Łysienie a czynniki zewnętrzne – tego powinnaś unikać

łysienieWypadanie włosów, łysienie – przyczyny, które występują najczęściej.

Wypadanie włosów – przyczyny tego procesu mogą być różnorodne, w związku z czym trudne może być zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji czy też podjęcie właściwego leczenia. W skrajnej formie to zjawisko może spowodować łysienie, co z kolei przekłada się na duży dyskomfort oraz kompleksy. Dużą rolę w przypadku przerzedzających się włosów mogą odgrywać czynniki zewnętrzne. Co może powodować uszkodzenie kosmyków?

Wypadanie włosów, łysienie – przyczyny, które występują najczęściej

Postępujące łysienie może rozpocząć się dość niespodziewanie, a jednocześnie zachodzić tak stopniowo, że początkowo nawet nie będziemy w stanie dostrzec zmian. Żeby jednak zahamować to zjawisko, należy przede wszystkim ustalić, co wpływa na wypadanie włosów – przyczyny i ich prawidłowe rozpoznanie są kluczowe, jeśli chcemy rzeczywiście pozbyć się problemu.

Wiele przypadków łysienia wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Może to wynikać z chorób tarczycy, a także z przerostu androgenów, czyli hormonów płciowych występujących zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Wypadanie włosów może również nastąpić na skutek zażywania niektórych leków, szczególnie tych stosowanych podczas chemioterapii u pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem. Taki sam efekt mogą też wywoływać leki przeciwzapalne czy preparaty służące do obniżenia poziomu cholesterolu.

Bardzo często przerzedzające się włosy są bezpośrednim wynikiem niedoboru określonych witamin i minerałów w organizmie – mowa tutaj m.in. o witaminie B12, cynku, żelazie czy magnezie. Nieprawidłowa dieta, która nie dostarcza tych składników odżywczych, może prowadzić nawet do łysienia, szczególnie jeśli jest połączona z długotrwałym, nadmiernym stresem.

Czynniki zewnętrzne, które mogą się przyczyniać do wypadania włosów

Czynniki zewnętrzne to również jeden z głównych elementów, który może skutkować wypadaniem włosów i coraz intensywniejszym łysieniem. Mowa tutaj oczywiście o ekspozycji na substancje szkodliwe, takie jak arsen, ołów, rtęć czy promieniowanie jonizujące.

W większości przypadków jednak, mówiąc o czynnikach zewnętrznych, mamy na myśli uszkodzenia mechaniczne, które wynikają z nieodpowiednich zabiegów stylizacyjnych i pielęgnujących. Zaliczamy do nich m.in. zbyt ciasne upięcia (zwłaszcza z wykorzystaniem gumek z metalowymi elementami), pocieranie włosów ręcznikiem po umyciu czy też nagminne stosowanie nagrzewających się urządzeń – jak suszarka czy lokówka – bez zabezpieczenia w postaci produktów termoochronnych.

Oczywiście należy też zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne, które również mogą osłabić kondycję włosów i spowodować ich wzmożone wypadanie. Promieniowanie UV w słoneczne dni prowadzi do wysuszenia włosów, z kolei niskie temperatury łamią je i elektryzują.

Jak chronić włosy przed czynnikami zewnętrznymi?

Ważne jest, aby jak najstaranniej dobierać pielęgnację – szampony powinny być dość delikatne, z kolei odżywki i maski muszą działać nawilżająco oraz odbudowująco. Szczególną ostrożność należy zachować podczas stylizacji włosów na gorąco, warto także rozważyć zmianę diety oraz dodatkową suplementację. W skrajnych przypadkach łysienie może jednak wymagać pomocy lekarskiej.