Leczenie łuszczycy bez recepty – Metody tradycyjne i nowoczesne

Objawy i leczenie łuszczycyObjawy łuszczycy, które u siebie widzisz należy leczyć metodą tradycyjną lub nowoczesną.

Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Pomimo jej stosunkowo częstego występowania do dziś nie potrafimy sprecyzować dokładnego powodu jej występowania i klucza według którego atakuje kolejne osoby. Łuszczyca nie jest w pełni wyleczalna, ale znane są doskonałe metody łagodzenia jej objawów, nie tylko lekami na receptę.

Czym jest łuszczyca?

Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry, której cechą charakterystyczną są szczególne zmiany skórne. Pomimo znacznych nakładów finansowych i wysiłków naukowych, do dziś zagadką dla światowej medycyny pozostaje przyczyna powstawania łuszczycy. Domniemywa się, że za jej powstawania odpowiedzialny jest gen HLA-Cw6, lub podłoże immunologiczne.

Łuszczyca potrafi być uśpiona przez wiele lat w organizmie i ujawnić się dopiero nawet w wieku bardzo zaawansowanym. Do czynników, które mogą spowodować ujawnienie się łuszczycy należą:

  • stany zapalne w organizmie np. zęba, zatok
  • choroby przewlekłe np cukrzyca
  • stres oraz wstrząsy psychiczne
  • stosowane leki np. sterydy, interferon lub niektóre antybiotyki

Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na ujawnienie się ukrytej łuszczycy są papierosy, alkohol, otyłość, brak prawidłowej ilości snu, nieprawidłowa higiena.

Objawy łuszczycy

Najpowszechniej występującym objawem łuszczycy są tzw. wykwity skórne, czyli czerwonobrunatne grudki, o owalnym lub okrągłym kształcie. Powierzchnia grudki pokryta jest zwykle srebrzystoszarą łuską, która z biegiem czasu stale się nawarstwia. Jest to tak zwana blaszka łuszczycowa. Zmiany te w pierwszej kolejności pojawiają się na powierzchniach wyprostowanych, czyli łokciach, kolanach, w okolicach krzyżowych i na pośladkach. Na dalszym etapie choroby zmiany zaczynają występować również na dłoniach, stopach i twarzy.

Łuszczyca leczenie bez recepty

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Stosowane środki mają na celu zatrzymanie dalszego postępowania choroby, ale dania ulgi pacjentowi w już powstałych zmianach skórnych. Z tego powodu niezwykle popularne wśród osób chorych na łuszczyce są metody niefarmakologiczne. Podzielić je możemy na metody tradycyjne i nowoczesne.

  1. Tradycyjne metody leczenia łuszczycy to przede wszystkim różnego rodzaju maści i pasty. Wśród nich można wyszczególnić dziegcie i preparaty keratolityczne.
  2. Metody nowoczesne to oczywiście bogata rodzina różnego rodzaju leków, od immunosupresyjnych po leki cytostatyczne.

Dla osób u których zmiany skórne zajmują ponad 10 % powierzchni ciała lub dla tych, którzy w niezbyt satysfakcjonujący sposób reagują na zastosowane leczenie farmakologiczne, polecana jest najnowocześniejsza metoda polegająca na ekspozycji ciała na światło ultrafioletowe. Metoda ta nazywa się fototerapia. Może być również łączona z leczeniem farmakologicznym w postaci leku światło uwrażliwiającego.

Co prawda łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, jednak obecnie znane metody walki z nią pozwalają na całkiem komfortowe życie, pozbawione wielu niedogodności, które jeszcze nie tak dawno były codziennością osób cierpiących na tę chorobę.

Źródło: Febumed.com.pl

Słuchmed badanie słuchu za darmo