Łysienie androgenowe i inne rodzaje łysienia

leczenie łysenia warszawaŁysienie dotyka wielu mężczyzn, ale to nie katastrofa

Wypadanie włosów – to naturalny proces. Przyczyn wypadania włosów jest wiele: od złej diety zaczynając kończąc na groźnych chorobach. To kondycja włosów daje nam znać, że w organizmie dzieją się niepokojące rzeczy. Kiedy pojawi się znaczna ilość włosów na szczotce i ta liczba niepokojąco się zwiększa, trzeba zasięgnąć porady specjalisty.

Kiedy możemy mówić o łysieniu? Łysienie występuje dopiero wtedy, kiedy proces „produkcji” włosa w mieszku włosowym na skutek różnych przyczyn stopniowo zanika. Włosy sukcesywnie stają się coraz słabsze i cieńsze, aż w końcu wypadają, a w ich miejsce nie pojawiają się niestety nowe włosy.

Leczenia łysienia jest dość skomplikowanym procesem, ale są na to sposoby. W zależności od tego jaki to rodzaj łysienia, taką metodę jego leczenia trzeba wybrać, oczywiście pod okiem specjalisty. Tymczasem zapoznaj się z rodzajami łysienia i ich przyczynami, rozpoznajesz u siebie niepokojące objawy?

Łysienie androgenowe

Jest to łysienie typu męskiego. Nazwa jest myląca ponieważ dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. W większości przypadków jest to jednak męski problem. Spowodowany jest wrażliwością mieszka włosowego na pochodną testosteronu. Pod jego wpływem mieszek włosowy wytwarza coraz cieńsze i słabsze włosy, co w rezultacie prowadzi do jego wypadnięcia. Jeśli chodzi o kobiety to łysienie androgenowe występuje częściej u kobiet dojrzałych, kiedy po menopauzie spada poziom estrogenów a zaczynają dominować androgeny. Aby zdiagnozować ten rodzaj łysienia należy oznaczyć poziomu hormonów: testosteronu i dihydroepiadrosteronu. U kobiet włosy wypadają przede wszystkim z okolicy szczytu głowy, bardzo rzadko pojawiają się tzw. zakola w przeciwieństwie do mężczyzn.

Na naszym rynku są już dostępne najnowocześniejsze i co najważniejsze – skuteczne metody leczenia łysienia androgenowego https://www.drcyj.pl/porady/lysienie-androgenowe-innowacyjna-terapia

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate – dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Charakterystycznym objawem jest nagła, ogniskowa utrata włosów bez zmian zapalnych.

Nie ma jednoznacznej przyczyny łysienia plackowatego, ale możemy do nich zaliczyć:

  1. zaburzenia układu nerwowego,
  2. zaburzenia hormonalne (choroby nadnerczy i tarczycy),
  3. choroby o podłożu autoimmunologicznym (bielactwo, toczeń rumieniowaty)

Łysienie menopauzalne

Jest to typowy rodzaj łysienia kobiet. Występuje w okresie przekwitania i ma związek ze spadkiem poziomu estrogenów.

Łysienie poporodowe

Objawem jest wypadanie włosów, których nie straciłyśmy w trakcie ciąży kiedy to nadmiar estrogenów zahamował fazę ich obumierania. Ten rodzaj łysienia pojawia się około 3 miesiąca po porodzie, związany jest z powrotem poziomu hormonów do stanu sprzed ciąży. Zazwyczaj po kilku miesiącach wszystko wraca do normy i włosy odrastają.

Łysienie psychogenne, neurotyczne

Przyczyną takiego łysienia jest traumatyczne przeżycie lub narażenie na przewlekły stres. Łysienie jest problemem dla osoby cierpiącej na to schorzenie, a metody leczenia są różne w zależności od tego na jaki typ łysienia jesteśmy narażeni.