Leczenie, wczasy odwykowe dla seniorów

Leczenie uzależnienia od alkoholuLeczenie alkoholizm wśród seniorów jest możliwe.

Leczenie odwykowe to forma pomocy osobom uzależnionym od różnego rodzaju substancji psychoaktywnych. Stanowi jednocześnie pierwszy, często bardzo trudny krok do wejścia na drogę pełnego wyleczenia się z nałogu. Odwyk to nic innego, jak odseparowanie pacjenta od możliwości sięgnięcia po kolejne dawki narkotyku. Skierowany jest nie tylko do osób młodych, ale również seniorów.

Jak rozpocząć leczenie odwykowe?

Leczenie odwykowe to rodzaj terapii zakładającej pomoc osobom uzależnionym od różnego rodzaju substancji i zachowań. Przeprowadzić ją można w jednym z ośrodków leczenia uzależnień, jak np. Mandala pod Wrocławiem. Terapia dotyczy między innymi rozpowszechnionego w naszym kraju problemu alkoholowego, narkomanii czy lekomanii. Leczenie odwykowe dedykowane jest również nałogowym hazardzistom, osobom uzależnionym od gier komputerowych czy też przygodnych kontaktów seksualnych.

Leczenie alkoholizmu i innych uzależnień

Jeśli pacjent zmaga się z nałogiem alkoholowym bądź narkotykowym, pierwszym krokiem do podjęcia skutecznego leczenia odwykowego będzie przeprowadzenie odtrucia, nazywanego także detoksem. Istnieją różne metody detoksykowania organizmu pacjenta, wszystkie jednak mają na celu oczyszczenie krwiobiegu z zalegających tam, toksycznych substancji, stanowiących pozostałości po stałej obecności narkotyków czy alkoholu.

Proces detoksykacji organizmu wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych objawów szerzej znanych jako zespół abstynencyjny. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia osoby poddanej odtruciu, dlatego tak istotne jest, aby detoks przeprowadzony został pod czujnym okiem wykwalifikowanej opieki medycznej.

Odtrucia przeprowadza się po dokładnym wywiadzie dotyczącym stanu zdrowia pacjenta. Dzięki indywidualnej konsultacji możliwe jest ustalenie czasu trwania nałogu, ilości przyjmowanych dawek oraz rodzaju i natury schorzeń, na jakie cierpi pacjent. Istotne dla procesu detoksykacji oraz następującego po niej leczenia odwykowego mogą być także różnego rodzaju czynniki psychologiczne, którymi osoba z nałogiem dzieli się na etapie wywiadu terapeutycznego.

Czy dobrowolne zgłoszenie się na leczenie odwykowe to trudna decyzja?

Leczenie odwykowe odbyć można przymusowo bądź dobrowolnie, bez względu na rodzaj uzależniającej substancji psychoaktywnej i czas trwania nałogu. Jest to niejednokrotnie jedyny sposób na odzyskanie kontroli nad własnym życiem i wytyczenie zupełnie nowej ścieżki postępowania.

Wielu narkomanów, alkoholików i hazardzistów decyduje się na odwyk ze względu na chęć zadośćuczynienia swoim najbliższym, którzy wiele wycierpieli na skutek ich nałogu. Część z nich nie wierzy w możliwość całkowitego wyleczenia i robi to jedynie ze względu na nieustające, dramatyczne prośby członków rodziny. Są również osoby, dla których odbycie leczenia odwykowego stanowi ostatnią nadzieję na powrót do rzeczywistości sprzed czasów nałogu. Nie mają wielu oczekiwań, są wyzbyci złudzeń, marzą o spokoju i odcięciu się od trudnej sytuacji, w jakiej sami się postawili.

Nie brakuje także osób, które nie do końca uświadamiają sobie skalę swojego problemu. Wydaje im się, że wciąż mają kontrolę nad ilością przyjmowanych substancji i intensywnością narkotycznych ciągów, nie widzą nic złego w kolejnej, pozornie niewinnej alkoholowej imprezie czy zarwaniu dnia na studiach po to, aby doprowadzić się do właściwego stanu po tzw. zjeździe. O konieczności odbycia odwyku słyszą raczej od osób z najbliższego otoczenia, zwykle bardzo niefrasobliwie traktując podobne uwagi. Nazywają swoją przygodę z narkotykami (alkoholem, lekami, hazardem) fazą eksperymentów i zabawy. Dopiero po którejś z rzędu, wyjątkowo opłakanej w skutki nocy, gdzie urwany film stanowi jedynie początek serii problemów, osoba z nałogiem zaczyna się zastanawiać, czy w słowach znajomych i rodziny nie tkwi jednak ziarno prawdy. Mało kto dzwoni wtedy do ośrodka leczenia uzależnień, gdyż pojawia się jeszcze jeden problem – wstyd. Jak przyznać przed wszystkimi ludźmi, którzy do niedawna zdawali się jedynie niepotrzebnie zawracać głowę czczą gadaniną, że faktycznie ma się znaczący problem?

Bez względu na czas trwania uzależnienia oraz wiek osoby z nałogiem, leczenie odwykowe stanowić może jedyną szansę na odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

Publikacja: insane.agency