Leczenie żylaków odbytu

żylaki odbytu widokŻylaki odbytu można wyleczyć.

Żylaki odbytu.

Żylaki odbytu to chorobowo zmienione umiejscowienie splotów żylnych standardowo występujących wewnątrz odbytu. W przypadku schorzenia zwanego również chorobą hemoroidalną lub guzkami krwawniczymi znajdują się one na zewnątrz odbytu. Jest to bardzo częste schorzenie często na tyle wstydliwe dla pacjenta, że unika on leczenia. Leczeniem zajmuje się specjalista proktolog.

Żylaki odbytu są wyleczalne a zasadnicza przeszkodą w terapii jest wstyd pacjenta. Funkcjonuje wiele skutecznych metod leczenia hemoroidów zależnych od stopnia zaawansowania choroby począwszy od odpowiednio zbilansowanej diety, tabletki, maści i czopki aż po operacyjne zabiegi chirurgiczne. Wybór metody leczenia, zachowawcze czy zabiegowe, zależy od stopnia rozwoju schorzenia. Im wcześniej pozyskamy pomoc lekarza specjalisty tym prostsze jest leczenie i większa jego skuteczność.

Przyczyny i objawy żylaków odbytu

Hemoroidom można zapobiec stosując odpowiednia dietę bogatą w błonnik i unikając zaparć. Aktywny tryb życia, dbałość o higienę, unikanie seksu analnego i chorób przenoszonych drogą płciową Powstaniu żylaków odbytu sprzyja brak aktywności fizycznej siedzący tryb życia powodujący zaburzenie ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu, dieta z małą ilością błonnika, zaparcia, spowolnienie wraz z wiekiem przemiany materii oraz niektóre leki uspokajające, na nadciśnienie tętnicze i preparaty żelaza. Czynnikiem sprzyjającym może też być ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Choroba częściej dotyka: osoby otyłe, z biegunkami po środkach przeczyszczających, uprawiające seks analny. Zbyt długie załatwianie czynności fizjologicznych i napinanie mięśni przeciążające układ żylny oraz skłonności genetyczne również sprzyjają zachorowalności na hemoroidy. Pierwszym objawem choroby jest świąd, sączenie się wydzieliny i odczuwalna wilgoć w okolicy odbytu.

Powiększone guzki wywołują wrażenie niepełnego wypróżnienia co powoduje niepożądane silniejsze parcie, kolejnym objawem jest niewielkie krwawienie. Z czasem może dojść do wypadania guzka a w późniejszym stadium choroby może wystąpić obrzęk i zakrzepica. Pojawia się ból i powikłania zapalne.

Diagnozowanie i leczenie żylaków odbytu

Pomimo krępującego badania należy zwrócić się do specjalisty proktologa, gdyż na przykład krwawienie z odbytu może być sygnałem nawet raka odbytu wymagającego natychmiastowej interwencji. Proktolog stawia diagnozę na podstawie wywiadu, wyglądu okolic odbytu oraz badania odbytu palcem (per rectum). Badaniem podstawowym jest też anoskopia, w trakcie której używając wziernika proktolog dokładnie ogląda końcowy odcinek odbytnicy. Badania są krótkie i bezbolesne. Zastosowanie odpowiedniej procedury medycznej zależy od stopnia zaawansowania choroby. We wszystkich stadiach zalecane jest picie 2-2,5 litra płynów dziennie, odpowiednio zbilansowana dieta, tabletki, maści, czopki i żele, ulgę mogą dać nasiadówki z kory dębu lub ciepłe kąpiele z ziołami. Jeśli leczenie zachowawcze nie daje oczekiwanych rezultatów guzki można usunąć stosują jedną z nowoczesnych metod zabiegowych.

Pomoc w leczeniu hemoroidów można uzyskać również w nowocześnie wyposażonych centrach medycznych Scanmed S.A. w Krakowie, Warszawie, Raciborzu i w Lublinie. Zobacz: https://scanmed.pl/oferty/leczenie-zylakow-odbytu.