezpieczeństwo, a służy temu między innymi materac przeciwodleżynowy.

Materac przeciwodleżynowy – jak działa i dlaczego warto go mieć?

Materace przeciwodleżynowe zostały specjalnie zaprojektowane tak, by zapobiec powstaniu się odleżyn. Ich budowa zapewnia osobie chorej ruch stymulujący pracę mięśni. Działa to na zasadzie techniki zmiennociśnieniowej, która pozwala na uciskanie tkanek w miejscach, w których skóra styka się z powierzchnią materaca. Dzięki temu tkanki pacjenta są stale pobudzane, a do skóry dochodzi powietrze, co skutecznie zapobiega powstaniu odleżyn, które niosą ze sobą bardzo przykre konsekwencje.

Materac przeciwodleżynowy przede wszystkim pobudza prawidłowe krążenie krwi, co jest najważniejszym czynnikiem zapobiegającym wystąpieniu odleżyn. Dodatkowo materac naprzemiennie uciska tkanki oraz usprawnia dopływ powietrza do skóry. Zapewnia także osobie chorej odpowiedni komfort i redukuje ból, biorący się ze stałego leżenia w jednej pozycji.

Materace przeciwodleżynowe można kupić na stronie gamareha.pl.