Leczenie zaćmy z refundacją NFZ na Litwie

Leczenie zaćmy na LitwieLeczenie zaćmy na Litwie

Czas oczekiwania na operację zaćmy refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce wynosi od 12 miesięcy do kilku lat. To zdecydowanie za długo dla osób w zaawansowanym stadium choroby. Polska ochrona zdrowia skazuje ponad 500 tysięcy osób na wieloletnie oczekiwanie i życie bez dobrego wzroku. Ale jest sposób na ominięcie  kolejek i przyspieszenie zabiegu. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego obywatele Unii Europejskiej mogą podejmować leczenie za granicą i to z refundacją NFZ.

Transgraniczna opieka zdrowotna

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej (termin transpozycji 25 października 2013 r.) jasno stwierdza, że pacjenci objęci systemem ubezpieczenia zdrowotnego w państwach UE mają możliwość swobodnego leczenia za granicą, w innym państwie członkowskim UE oraz prawo do zwrotu kosztów leczenia, o ile dana usługa mieści się w koszyku świadczeń i limicie kosztów. Jeśli kwota leczenia jest wyższa, państwo zwróci jedynie część. Przykładowo: cena leczenia operacyjnego zaćmy na NFZ w Polsce to 2112,04 zł i do tego limitu można ubiegać się o zwrot za leczenie transgraniczne. Na Litwie to ok. 440 euro, więc można ubiegać się o pełną refundację, ale już w Wielkiej Brytanii może być to nawet 13 tys. zł, a NFZ pokryje jedynie niewielki procent z tej kwoty. Dlatego planując leczenie zagraniczne warto zastanowić się nad takimi krajami jak: Litwa, Słowenia, Węgry, Czechy, itp. Szerzej o transgranicznej opiece zdrowotnej przeczytasz na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich https://www.bpp.gov.pl/dla-pacjenta/transgraniczna-opieka-zdrowotna/

Jak zorganizować leczenie za granicą?

Możliwości, jakie niesie ze sobą leczenie zagraniczne jest wiele. Jednak nie jest to prosta procedura, a trzeba pamiętać, że osoby leczące się na zaćmę to w większości ludzie starsi. W przypadku katarakty operacja odbywa się najczęściej w trybie chirurgii jednego dnia (pacjent jest wypisywany tego samego dnia po operacji), ale bardziej skomplikowane zabiegi wymagają pozostawania w szpitalu, a to już wiąże się z koniecznością załatwienia zgody od NFZ.

Pozostaje jeszcze  kwestia organizacji samego wyjazdu, wyszukania odpowiedniej kliniki, skompletowania skierowań, dokumentów i badań… formalności jest sporo. Ponadto pacjent musi samodzielnie zapłacić za zabieg, a potem starać się o zwrot kosztów od NFZ. To skomplikowana i długotrwała procedura. Na szczęście i ją można obejść.

Leczenie zaćmy na Litwie – szybko, tanio i skutecznie

Firma Medasco  powstała po to, by ułatwić polskim pacjentom dostęp do leczenia zagranicznego. Medasco specjalizuje się w organizacji wyjazdów na Litwę w celu leczenia operacyjnego zaćmy. Szeroki wybór pakietów umożliwia dopasowanie kosztów i zakresu usługi do własnych potrzeb i możliwości. Ponadto wyjazd na Litwę można połączyć ze wspaniałą wycieczką krajoznawczą.

Personel Medasco zajmie się wszystkimi formalnościami i kwestiami organizacyjnymi, a także późniejszymi rozliczeniami z NFZ, jest to więc bardzo korzystna propozycja dla wszystkich pacjentów, którzy chcieliby skorzystać z leczenia operacyjnego zaćmy za granicą. Warto zafundować taką wycieczkę ukochanemu dziadkowi, babci czy rodzicom, którzy już dawno stracili nadzieję na operację w Polsce. Bo w końcu – ile można czekać?