Masaż relaksacyjny – jak działa na nasz organizm?

masaż relaksacyjny w domuMasaż relaksacyjny może wykonać masażysta, ale możesz też zrobić go w domu.

Czy wiesz, że masaż relaksacyjny to świetny sposób na radzenie sobie ze stresem i odpoczynek po ciężkim tygodniu pracy? Coraz więcej osób decyduje się na regularne wizyty w gabinetach masażu, zdając sobie sprawę z tego, jak cenne jest to doświadczenie dla naszego organizmu.

Masaż relaksacyjny – sposób na odpoczynek po ciężkim dniu pracy

Odpowiedź relaksacyjna jest stanem, w którym serce i oddech zwalniają, ciśnienie krwi spada, produkcja hormonów stresu zmniejsza się, a mięśnie rozluźniają się. Reakcja relaksacyjna wydaje się również zwiększać dostępny poziom serotoniny, która jest substancją chemiczną w organizmie, która pozytywnie wpływa na emocje i myśli. Choć informacje te są obiecujące, potrzeba więcej badań, aby bezpośrednio potwierdzić związek między masażem a poziomem serotoniny w mózgu.

Reakcja relaksacyjna może zmniejszyć fizyczne skutki stresu i zmniejszyć ryzyko związane ze stresem, takie jak nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, niepokój, bezsenność, uporczywe zmęczenie, dysfunkcje seksualne, zaburzenia trawienia i problemy psychologiczne – to tylko kilka z nich.

Masaż relaksacyjny a poprawa krążenia

Uważa się, że masaż poprawia krążenie krwi i limfy. Jest to prawdopodobnie spowodowane częściowo fizyczną manipulacją tkanek miękkich, a częściowo substancjami chemicznymi uwalnianymi w ramach reakcji relaksacyjnej.

Lepsze krążenie może poprawić dostarczanie tlenu i składników odżywczych do komórek mięśniowych. Wraz z poprawą zdrowia komórkowego, tkanki funkcjonują bardziej efektywnie. Bardziej efektywne funkcjonowanie prowadzi do usuwania produktów odpadowych i może zwiększyć wchłanianie nadmiaru płynów oraz zmniejszyć obrzęk tkanek miękkich.

masaż relaksacyjny w domu

Masaż relaksacyjny może wykonać masażysta, ale możesz też zrobić go w domu.

Idealny masaż na rozluźnienie tkanek

Terapia masażem rozluźnia tkankę mięśniową, co zmniejsza bolesne skurcze i spazmy. Masaż może również zmniejszyć ucisk na nerwy. Aby to zrozumieć, należy wziąć pod uwagę, że kiedy mięśnie są skurczone, czasami uciskają nerwy znajdujące się wokół nich. Kiedy te mięśnie są rozluźnione, nerwy nie są już uciskane i teoretycznie mogą otrzymywać odpowiednie składniki odżywcze i działać bardziej efektywnie. Nerwy mogą wykonywać swoją normalną pracę polegającą na przekazywaniu wiadomości do i z mózgu, co poprawia funkcjonowanie mięśni i narządów.

Dotykanie skóry lub wywieranie nacisku rozluźnia mięśnie, ścięgna i więzadła. Ponadto, podczas gdy niektóre z głębszych tkanek ciała, takie jak głęboka muskulatura kręgosłupa, nie mogą być łatwo dostępne dla masażysty, uwolnienie bardziej powierzchownych warstw mięśni może również wpływać na te głębsze warstwy. Może to prowadzić do lepszego wyrównania i zrównoważenia zarówno powierzchownych, jak i głębokich tkanek.

Organy mogą również skorzystać z masażu, ponieważ dzielą neurologiczne ścieżki bólu z mięśniami, kośćmi i nerwami. Kiedy mięśnie, kości lub nerwy są osłabione, organy mogą czasami odzwierciedlać zaburzenia i dysfunkcje. Na przykład, ból w dolnej części pleców może nasilać skurcze menstruacyjne, a skurcze menstruacyjne mogą powodować napinanie mięśni dolnej części pleców. Dobrze wykonany masaż może poprawić objawy związane z funkcjonowaniem zarówno narządu, jak i mięśni.

Masaż w domu

Masaż z łatwością możesz również wykonać w zaciszu własnego domu. Jeśli chcesz, by było on bardziej efektywny, wykorzystaj dostępne na rynku urządzenia i akcesoria. W sklepie internetowym Medwil znajdziesz nie tylko przyrządy do masażu, ale również produkty, takie jak suszarka Philips Moistureprotect, torba ratownicza czy golarka do ciała Philips Bodygroom.

 

Zobacz: Styl Życia