Markizy vs. pergole – Co wybrać?

wady i zalety markiz i pergoliPergole czy markizy - oto jest pytanie. Każda ma wady i zalety.

Pergole czy markizy? Które z rozwiązań wybrać? Poznaj zalety i wady obu typów osłon.

Piękna, wiosenna, letnia i wczesnojesienna pogoda zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Brak ci czasu bądź środków na wakacyjny wyjazd? To żaden problem! Wystarczy leżak, taras lub balkon, szklanka z chłodnym napojem oraz ulubiona książka i już możesz do woli delektować się piękną pogodą. Czy aby na pewno? Niestety, nie zupełnie. Jak się bowiem okazuje do pełni szczęścia brakować może jednego, za to niezwykle ważnego elementu, a mianowicie… kojącego cienia.

Zbyt ostre promienie słoneczne są w stanie zniechęcić do wypoczynku na tarasie bądź balkonie nawet najbardziej zapalonych miłośników letniego relaksu. Prostym, a zarazem niezwykle skutecznym rozwiązaniem opisywanego kłopotu są osłony przeciwsłoneczne. Mowa oczywiście o markizach oraz pergolach, których celem jest ograniczenie ilości słońca w wybranym przez nas miejscu. Na który typ rozwiązania się zdecydować?

Markizy

Markizy to osłony przypominające swoim wyglądem składany daszek. Rolę pokrycia pełni wytrzymała, wodoodporna tkanina. Dawniej markizy stosowane były głównie w celu osłony okien i wystaw sklepowych, jednak obecnie coraz więcej osób wykorzystuje opisywane rozwiązanie do zacienienia balkonu. Czy tylko balkonu? Absolutnie nie. Na rynku dostępne są bowiem markizy tarasowe, stworzone – jak sama nazywa wskazuje – z myślą o osłonie tarasów.

Pergole

Pergole – w odróżnieniu od markiz – wyposażone są w podpory. W roli pokrycia wykorzystywane są różnego rodzaju materiały, począwszy od wytrzymałych tkanin, poprzez elementy drewniane, aluminiowe, a na szklanych skończywszy. Pergole na taras mogą być zarówno samodzielną konstrukcją, jak i stanowić element budynku.

Co zatem wybrać? Pergole czy markizy? Wszystko zależy zarówno od naszych potrzeb, typu konstrukcji, która ma zostać zacieniona, gustu, jak i wysokości przeznaczonego na ten cel budżetu. Markizy tarasowe oraz klasyczne z powodzeniem mogą być zamontowane zarówno na balkonie, jak i tarasie. Są one tańsze od pergoli, jednak zdecydowanie mniej wytrzymałe. Poza tym nie posiadają dodatkowych funkcji, takich jak oświetlenie czy nagłośnienie.

Pergole tarasowe są natomiast o wiele bardziej komfortowe i z powodzeniem mogą stanowić samodzielną konstrukcję. Warto dodać, iż ekskluzywne modele wyposażane są w liczne udogodnienia, takie jak wspomniane oświetlenie LED, nagłośnienie, stację pogody, a nawet ogrzewanie. Warto dodać, że oba typy osłon dostępne są na stronie www.twojamarkiza.pl.

Słuchmed badanie słuchu za darmo